17 Փետրվար 2011 - 13:07 AMT
«Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի փոխտնօրեն Սևակ Սարուխանյանի կարծիքով, Թունիսի և Եգիպտոսի նմանությամբ Իրանում հեղափոխություն հրահրելու փորձը ձախողվեց: Նա հավելել է, որ Իրանում ընդդիմության ելույթների նպատակը հանրության համախմբումն էր 2012 խորհրդարանական ընտրություններից առաջ:
Սարուխանյանը նշել է նաև, որ իշխանափոխությունն Իրանում շահավետ է ԱՄՆ-ին ու Արևմուտքին, սակայն ընդվզումն երկրում պայմանավորված է հասարակական դժգոհությամբ և բողոքների ետևում հին իշխանական վերնախավն է:
Սարուխանյանն ասել է նաև, որ նույնիսկ եթե ընդդիմությանը հաջողվի իշխանության գլուխ գալ, դա հազիվ թե անդրադառնա հայ-իրանական հարաբերությունների վրա: Ըստ նրա, միակ սպառնալիքը Իրանում իրավիճակի լիակատար ապակայունացումը կլինի, ինչը բացասաբար կանդրադառնա ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի վրա:

17 February 2011 - 13:07 AMT
The deputy director of Noravank foundation Sevak Sarukhanyan, believes Iran has failed in its attempt to follow the suit of Egypt and Tunisia by implementing a revolution.
“Mobilisation of public forces before 2012 parliamentary elections was the main purpose behind opposition rallies in Iran,” the expert believes.
“Although U.S. and the west would benefit from the change of power in Iran, the riots were prompted by public discontent, fomented by former authorities. Should the opposition come to power, Armenia-Iran relations will still remain unaffected. The only possible threat to bilateral relation would be caused by complete destabilization of situation in Iran, negatively influencing the whole region,” Sarukhanyan stressed.