Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպան Էյնուլլա Մադաթլիի հայտարարությունն Ադրբեջանի` ժխտման և շանտաժի հայեցակարգի վրա հիմնված քաղաքականության շարունակությունն է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը` մեկնաբանելով դեսպանի հայտարարությունը զիջումներից Հայաստանի հրաժարվելու դեպքում Պրահայի գործընթացի ձևաչափում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացից Ադրբեջանի դուրս գալու հնարավորության մասին:
«Դա պարզապես շանտաժ է` ցույց տալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որ պետք է բավարարել Ադրբեջանի պահանջները»,- ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է դեսպանի խոսքերին, որ Բաքուն «զանազան տարբերակներ» է դիտարկում և ձգտելու է, որպեսզի «ցանկացած ճանապարհով» վերականգնի երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ապա Սաֆարյանը քմծիծաղով նկատել է. «Հույս ունեմ դեսպանին առաջնային գծում տեսնել»:

Заявление посла Азербайджана в Украине Эйнуллы Мадатли является продолжением политики Азербайджана основанной на концепции отрицания и шантажа. Об этом заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net глава парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян, комментируя заявление посла о возможном выходе Азербайджана из переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в формате “Пражского процесса” в случае отказа Армении от уступок.
“Это просто шантаж, направленный на то, чтобы показать Минской группе ОБСЕ, что нужно удовлетворить требования Азербайджана”, – подчеркнул он.
Что касается слов посла, что Баку рассматривает “разные варианты” и будет стремиться к тому, чтобы “любым путем” восстановить территориальную целостность страны, то Сафарян заметил с усмешкой: “Надеюсь увидеть посла на передовой”.