«Այս հսկայական ցույցը վկայում է, որ ՀԱԿ-ը վերահսկում է քաղաքական իրադրությունը երկրում, և որ ժողովրդի համբերությունը հատնում է: Ժողովուրդը չի ցանկանում հանդուրժել ներկայիս իշխող համակարգը»,- Երևանում ընթացող ցույցի ժամանակ հայտարարեց ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքով, իշխանությունները պետք է զիջեն ժողովրդին և կամավոր հեռանան:
«Իշխանության և ժողովրդի միջև այս հակամարտությունը պետք է լուծել խաղաղ ճանապարհով` երկխոսության միջոցով»,- ասաց Զուրաբյանը: Նա ավելացրեց, որ ժողովուրդը մի քիչ էլ կհամբերի, եթե իշխանությունները համաձայնեն արտահերթ ընտրություններ անցկացնել:
Միևնույն ժամանակ Զուրաբյանը հայտնեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ժամանակ դեռևս երկխոսության հույս կար, սակայն «Քոչարյանի ավազակախումբն այլ կերպ որոշեց», իսկ ՀՀ ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանի համար բանակցությունների ճանապարհը դեռևս բաց է:
Զուրաբյանը նախազգուշացրեց, որ եթե իշխանության հետ բանակցություններ չսկսվեն, ապա անգամ ՀԱԿ-ը չի կարողանա վերահսկել ժողովրդին: Նա դիմեց ժողովրդին` հայտարարելով. «Հավատացեք մեր որոշումներին»:
ՀԱԿ անդամ Դավիթ Շահնազարյանն իր հերթին ասաց, որ «ՀԱԿ-ը պատրաստվում է իշխանության գալ արտահերթ ընտրությունների ճանապարհով, առաջին հերթին` նախագահական»:

1 March 2011 - 14:24 AMT
Coordinator of the opposition Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan said that the big rally shows that the ANC controls the political situation in the country, while the people’s patience is being exhausted.
“The people do not want to endure the current authorities,” Zurabyan told a rally in Yerevan.
According to him, the authorities can meet the people’s demand and leave voluntarily.
“The conflict between the authorities and people can be solved peacefully, through a dialogue,” Zurabyan said, adding that the people will be able to wait, if the authorities agree to extra elections.
Zurabyan noted that there was hope for dialogue during Robert Kocharian’s tenure, but “Kocharian’s gang made another decision.”
He added that there is still way for negotiations with Armenian incumbent President Serzh Sasrgsyan.
Zurabyan warned that if the negotiations are not launched, even the ANC will be unable to control the people. He urged the rally participants: “Believe our decisions.”
Member of ANC David Shahnazaryan said for his part that “ANC is going to come to power through extra elections, first of all, presidential.”