Հայաստանում նշում են հայ մեծ գրող, բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 142-ամյակը: Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է 1869 թվականին Դսեղ գյուղում (Հայաստանի Լոռու մարզ) հոգևորականի ընտանիքում: Գրել սկսել է 1880-ականների կեսին: Լայն ճանաչում է ստացել «Բանաստեղծություններ» (1890-1892) ժողովածուի լույս տեսնելուց հետո: Շատ ստեղծագործություններում, ինչպիսիք են «Մարոն», «Լոռեցի Սաքոն», «Անուշ» պոեմը, Թումանյանն անդրադառնում է հայ գյուղացիության ծանր կյանքին: 1899 թվականին Թիֆլիսում ստեղծում է «Վերնատուն» գրական խմբակը, որի անդամն էին հայ ականավոր բանաստեղծներ, արձակագիրներ, նկարիչներ և երգահաններ:
Հայ մեծ գրողի 142-ամյակի կապակցությամբ Հովհաննես Թումանյանի անվան տուն-թանգարանը մի շարք միջոցառումներ կիրականացնի: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում տուն-թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյանը հաղորդեց, որ փետրվարի 19-ի առավոտյան մեկնարկել է «Թարգմանչաց» մրցույթը: Կայացավ նաև «Հասկեր» տարեգրքի շնորհանդեսը: Տոնական միջոցառումների շրջանակներում «Ռոտոնդա» մանկապատանեկան թատերախումբը ելույթ ունեցավ «Սուրբ Սարգիս» ներկայացումով:
Հայաստանում Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը նշում են նաև գրքի նվիրատվությամբ: Նարինե Թուխիկյանը հայտնեց, որ այդ տոնի առթիվ Թումանյանի անվ. տուն-թանգարանը գրքեր է ուղարկել Հայաստանի մարզեր: 16:00-ին տուն-թանգարանում գրական երեկո կկայանա:

19 Февраль 2011 - 10:48 AMT
В Армении отмечают 142-летие со дня рождения великого армянского поэта, писателя, общественного деятеля Ованнеса Туманяна. “Поэт всех армян” Ованнес Туманян родился 1869 году в селе Дсех (Лорийской области Армении) в семье священника.
Писать начал с середины 1880-х годов. Получил широкую известность после выхода сборника «Стихотворения» (1890—1892). Во многих своих произведениях, как “Маро», «Сако из Лори», поэма «Ануш» Туманян обращается к нелегкой доле армянского крестьянства. В 1899 в Тифлисе создал литературный кружок «Вернатун», членом которого были видные армянские поэты, писатели, художники и композиторы.
В связи 142-летием армянского писателя, дом-музей им. Ованнеса Туманяна проведет ряд мероприятий. Как в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила директор дома-музея Нарине Тухикянм, утром 19 февраля стартовал конкурс “Таркманчац”. Также состоялась презентация ежегодника «Аскер». В рамках праздничных мероприятий детско-юношеская театральная труппа «Ротонда» выступила с представлением «Сурб Саргис».
В день рождения армянского писателя в Армении отмечают также день дарения книги. Нарине Тухикян сообщила, что в связи с этим праздником дом-музей им. Туманяна отправил в регионы Армении книги. В 16:00 в доме-музее Туманяна пройдет литературный вечер.