26 Փետրվար 2011 - 08:31 AMT
Ընդհանուր առմամբ, Տիգրան Կարապետյանի ընդդիմության հետ կապված իրավիճակը բավական խճճված է: Ընդդիմադիր թերթերը, որոնք պաշտպանում են ՀԱԿ-ին, այն համարում են իշխանությունների նախագիծը, որը կոչված է թուլացնել ՀԱԿ-ը: Պետք է նշել, որ ժամանակին այդ նույն թերթերի ճնշման տակ «Ժառանգությունը» հրաժարվեց մասնակցել Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին՝ դրանով հանդերձ թողնելով ՀԱԿ նախընտրական քարոզարշավի միակ ընդդիմադիր մասնակցին: Այնուհետև ՀԱԿ-ը Ավագանիների խորհրդում իր մասնակցությունից հրաժարվեց և հայտարարեց, որ պայքարում է միայն արդարության համար:
Իսկ ՀԱԿ-ը, հայտարարելով այն մասին, որ դեմ է բռնությանը և հեղափոխության ճանապարհով իշխանափոխությանը, ժողովրդին կոչ է անում ակտիվ գործողությունների՝ ասելով, որ «միայն համաժողովրդական բողոքը կդառնա հաղթանակի գրավական»: ՀԱԿ որոշ ներկայացուցիչներ, մասնավորապես, սոցիալ-դեմոկտարական «Հնչակյան» կուսակցության ղեկավար Լյուդմիլա Սարգսյանը, հայտարարելով, որ ՀԱԿ-ը դեռ վերահսկում է ժողովրդական բողոքը, խոստովանում է, որ սոցիալական բողոքը կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից և վերածվել սոցիալական ապստամբության: ՀԱԿ ուրիշ ներկայացուցիչներ, օրինակ, Հայոց համազգային շարժման կառավարման նախագահ Արամ Մանուկյանը չի բացառում իշխանությունների կողմից ուժի կիրառումը ժողովրդական ելույթների դեպքում: Պետք է նաև նշել, որ փետրվարի 18-ի ցույցի ժամանակ ընդդիմության առաջնորդները կոչ են արել ժողովրդին օրինակ վերցնել Եգիպտոսից և Թունիսից, իսկ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը բացահայտ կերպով կոչ է արել հավաքվածներին պատրաստվել լուրջ իրադարձությունների մարտի 1-ի ցույցի ժամանակ՝ նվիրված 2008-ի մարտյան ողբերգական դեպքերին: Միաժամանակ, շատ ելույթ ունեցղողներ փորձել են ավելի շատ լարել իրավիճակը՝ լուրեր տարածելով այն մասին, որ իշխանությունն իբր պլանավորում է փոքր բիզնեսի վրա նոր ճնշումներ:
Միաժամանակ, փետրվարի 17-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում քաղաքական կոալիցիայի կողմերի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և «Օրինաց երկիր» կուսակցության միջև ստորագրվել է «Քաղաքական կոալիցիայի հայտարարություն»: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից այն ստորագրել է ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից` ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և «Օրինաց երկիր» կուսակցության կողմից` ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ արդեն երեք տարի է Հայաստանի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները կազմել են քաղաքական կոալիցիա, որն իր վրա է վերցրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական զարգացման պատասխանատվությունը: Իշխանության ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում հիշեցնում են արմատական ընդդիմությանը չլուծված ղարաբաղյան համամարտության և Հայաստանում քաղաքական անկայունության դեպքում պատերազմի վերսկսման վտանգի մասին: Նրանք, մասնավորապես, հիշեցնում են, որ հայկական բանակը Ղարաբաղյան պատերազմում մեծ հաջողությունների է հասել այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանում տիրել է քաոս և պայքար իշխանության համար:
Ամեն դեպքում որոշ հարցերի պատասխաններ հայ հասարակությունը կստանա միայն փետրվարի 28-ի և մարտի 1-ի ցույցերից հետո: Դրանք կպատասխանեն, կբացատրեն, թե ինչի է ընդունակ գնալ ընդդիմությունն իշխանության համար պայքարում, և կհամարձակվի նա իսկապես երկրում բարձրացնել սոցիալական ապստամբություն: Սակայն, 2008-ի մարտյան դեպքերից հետո բոլորին պարզ է, որ հայկական իշխանությունն ընդունակ է ընտրել ուժային մեթոդ ընդդիմության ելույթները ճնշելու համար: Մնում է միայն հուսալ, որ բանը դրան չի հասնի, և իշխանությունները կկարողանան փոխզիջում գտնել ընդդիմության հետ, թեկուզ նրա համեստ մասի հետ:

26 Февраль 2011 - 08:31 AMT
Последние выступления оппозиционеров на различных митингах и пресс-конференциях показывают их намерения использовать в политической борьбе за власть существующий социальный протест и на волне народного недовольства прийти к власти. Последние события в арабском мире, в частности, успех народных выступлений в Египте и Тунисе, рождают у оппозиции надежду на успех, а у представителей власти опасения за сохранение своей власти. При этом очень разнится подход различных оппозиционных сил к использованию существующего недовольства в обществе. Если АРФ Дашнакцутюн и «Наследие» против насильственной смены власти, то Армянский национальный конгресс как всегда более радикален в своем стремлении к власти. Пытается не отстать от АНК и лидер Народной партии Тигран Карапетян, который на своем митинге 15 февраля передал администрации президента общественную петицию с политическими и экономическими требованиями, пригрозив в случае их неисполнения показать властям на своем митинге 28 февраля «красную карточку».
В целом, ситуация с оппозиционерством Тиграна Карапетяна представляется довольно запутанной. Оппозиционные газеты, поддерживающие АНК, считают его проектом властей, призванным ослабить позиции АНК и отбить от него часть протестного электората. Следует отметить, что в свое время из-за давления этих же газет «Наследие» отказалось от участия в выборах мэра Еревана, тем самым оставив единственным оппозиционным участником предвыборной гонки АНК. Затем АНК от своих мандатов в Совете старейшин отказался, оставив все места в нем власти. Сам Тигран Карапетян все эти обвинения опровергает, заявляя, что он лишь борется за справедливость.
Сам же АНК объявляя о том, что он против насилия и смены власти путем революции, при этом призывает народ к активным действиям, заявляя что “лишь всенародный протест станет залогом победы”. При этом некоторые представители АНК, в частности, – руководитель Социал-демократической партии “Гнчакян” Людмила Саркисян, заявляя, что АНК пока контролирует народный протест, признает, что социальный протест может выйти из-под контроля и перерасти в социальный бунт, подобный ситуации в Египте и Тунисе. Другие же представители АНК, например, председатель правления Армянского Общенационального движения (АОД) Арам Манукян не исключает применения властями силы в случае народных выступлений. Также нужно отметить, что на митинге 18 февраля лидеры оппозиции призывали народ брать пример с Египта и Туниса, а координатор АНК Левон Зурабян вообще открыто призвал собравшихся готовиться к серьезным событиям на митинге 1 марта, посвященном трагическим мартовским событиям 2008 года. При этом многие выступающие пытались еще больше наэлектризовать обстановку, распространяя слухи о том, что власть якобы планирует новые притеснения малого бизнеса.
В свою очередь, власти, осознавая серьезность ситуации и опасаясь повторения в Армении египетских и тунисских событий, принимают меры по консолидации своих сил. Так, 17 февраля правящая коалиция Армении – Республиканская партия Армении, партии «Процветающая Армения» и «Оринац еркир» подписали «Заявление политической коалиции», в котором, в частности, говорится о поддержке кандидатуры действующего президента Армении Сержа Саргсяна на будущих президентских выборах. Также в последнее время начали фигурировать слухи о возможном участии коалиционных партий единым списком на парламентских выборах 2012 года, что позволит РПА обеспечить нынешнее соотношение сил в Парламенте. Помимо этого, представители власти в своих выступлениях напоминают радикальной оппозиции о нерешенном карабахском конфликте и опасности возобновления войны в случае политической нестабильности в Армении. Они, в частности, напоминают, что самых больших своих успехов армянская сторона в карабахской войне достигла тогда, когда в Азербайджане царил хаос и шла борьба за власть. В обществе и некоторых СМИ также появилась информация о планах президентской администрации по обузданию олигархов, чья деятельность вызывает особое недовольство в обществе.
В любом случае ответ на некоторые вопросы армянская общественность получит после ближайших митингов оппозиции 28 февраля и 1 марта. Они дадут ответ, разъяснят, на что способна пойти оппозиция в своей борьбе за власть, и рискнет ли она действительно поднять в стране социальный бунт. Однако, после событий марта 2008 года всем ясно, что армянская власть может избрать любой метод подавления выступлений оппозиции. Хочется все же надеется, что до этого дело не дойдет, и власти смогут найти компромисс с оппозицией, хотя бы с умеренной ее частью.