Ադրբեջանում մշակվել է «Բնակչության հոգեկան առողջության մասին»ազգային ռազմավարությունը: Փաստաթուղթը հաստատման է ներկայացված, ասել է Ադրբեջանի գլխավոր հոգեբույժ Հերայ Հերայբեյլին: Ըստ ռազմավարության նախատեսվում է տեղեկատվություն հավաքել ինքնասպանությունների և այլ հոգեկան շեղումների մասին, հայտնում է «Թրենդը»:
Այդ փաստը զարմանալի չէ. ադրբեջանական մամուլն ուղղակի լեցուն է ինքնասպանությունների ու սպանությունների մասին հաղորդագրություններով: Ընդ որում, ինքնասպանների մեծ մասը երիտասարդներ են: Ոչ պաշտոնական տվյալներով 2009թ. Ադրբեջանում ինքնասպան է եղել 29 երեխա, իսկ 2010թ. առաջին վեց ամսում՝ 47 անչափահաս, ամենակրտսերը՝ 9 տարեկան:
Ավելին, ադրբեջանցիների անհավասարակշռությունը անմիջական ազդեցություն է թողնում ադրբեջանական բանակի վիճակի վրա: Տառացիորեն մի քանի օր առաջ ադրբեջանցի զինծառայողը գնդակահարել է իր 7 զինակիցներին: Եվ դա եզակի դեպք չէ: 6 տարում ադրբեջանական բանակում միջադեպերի արդյունքում զոհվել է մոտ 300 զինծառայող: Եվ այդ բանակին է Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հրահրում պատերազմ սանձազերծել Ղարաբաղում:…Սակայն, գուցե հենց իր ժողովրդի անհավասարակշռության վրա է հույսը դրել Ալիևը:

23 Февраль 2011 - 14:10 AMT
В Азербайджане подготовлена Национальная стратегия "О психическом здоровье населения". Документ ждет своего утверждения, сказал главный психиатр республики, заведующий кафедрой психиатрии Азербайджанского медицинского университета Герай Герайбейли. Помимо прочего, стратегией также предусмотрен сбор информации о самоубийствах и других психических заболеваниях, ведение их статистики, сообщает Тренд.
Данный факт вовсе не вызывает удивления: азербайджанская пресса прямо таки наводнена сообщениями о самоубийствах и убийствах. Причем к суициду в Азербайджане в основном прибегает молодежь. По неофициальным данным (а официальной статистики самоубийств в Азербайджане нет), в 2009 году 29 азербайджанских детей покончили жизнь самоубийством. А за первые 6 месяцев 2010 самоубийство совершили 47 несовершеннолетних, самому молодому из которых было всего 9 лет.
Более того, неуравновешенность азербайджанцев непосредственно влияет на состояние азербайджанской армии. Буквально несколько дней назад военнослужащий азербайджанской армии расстрелял 7-ых своих сослуживцев. И это не единичный случай. За 6 лет в результате инцидентов в азербайджанской армии погибло свыше 300 военнослужащих. И этот народ и эту армию президент Азербайджана Ильхам Алиев подстрекает к войне в Карабахе… Но может именно на неуравновешенность своего народа он и рассчитывает.