Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) կազմակերպված ցույցը, որը նվիրված է 2008 թվականի մարտի 1-2-ի ողբերգական դեպքերի 3-րդ տարելիցին, ներկայումս ընթանում է Երևանի կենտրոնում` Մատենադարանի շենքի դիմաց: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը դեպքի վայրից, ցույցը մեկնարկեց Հայկական Համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանի խոսքով: Նա հայտարարեց, որ ՀԱԿ-ը սկսում է ցույցերի շարքը, որոնք ուղղված են արդարության վերականգնմանն ու արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը:
Մոտավոր գնահատմամբ, ցույցին մինչև 10 հազար մարդ է մասնակցում: Տեղեկություններ կան, որ նախքան ցույցը ոստիկանության աշխատակիցների և ցույցի մասնակիցների միջև բախումներ են տեղի ունեցել: ՀԱԿ անդամ Դավիթ Շահնազարյանն այդ առիթով նշեց, որ նման միջադեպերը տեղի են ունեցել ցույցի մեկնարկից մեկ ժամ առաջ:
Մատենադարանի շենքի դիմաց ոստիկանության ամրացված ջոկատներ են կանգնած:
2008 թվականի փետրվարի 20-ից հայկական ընդդիմությունը` Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ, որն առաջադրվել էր նախագահական ընտրություններում և պարտվել, Երևանի կենտրոնում ցույցեր էին անցկացնում` իրոնց դժգոհությունը հայտնելով քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ: Մարտի 1-2-ին ընդդիմության բողոքի ցույցերը վերածվեցին անկարգությունների, որոնց արդյունքում մոտ 200 մարդ տուժեց, տասը զոհվեցին, ավելի քան 100 մարդ ձերբակալվեց:

A rally organized by the Armenian National Congress opposition bloc and dated to the 3rd anniversary of the March 1, 2008 tragic events is going on in Yerevan at Matenadaran, the Institute of Ancient Manuscripts.
As a PanARMENIAN.Net correspondent reports from the scene, board chairman of the Armenian National Movement Aram Manukyan kicked off the rally, saying that the ANC launches a series of rallies aimed at “restoration of justice and extra elections”.
According to preliminary data, about 10 thousand protesters gathered for the anti-government rally. There were also reports that some demonstrators clashed with police an hour prior to the start of the rally.
The site is controlled by the police.
Popular protests lead by first President of Armenia Levon Ter-Petrossian on March 1 and 2, 2008 grew into disorders, leaving 10 people dead and about 200 injured.