2 Մարտ 2011 - 09:03 AMT
Հայաստանի օմբուդսմենի թեկնածու. Եթե նույնիսկ ես քաղաքականությունից հեռու մնամ, այն ամեն դեպքում կզբաղվի ինձանով
«Իմ թեկնածությունը Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրած քաղաքական ուժերն ինձ նախապայմաններ չեն առաջադրել իմ հետագա գործունեության հետ կապված»,- Հայաստանի խորհրդարանում ելույթի ժամանակ ասել է Կարեն Անդրեասյանը, որն առաջադրվել է այդ պաշտոնում կոալիցիոն ուժերի կողմից: Նա հայտարարել է, որ պատրաստ է աշխատել ինչպես ՀՀ ԱԺ, այնպես էլ բոլոր քաղաքական ուժերի հետ նույնիսկ քաղաքական վերադասավորումների դեպքում: Անդրեասյանը հայտարարել է, որ իր ընտրվելու դեպքում նա մեծ ուշադրություն է դարձնելու Հայաստանում խոսքի ազատության խնդրին:
Անդրեասյանը նաև հավելել է, որ մարդու բոլոր հիմնական իրավունքները գտնվելու են իր ուշադրության կենտրոնում: «Կարծում եմ, որ օմբուդսմենի ինստիտուտը պետք է քաղաքացիներին որակյալ ծառայություններ տրամադրի»,- ասել է նա և հավելել, որ նույնիսկ մեկ քաղաքացու խնդիրն իր համար ավելի կարևոր է, քան գովեստի խոսքերը և ծափահարությունները:
Անդրադառնալով նրան, թե որքանով է նոր օմբուդսմենն ընդգրկվելու երկրի քաղաքական կյանքում, նա ասել է. «Եթե նույնիսկ ես քաղաքականությունից հեռու մնամ, այն ամեն դեպքում կզբաղվի ինձանով»:

2 Март 2011 - 09:03 AMT
Кандидат в Омбудсмены Армении: Если даже я останусь в стороне от политики, она все равно займется мной
“Политические силы, которые выдвинули мою кандидатуру на должность Oмбудсмена Армении, не предъявляли мне предусловий связанных с моей дальнейшей деятельностью”, – сказал, выступая в парламенте Армении выдвинутый коалиционными силами РА кандидат на должность Омбудсмена Армении Карен Андреасян. Он заявил, что готов работать как с НС РА, так и со всеми политическими силами, даже в случае политических перестановок во власти. Карен Андреасян заявил, что в случае его избрания, он как омбудсмен Армении будет уделять особое внимание проблеме свободы слова РА.
Андреасян также добавил, что все основные права человека будут находиться в центре его внимания. “Я думаю, что институт Омбудсмена должен предоставлять качественные услуги гражданам, которые обращаются к защитнику прав человека”, – заявил Андреасян, добавив, что проблема даже одного гражданина Армении будет более важным для него, чем похвала и аплодисменты.
Касаясь того, насколько новый омбудсмен будет вовлечен в политическую жизнь страны, Карен Андреасян сказал: “Если даже я останусь в стороне от политики, она все равно займется мной”.