18 Փետրվար 2011 - 09:12 AMT
Իշխող կոալիցիան ստորագրեց հայտարարությունը՝ վախենալով Հայաստանում Եգիպտոսի և Թունիսի սցենարների կրկնությունից
Հայաստանի կոալիցիոն ուժերի հայտարարության ստորագրումը պայմանավորված է երկրում Եգիպտոսի և Թունիսի դեպքերի կրկնության վախով, որտեղ հակակառավարական ցույցերը հանգեցրին իշխանափոխության: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը:
«Եթե կոալիցիոն ուժերն իսկապես գործընկերներ են, մեկ թիմ, ապա նման հարց չպետք է լիներ (գալիք նախագահական ընտրություններում միասնական թեկնածուի աջակցություն)»,- ասել է Պասկևիչյանը: Նրա խոսքերով, հայտարարության ստորագրումն իշխանության ուժերը համախմբելու փորձ է:
Իր հերթին, վերլուծաբան Արթուր Պեպանյանը հայտարարել է, որ կոալիցիոն հայտարարությունն ուժեղ հարված հասցրեց Հայաստանում իշխանության համակարգում ուժերի երկրորդ բևեռ ստեղծելու փորձերին: «Հաշիվը դարձավ 2:0: Նախագահ Սարգսյանը հաղթեց, բայց պարտվեց ժողովուրդը»,- ասել է Պեպանյանը:
Փետրվարի 17-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում քաղաքական կոալիցիայի կողմերի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և «Օրինաց երկիր» կուսակցության միջև ստորագրվել է «Քաղաքական կոալիցիայի հայտարարություն»: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից այն ստորագրել է ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից` ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և «Օրինաց երկիր» կուսակցության կողմից` ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ արդեն երեք տարի է Հայաստանի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները կազմել են քաղաքական կոալիցիա, որն իր վրա է վերցրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական զարգացման պատասխանատվությունը: «Կոալիցիոն գործընկերները համոզված են, որ փոփոխությունների իրականացման հետևողականությունն առավել կմեծացնի կոալիցիայի քաղաքական դերակատարությունն ու նրա հանդեպ հասարակության վստահությունը` հանգեցնելով խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում կոալիցիայի ներկայացվածության աճին: Ավելին, քաղաքական կոալիցիան նախագահական ընտրություններում հանդես կգա միասնական թեկնածուով` ի դեմս գործող նախագահի, դրանով իսկ երաշխիքներ ստեղծելով ապահովելու փոփոխությունների հետագա շարունակականությունն ու մեր երկրի կայուն առաջընթացը հաջորդող հինգ տարիների ընթացքում»,-ասվում է կոալիցիայի հայտարարության մեջ:

18 Февраль 2011 - 09:12 AMT
Правящая коалиция подписала заявление из-за страха повторения в Армении египетского и тунисского сценариев
Подписание заявления коалиционных сил Армении обусловлено страхом власти перед повторением в стране событий в Египте и Тунисе, где антиправительственные демонстрации привели к смене власти. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил публицист Тигран Паскевичян.
«Если коалиционные силы действительно партнеры, одна команда, то такого вопроса (поддержки единого кандидата на предстоящих президентских выборах), не должно было быть»,- отметил Паскевичян. По его словам, подписание заявления было попыткой консолидировать силы власти.
В свою очередь аналитик Артур Пепанян заявил, что коалиционное заявление нанесло сильных удар по попытке создания в Армении второго полюса силы в системы власти. «Счет стал 2-0. Президент Саргсян выиграл, но проиграл народ»,- сказал Пепанян.
17 февраля политическая коалиция Армении – Республиканская партия Армении, партии «Процветающая Армения» и «Оринац еркир» подписали «Заявление политической коалиции».Со стороны Республиканской партии Армении его подписал президент РА, председатель РПА Серж Саргсян, со стороны «Баргавач Айастан» – председатель партии Гагик Царукян и со стороны «Оринац еркир» – председатель партии Артур Багдасарян.
«Коалиционные партнеры убеждены, что последовательность в реализации изменений еще более увеличит политическую роль коалиции и общественное доверие в отношении нее, приведя в результате парламентских выборов к возрастанию представительности коалиции в Национальном Собрании РА. Более того, политическая коалиция на президентских выборах выступит с единым кандидатом в лице действующего президента, создавая таким образом гарантии для обеспечения дальнейшей непрерывности изменений и стабильного прогресса нашей страны в течение последующих пяти лет»,- отмечено в заявлении.