18 Փետրվար 2011 - 09:49 AMT
Ռուսաստանցի երգիչ Ֆիլիպ Կիրկորովը ելույթ է ունենալու Բաքվում ռուսական էստրադայի գերաստղերի համերգի շրջանակներում, որը կայանալու է մարտի 2-ին: Ինչպես հաղորդում է Trend Life-ը, ենթադրվում է, որ դա լինելու է կոմպոզիտոր Իգոր Կրուտոյի ստեղծագործական երեկոն Հեյդար Ալիևի Պալատի բեմում: Մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը նորությունը դեռ չի հաստատել, այնուամենայնիվ, Կիրկորովի պաշտոնական կայքում մարտի 2-ը նշված է որպես Բաքվում համերգի ամսաթիվ:
2005-ին Կիրկորովին, որն ազգությամբ հայ է, թույլ չտվեցին երգել Երևանում նրա թուրքամետ դիրքորոշման պատճառով: Ֆիլիպ Կիրկորովը մտադրվել էր համերգով հանդես գալ 2005-ի ապրիլի 7-ին և 8-ին Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ, որը նշվում է Հայաստանում: Սակայն Հայաստանի 30 երիտասարդական կազմակերպություններ կոլեկտիվ նամակ հղեցին համերգի կազմակերպիչներին` խնդրելով թույլ չտալ համերգների անցկացումը: Որպես հիմնավորում ուղերձում նշվել է այն փաստը, որ «Կիրկորովը բացահայտ հակահայկական և նույնիսկ թուրքամետ դիրքորոշում ունի, և բացի դրանից, հրապարակավ վիրավորել է հայ լրագրողին` արհամարհանքով նշելով նրա ծագումը»: Բողոքի ակցիայի արդյունքում Կիրկորովը որոշեց կամովին հրաժարվել համերգից: «Եթե ինձ չեն ցանկանում տեսնել և լսել Երևանում, ապա դա չի էլ լինի»,- հայտարարել է նա:

18 Февраль 2011 - 09:49 AMT
Филиппа Киркорова когда-то не пустили в Ереван из-за его протурецкой позиции, и он решил спеть в Баку
Российский певец Филипп Киркоров выступит в Баку в рамках концерта суперзвезд российской эстрады, которой состоится 2 марта. Предположительно это будет, как передает Trend Life, вечер творчества композитора Игоря Крутого на сцене Дворца Гейдара Алиева. Министерство культуры и туризма пока новость тоже не подтвердило, тем не менее, на официальном сайте Филиппа Киркорова 2 марта обозначено как дата концерта в Баку. В 2005 году Киркорова, армянина по происхождению, не пустили в Ереван из-за его протурецкой позиции. Филипп Киркоров намеревался выступить со своим шоу 7 и 8 апреля 2005 года по случаю Дня материнства и красоты, который отмечается в Армении. Однако 30 молодежных организаций страны направили коллективное письмо организаторам гастролей с просьбой не допустить проведения концертов. В качестве обоснования в послании отмечен тот факт, что "Киркоров придерживается явной антиармянской и даже протурецкой позиции и, помимо этого, публично оскорбил армянскую журналистку, с презрением подчеркнув ее происхождение ". Инициаторы протеста посчитали приглашение пропагандирующего турецкие песни певца в Армению накануне 90-ой годовщины Геноцида безнравственным шагом.
В результате акций протеста Киркоров решил “самоустраниться”. "Если меня не хотят видеть и слышать в Ереване, так этого и не будет", – заявил артист.