Ղարաբաղի Ազատագրման Ադրբեջանական Կազմակերպությունը բողոքի հայտարարություն է տարածել ծագումով հայ երգիչներ Ֆիլիպ Կիրկորովի և Իրինա Ալեգրովայի` Բաքու այցելելու դեմ, որոնք պետք է մարտի 2-ին Բաքվում ելույթ ունենան ռուս երգահան և երգիչ Իգոր Կրուտոյի ստեղծագործական երեկոյի ժամանակ: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ՂԱԿ-ը որևէ ազգի դեմ հանդես չի գալիս, բացի Հայաստանը քարոզող և սատարող անձանցից. «Ֆիլիպ Կիրկորովն ու Իրինա Ալեգրովան կարող են Բաքու ժամանել միայն այն դեպքում, եթե խոստովանեն, որ սխալ են գործել Հայաստանի նկատմամբ: Հակառակ դեպքում մենք նրանք նախազգուշացնում ենք: Խոջալուի շահիդների վրեժը չլուծած հոգիների առջև մենք անիծում ենք Ադրբեջան նրանց այցի կազմակերպիչներին և նրանց, ովքեր ցանկանում են գնալ այդ համերգին», հաղորդում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Ֆիլիպ Կիրկորովի բախտը կտրականապես չի բերում Հարավային Կովկասում:
2005-ին Կիրկորովին, որն ազգությամբ հայ է, թույլ չտվեցին երգել Երևանում նրա թուրքամետ դիրքորոշման պատճառով: Ֆիլիպ Կիրկորովը մտադրվել էր համերգով հանդես գալ 2005-ի ապրիլի 7-ին և 8-ին Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ, որը նշվում է Հայաստանում: Սակայն Հայաստանի 30 երիտասարդական կազմակերպություններ կոլեկտիվ նամակ հղեցին համերգի կազմակերպիչներին` խնդրելով թույլ չտալ համերգների անցկացումը: Որպես հիմնավորում ուղերձում նշվել է այն փաստը, որ «Կիրկորովը բացահայտ հակահայկական և նույնիսկ թուրքամետ դիրքորոշում ունի, և բացի դրանից, հրապարակավ վիրավորել է հայ լրագրողին` արհամարհանքով նշելով նրա ծագումը»: Բողոքի ակցիայի արդյունքում Կիրկորովը որոշեց կամովին հրաժարվել համերգից: «Եթե ինձ չեն ցանկանում տեսնել և լսել Երևանում, ապա դա չի էլ լինի»,- հայտարարել է նա:

1 Март 2011 - 14:36 AMT
Филиппа Киркорова когда-то не пустили в Ереван из-за протурецкой позиции, а сейчас не хотят пускать в Баку
Азербайджанская «Организация освобождения Карабаха» распространила заявление протеста против визита в Баку певцов армянского происхождения Филиппа Киркорова и Ирины Аллегровой, которые выступят на творческом вечере российского композитора и певца Игоря Крутого 2 марта в Баку. В заявлении говорится, что ООК не выступает против какой-либо нации, кроме лиц, пропагандирующих и поддерживающих Армению: «Филипп Киркоров и Ирина Аллегрова могут приехать в Баку лишь в том случае, если признают, что совершили ошибку по отношению к Армении. В противном случае, мы предупреждаем их. Перед неотомщенными душами ходжалинских шехидов мы проклинаем организаторов их визита в Азербайджан и тех, кто хочет пойти на этот концерт», сообщает азербайджанское агентство АПА.
Филиппу Киркорову категорически не везет с Южным Кавказом. В 2005 году Киркорова, армянина по происхождению, не пустили в Ереван из-за его протурецкой позиции. Филипп Киркоров намеревался выступить со своим шоу 7 и 8 апреля 2005 года по случаю Дня материнства и красоты, который отмечается в Армении. Однако 30 молодежных организаций страны направили коллективное письмо организаторам гастролей с просьбой не допустить проведения концертов. В качестве обоснования в послании отмечен тот факт, что "Киркоров придерживается явной антиармянской и даже протурецкой позиции и, помимо этого, публично оскорбил армянскую журналистку, с презрением подчеркнув ее происхождение". Инициаторы протеста посчитали приглашение пропагандирующего турецкие песни певца в Армению накануне 90-ой годовщины Геноцида безнравственным шагом.
В результате акций протеста Киркоров решил “самоустраниться”. "Если меня не хотят видеть и слышать в Ереване, так этого и не будет", – заявил артист.