2 Մարտ 2011 - 11:28 AMT
ՀՀ խորհրդարանն ընտրեց Հայաստանի մարդու իրավունքների նոր պաշտպանին: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, 83 «կողմ», 13 «դեմ» ձայներով պատգամավորներն ընտրեցին Կարեն Անդրեասյանին որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան: Քվեարկությանը մասնակցել է 97 պատգամավոր: 1 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Ավելի վաղ կոալիցիոն ուժերն առաջադրել են իրավաբան Կարեն Անդրեասյանի թեկնածությունն օմբուդսմենի պաշտոնում:
Արմեն Հարությունյանը ՀՀ ԱԺ է ներկայացրել հրաժարականի մասին դիմումը փետրվարի սկզբին: Նա ավելի վաղ հայտարարել է, որ համաձայնվել է դառնալ Կենտրոնական Ասիայում մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ հանձնակատար:
Արմեն Հարությունյանն օմբուդսմենի պաշտոնը զբաղեցնում է 2006-ի փետրվարից: ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածությունը պետք է առաջադրի ՀՀ նախագահը երկրի խորհրդարանի հետ խորհրդակցելուց հետո: Օմբուդսմենի պաշտոնում կարող է ընտրվել 25 տարեկանից բարձր անձ, որը մեծ հեղինակություն է վայելում հասարակության մեջ և վերջին 5 տարում Հայաստանի քաղաքացի է, մշտապես բնակվում է հանրապետության տարածքում վերջին 5 տարվա ընթացքում:

Парламент РА выбрал нового омбудсмена Армении. Как передает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, 83 голосами “за”, 13 – “против” депутаты избрали Карена Андреасяна защитником прав человека. В голосовании в целом приняли участие 97 депутатов. 1 бюллетень был признан недействительным.
Ранее коалиционные силы – Республиканская партия Армении, «Процветающая Армения» и «Оринац Еркир» предложили кандидатуру юриста Карена Андреасяна на пост омбудсмена.
Согласно Конституции Армении кандидатуру нового омбудсмена выдвигает как минимум 1/5 депутатов, а как минимум 3/5 депутатов должны проголосовать «за» в ходе голосования в парламенте. Омбудсмен избирается сроком на 6 лет.
Бывший омбудсмен Армен Арутюнян в начале февраля представил парламенту РА заявление об отставке в связи с переходом на новую должность. Арутюнян займет пост регионального представителя Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии с резиденцией в Бишкеке.