22 Փետրվար 2011 - 12:57 AMT
Փետրվարի 23-ին Երևանում տեղի կունենա www.baku.am կայքէջի շնորհանդեսը: Կայքի պատրաստումը նախաձեռնել և իրականացրել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ներկայացնում է Բաքու քաղաքի հայ համայնքի հասարակական, մշակութային և գործարար կյանքը լուսաբանող իր բնույթով եզակի եռալեզու կայքէջը: Կայքէջում զետեղված հարյուրավոր լուսանկարներն ու փոստային բացիկները լուսաբանում են հայկական ընտանիքների, հայապատկան շենքերի, Բաքվում լույս տեսած հայկական մամուլի, գրահրատարակչության, գովազդային հայտարարությունների և, ընդհանրապես Բաքու քաղաքում հայկական երբեմնի մշակութային ներկայության պատմությունը:
Առանձին բաժնով ներկայացված է Բաքու քաղաքում 1905, 1918, 1990 թվականներին տեղի ունեցած հայկական կոտորածները լուսաբանող փաստաթղթեր և լուսանկարներ:
Բաքվի հայ համայնքը դարձավ ադրբեջանական և թուրքական իշխանությունների ծրագրած և երեք փուլով իրագործած ցեղասպանության զոհ: Դրա արդյունքում դադարեց գոյություն ունենալ քաղաքի զարգացման պատմության մեջ ահռելի ներդրում կատարած հայկական տարրը:
20-րդ դարի սկզբին Բաքուն, հանդիսանալով Ռուսական կայսրության անդրկովկասյան տիրույթի խոշորագույն արդյունաբերական կենտրոն, ուներ հարուստ հայկական քաղաքակրթական ներկայություն: Հայերը կազմում էին քաղաքի երրորդ խոշոր էթնիկ խումբը` ռուսներից և բազմացեղ մահմեդական բնակչությունից հետո: Այդուհանդերձ, հայերն առաջնային տեղ էին զբաղեցնում քաղաքի հասարակական, մշակութային և գործարար կյանքում: Հենց հայ գործարարների շնորհիվ սկսվեց և մեծ թափ առավ Բաքվի նավթարդյունաբերությունը:
Հայ գործարարների միջոցներով և հայ ճարտարապետների նախագծերով ու եվրոպական ճարտարապետական լավագույն ավանդույթներով կառուցած շենքերը մինչ օրս զարդարում են Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքուն: Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունների որդեգրած հակահայ քաղաքականությունը չի հանդուրժում որևէ հիշատակում Բաքվում հայերի երբեմնի ներկայության ու քաղաքի պատմության մեջ նրանց թողած հարուստ մշակութային ժառանգության մասին:
Այս կայքէջի պատրաստումը յուրահատուկ հարգանքի տուրք է Ադրբեջանի պետական այլատյացությանը և հրահրված ջարդերին զոհ գնացած Բաքվի հայերի հիշատակին, ասվում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հաղորդագրության մեջ:

22 February 2011 - 12:57 AMT
Музей-институт Геноцида армян инициировал и претворил в жизнь уникальный в своем роде проект трехъязычного сайта, освещающего общественную, политическую, культурную и деловую жизнь армянской общины города Баку. Сотни фотографий, иллюстраций и почтовых открыток, размещенных на сайте, представляют жизнь армянских семей, принадлежащие армянам здания, армянскую прессу и книгоиздательство, рекламные объявления и в целом историю некогда армянского цивилизационного присутствия в Баку.
Отдельным разделом представлены документы и фотографии, освещающие погромы армян в Баку 1905, 1918, 1990 годов.
Армянская община Баку стала жертвой спланированного и осуществленного в три этапа азербайджанскими и турецкими властями Геноцида. В результате перестала существовать армянская община, внесшая огромный вклад в историю города Баку.
В начале 20-го века, являясь крупнейшим закавказским промышленным центром Российской империи, Баку стал очень привлекателен для армянского населения. Армяне составляли третью по числу этнорелигиозную группу после русских и разноплеменного мусульманского населения. Тем не менее, армяне занимали передовое место в общественной, культурной и деловой жизни города. Именно благодаря армянским предпринимателям началась и получила свое развитие добыча нефти и нефтепромышленность в Баку. Здания, построенные на средства армянских предпринимателей и по проектам талантливых армянских архитекторов согласно европейским архитектурным традициям, до сих пор украшают столицу Азербайджана Баку. Однако, официальная антиармянская политика современных властей Азербайджана не приемлет какого-либо упоминания об историческом присутствии армян в Баку и об их огромном вкладе в культурное наследии города.
Подготовка представляемого на армянском, английском и русском языках сайта является своеобразной данью уважения памяти армян, ставших жертвами спровоцированных погромов и государственной политики ксенофобии Азербайджана. Разработку сайта предпринял и осуществил Музей-институт Геноцида армян НАН РА.