Երևանում կայացած ցույցի արդյունքներով ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) հայտարարություն է ընդունել, որում պահանջում է Հայաստանի վարչապետի, փոխվարչապետի, Ոստիկանության պետի և այլ պաշտոնատար անձանց հրաժարականը:
Ընդունված հայտարարության համաձայն, ՀԱԿ-ը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է անում մինչև մարտի 15-ը Երևանում 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի ուսումնասիրման միջազգային հանձնաժողով ստեղծել կամ վերսկսել փաստահավաք խմբի գործունեությունը: Ընդդիմությունն իշխանություններից պահանջում է նաև մարտի դեպքերի զոհերի և տուժածների ընտանիքներին հատուցում տրամադրել, հանել Ազատության հրապարակում ցույց անցկացնելու վրա դրված արգելքը, դադարեցնել ՀԱԿ կողմնակիցների և ակտիվիստների հանդեպ բռնությունը, վերսկսել A1+ հեռուստաալիքի գործունեությունը, լուծել մի շարք սոցիալական խնդիրներ, որոնք վերջին ժամանակներս սրվել են:
ՀԱԿ-ը նաև միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԱՄՆ-ին կոչ է անում դադարեցնել աջակցությունը Հայաստանի «կառավարող վարչակարգին»:
Ցույցի ժամանակ ընդունված հայտարարությունը ՀԱԿ-ին լիազորում է իշխանությունների հետ բանակցություններ վարել մոտակա ամիսների ընթացքում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար:
«Սա ոչ թե պարզապես քաղաքական հայտարարություն է, այլ համազգային պայքարի ծրագիր»,- ասաց ՀԱԿ առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` հայտարարելով, որ ՀԱԿ հաջորդ ցույցը կկայանա մարտի 17-ին:

Based on oppositional rally results, the Armenian National Congress (ANC) adopted a statement demanding for resignation of the Prime Minister, Deputy Prime Minister, the Police Chief and other high-ranking officials of Armenia.
Among other demands are: creation of an international committee on March 1-2, 2008 events, compensation for families of the victims of the events indicated, removal of a ban on rallies at Victory Square, solution of a number of social issues.
The opposition also demands normalization of Karabakh talks and NKR involvement in negotiation process. ANC urges the international community, specifically, the U.S. to stop supporting the “ruling regime” of Armenia. According to the statement, ANC will negotiate the possibility of the extraordinary elections within the next few months. “It’s not a simple political statement, it’s a program for a national struggle,” ANC leader Levon Ter-Petrossian stressed, announcing March 17 as the date of the next rally.