Չինաստանը հանդես է գալիս Հարավային Կովկասի հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման օգտին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Չինաստանի ԱԳ նախարար Յան Ձիեչին, որը պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում:
«Իմ հայ պաշտոնակցի հետ հանդիպմանը մենք անդրադարձանք նաև զգայուն տարածաշրջանային խնդիրներն: Չինաստանի պաշտոնական դիրքրորոշումն այն է, որ մենք սատարում ենք հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը՝ երկխոսության ու բանակցությունների միջոցով»,-ասել է Չինաստանի ԱԳ նախարարը:
Յան Ձիեչին հույս է հայտնել, որ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը բավարար կամք ունեն խնդրի կարգավորման համար: Նա հույս է հայտնել, որ հակամարտող կողմերը կգտնեն այնպիսի լուծում, որը բարգավաճում ու զարգացում կբերի տարածաշրջանին:

17 Февраль 2011 - 14:11 AMT
Китай поддерживает мирное урегулирование конфликтов на Южном Кавказе. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Китая Ян Цзечи, который находится в Армении с официальным визитом.
“В ходе встречи с моим армянским коллегой мы затронули также чувствительные региональные проблемы. Официальная позиция Китая состоит в том, что мы поддерживаем урегулирование конфликтов мирным путем, посредством диалога и переговоров”, – сказал глава МИД Китая.
Ян Цзечи выразил надежу, что у сторон карабахского конфликта есть достаточная политическая воля для урегулирования проблемы. Он выразил надежду, что противоборствующие стороны найдут такое решение, которое принесет благо и развитие региону.