ԵԽԽՎ նախագահ Մևվլութ Չավուշօղլուն հերթական անգամ զարմացնում է իր ոչ պրոֆեսիոնալիզմով, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:Նրա խոսքերով, Չավուշօղլուն շփոթում է իր պաշտոնը Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնի հետ` խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին: «Ավելին, նա, չգիտես ինչու, որոշել է, որ հենց Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ վերստեղծված ենթահանձնաժողովն է լուծելու հակամարտությունը, և հայկական կողմին մեղադրում է նրանում, որ նա «խաբում է հասարակությանը»,- ասել է Շարմազանովը:
Նա խորհուրդ է տվել Չավուշօղլուին ավելի ուշադիր ընթերցել միջազգային փաստաթղթերը: «Հայաստանն ասում է միայն այն, ինչ գրված է միջազգային փաստաթղթերում, այն է` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ ՄԽ-ն է»,- ասել է ՀՀԿ քարտուղարը:
ԵԽԽՎ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն Լոնդոնում մեղադրել է Հայաստանին ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովի նկատմամբ կանխակալության մեջ և հերքել հայ քաղաքական գործիչների և ԶԼՄ-ների կարծիքն այն մասին, որ ենթահանձնաժողովի գործունեության վերսկսումը թուրքական նախագիծ է:

21 Февраль 2011 - 08:56 AMT
Председатель ПАСЕ Мовлуд Чавушоглу в очередной раз удивляет своим непрофессионализмом, заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. По его словам, Чавушоглу путает свой пост с постом главы МИД Турции, говоря об урегулировании нагорно-карабахского конфликта. «Более того, он почему-то решил, что именно воссозданный Подкомитет ПАСЕ про Нагорному Карабаху будет решать конфликт и обвиняет армянскую сторону в том, что она «обманывает общественное мнение», – сказал секретарь РПА.
Он посоветовал Чавушоглу внимательнее читать международные документы. «Армения правдива и говорит только то, что записано в международных документах, а именно: единственным форматом урегулирования нагорно-карабахского конфликта является Минская группа ОБСЕ. Я еще раз настоятельно советую г-ну Чавушоглу или прочитать документы, или попросить своих помощников сделать это», – подчеркнул Эдуард Шармазанов.
Глава ПАСЕ Мовлуд Чавушоглу в Лондоне обвинил Армению в предвзятости по поводу Подкомитета ПАСЕ по Нагорному Карабаху и полностью опроверг мнение армянских политиков и СМИ о том, что якобы воссозданный подкомитет по Нагорному Карабаху является турецким проектом.