Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարող էր օգտակար լինել ոչ միայն Հայաստանի և Թուրքիայի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի, այդ թվում Ադրբեջանի համար: Այդ մասին ավստրիական Der Standard թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` հիշեցնելով, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրները, բացի Ադրբեջանից, սատարեցին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Պատասխանելով թերթի հարցին այն մասին, թե արդյոք Անկարան հետ կանգնեց Հայաստանի հետ գործընթացից Թուրքիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների պատճառով, Նալբանդյանը պատասխանել է, որ Հայաստանն ավելի շատ պատճառ ուներ խոսելու նախապայմանների մասին, քան թուրքական կողմը:
Խոսելով այն մասին, թե ինչպես կարելի է վերսկսել Թուրքիայի հետ գործընթացը, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հայտնել է, որ դրա համար գոյություն ունի միայն մեկ ճանապարհ` հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումն առանց նախապայմանների` pacta sunt servanda սկզբունքի համաձայն:
«Եթե թուրքական կողմը պատճառ է փնտրում, որպեսզի երկարաձգի Արձանագրությունների վավերացումը, ապա նա միշտ կարող է գտնել»,- հիշեցրել է նախարարը:

1 Март 2011 - 16:34 AMT
Нормализация армяно-турецких отношений принесла бы пользу не только Армении и Турции, но и региону в целом, в том числе и Азербайджану. Об этом в интервью австрийской газете Der Standard заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, напомнив, что все страны региона, кроме Азербайджана, поддержали процесс нормализации армяно-турецких отношений. Отвечая на вопрос газеты о том, отступила ли Анкара от процесса с Арменией из-за предстоящих парламентских выборов в Турции, Налбандян ответил, что у Армении было больше причин говорить о предусловиях, чем у турецкой стороны.
Говоря о том, как можно возобновить процесс с Турцией, глава армянского внешнеполитического ведомства заявил, что для этого существует лишь один путь – ратификация армяно-турецких Протоколов без предусловий, согласно принципу pacta sunt servanda.
«Если турецкая сторона ищет причины, чтобы затянуть с ратификацией Протоколов, то она всегда может найти их», – напомнил министр.