18 Փետրվար 2011 - 09:12 AMT
Իշխող կոալիցիան ստորագրեց հայտարարությունը՝ վախենալով Հայաստանում Եգիպտոսի և Թունիսի սցենարների կրկնությունից
Հայաստանի կոալիցիոն ուժերի հայտարարության ստորագրումը պայմանավորված է երկրում Եգիպտոսի և Թունիսի դեպքերի կրկնության վախով, որտեղ հակակառավարական ցույցերը հանգեցրին իշխանափոխության: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը:
«Եթե կոալիցիոն ուժերն իսկապես գործընկերներ են, մեկ թիմ, ապա նման հարց չպետք է լիներ (գալիք նախագահական ընտրություններում միասնական թեկնածուի աջակցություն)»,- ասել է Պասկևիչյանը: Նրա խոսքերով, հայտարարության ստորագրումն իշխանության ուժերը համախմբելու փորձ է:
Իր հերթին, վերլուծաբան Արթուր Պեպանյանը հայտարարել է, որ կոալիցիոն հայտարարությունն ուժեղ հարված հասցրեց Հայաստանում իշխանության համակարգում ուժերի երկրորդ բևեռ ստեղծելու փորձերին: «Հաշիվը դարձավ 2:0: Նախագահ Սարգսյանը հաղթեց, բայց պարտվեց ժողովուրդը»,- ասել է Պեպանյանը:
Փետրվարի 17-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում քաղաքական կոալիցիայի կողմերի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և «Օրինաց երկիր» կուսակցության միջև ստորագրվել է «Քաղաքական կոալիցիայի հայտարարություն»: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից այն ստորագրել է ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից` ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և «Օրինաց երկիր» կուսակցության կողմից` ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ արդեն երեք տարի է Հայաստանի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները կազմել են քաղաքական կոալիցիա, որն իր վրա է վերցրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական զարգացման պատասխանատվությունը: «Կոալիցիոն գործընկերները համոզված են, որ փոփոխությունների իրականացման հետևողականությունն առավել կմեծացնի կոալիցիայի քաղաքական դերակատարությունն ու նրա հանդեպ հասարակության վստահությունը` հանգեցնելով խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում կոալիցիայի ներկայացվածության աճին: Ավելին, քաղաքական կոալիցիան նախագահական ընտրություններում հանդես կգա միասնական թեկնածուով` ի դեմս գործող նախագահի, դրանով իսկ երաշխիքներ ստեղծելով ապահովելու փոփոխությունների հետագա շարունակականությունն ու մեր երկրի կայուն առաջընթացը հաջորդող հինգ տարիների ընթացքում»,-ասվում է կոալիցիայի հայտարարության մեջ:

18 February 2011 - 09:12 AMT
Ruling coalition signed declaration to avoid Egyptian and Tunisian scenarios in Armenia, expert says
Publicist Tigran Paskevichyan said that the signing of the ruling coalition’s declaration was conditioned by the Armenian authorities’ fear of repetition of the Egyptian and Tunisian events, which resulted in a change of power.
“If the coalition forces are partners and constitute a united team indeed, they should not have faced such a matter [support of one single candidate in the 2013 presidential elections],” Paskevichyan told a press conference in Yerevan.
According to him, the coalition declaration’s signing was an attempt to consolidate the pro-governmental forces.
Analyst Arthur Pepanyan noted for his part that the coalition’s declaration was a heavy blow to the attempt to polarize the authorities. “The score is 2:0. President Sargsyan celebrated a victory, but the people have suffered a defeat,” said Pepanyan.
On February 17, the parties to the Political Coalition – the Republican Party of Armenia, Prosperous Armenia party and Orinats Yerkir party – signed the Declaration of the Political Coalition.
On behalf of the Republican Party it was signed by RA President, Chairman of the Party Serzh Sargsyan, on behalf of Prosperous Armenia – by Chairman of the Party Gagik Tsarukyan, and on behalf of Orinats Yerkir – by Chairman of the Party Arthur Baghdassaryan.
“The Coalition partners are confident that sustained implementation of the reforms will further increase the political role of the Coalition and public trust toward it, resulting in the amplified participation of the Coalition at the RA National Assembly after the parliamentary elections. Furthermore, at the presidential elections the Political Coalition will come up with one single nomination in the person of the current President, creating thus guarantees of further continuance of the changes and sustainable development of our country for the next five years,” the Declaration reads.