Երևանի ամենամեծ և ամենահին թանգարանը 1919-ին հիմնված Հայաստանի Պատմության թանգարանն է, որտեղ պահպանվում է շուրջ 400 000 ցուցանմուշ, որոնց 45 տոկոսը կազմում են հուշադրամները, 35 տոկոսը` հնագիտական արտեֆակտերը, ինչպես նաև քարտեզները, կենցաղի առարկաները և այլն: 2011-ին թանգարանում բացվել է առանձին սրահ` նվիրված Ուրարտուի պատմությանը:
Թանգարանը խորհրդային ժամանակների նման այսօր էլ իր նմուշները ցուցադրում է շատ միջազգային ցուցահանդեսներում: Ամենամեծ հավաքածուն ցուցադրվել է Ֆրանսիայում 2007-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա շրջանակներում:
Սակայն պետք է նշել մեկ ցավալի փաստ, որ թանգարանը Հայաստանի բնակիչների շարքում մեծ համբավ չի վայելում: 2010-ին Պատմության թանգարան է այցելել ընդամենը 34.126 մարդ, որոնք հիմնականում ցանկացել են տեսնել թանգարանում ցուցադրված աշխարհի ամենահին կոշիկը, որը 5500 տարեկան է: Այցելուների ընդհանուր թվի միայն փոքր մաս է կազմել աճող սերունդը, որը պետք է ամենաշատն այցելի թանգարաններ: 4630 դպրոցականների թանգարան են տարել ուսուցիչները, 1202-ի` ծնողները: Ցավոք սրտի, թանգարանի մասին գիտի Հայաստան այցելող զբոսաշրջիների չնչին մասը. 2010-ին թանգարան է այցելել ընդամնեը 7595 արտասահմանցի: Թանգարանի տնօրենի տեղակալ Իվետա Մկրտչյանի խոսքերով, դրա պատճառը թանգարանի հետ տուրօպերատորների համագործակցության բացակայությունն է, հյուրանոցներում և օդանավակայանում բուկլետների և գովազդի բացակայությունը: «Մեր թանգարան հիմնականում այցելում են տարբեր տարիքի և մասնագիտությունների տեր մարդիկ, իսկ արտասահմանցիների փոքր քանակը կարելի է բացատրել նրանով, որ մեզ մոտ չի ստացվում լիարժեք համագործակցություն տուրօպերատորների հետ»,- ասել է Մկրտչյանը:
Համեմատաբար լավ վիճակում է գտնվում Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Հնագույն ձեռագիր մատյանների ինստիտուտ-թանգարանը` Մատենադարանը, որտեղ, ցուցահանդեսներից բացի, անցկացվում են հնագույն ձեռագիր մատյանների ուսումնասիրություններ: Մատենադարանում պահվում են 17.300 ձեռագիր մատյաններ, որոնցից 2904-ը` օտար լեզուներով, մնացածը` հայերենով: Թանգարանում հիմնականում պահվում են բնօրինակները:
Այստեղ կարելի է գտնել հսկայական քանակությամբ գրքեր պատմությունից, աշխարհագրությունից, բժշկությունից, իրավունքից, երաժշտությունից և այլն: Հայկական ձեռագրերից բացի Մատենադարանում պահվում են ձեռագիր մատյաններ հուներեն, ասորերեն, արաբերեն, վրացերեն, ռուսերեն նույնիսկ եթովպերեն լեզուներով:
Վիճակագրության համաձայն, 2010-ին Մատենադարան են այցելել ավելի քան 4 հազար խմբեր, ընդհանուր առմամբ` 55.300 մարդ: Մատենադարանը մեծ համբավ է վայելում արտասահմանցի զբոսաշրջիկների մոտ: «Ամեն տարի ապրիլ ամսից մինչև նոյեմբեր թանգարան են այցելում այնքան զբոսաշրջիկներ, որ շենքի մոտ հսկայական հերթ է գոյանում, և մենք հազիվ ենք հասցնում ընդունել բոլոր ցանկացողներին: Հենց այդ պատճառով մենք պայմանավորվել ենք հայկական դպրոցների հետ դպրոցականների էքսկուրսիաներ կազմակերպել մնացած ամիսներին»,- ասել է թանգարանի փոխտնօրենը:
Մատենադարանում հիմա կառուցվում է նոր մասնաշենք, որը կոչված է լուծել տեղի խնդիրը: Նոր մասնաշենքում գտնվելու են լաբորատորիաները, վերականգնման դպրոցը և կենտրոնը, իսկ հին շենքում` միայն ցուցասրահները: Նոր շենքի ճարտարապետն է երգիչ և կոմպոզիտոր, մասնագիտությամբ ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը: Ինչպես հայտնել է ինստիտուտի փոխտնօրեն Շուշան Խաչիկյանը, նոր մասնաշենքի բացումը պլանավորված է սեպտեմբերի 21-ին` Հայաստանի Անկախության օրը:
Երկու թանգարաններն էլ գտնվում են պետության հովանու ներքո, որը տարեկան միջոցներ է հատկացնում թանգարանների ծախսերի համար: Այդ միջոցներից բացի, նրանք շահույթ են ստանում տոմսերի վաճառքից, որոնց գինը միջինը կազմում է 500-1000 դրամ, ինչպես նաև հուշանվերների վաճառքից:
Երևանի թանգարանների աշխատողները, բացառությամբ ամենախոշորների, դժգոհ են այցելուների քանակից: Տեղի բնակիչները գրեթե դադարել են այցելել թանգարաններ: Երջանիկ բացառություն են կազմում դպրոցականները և ուսանողները: Մեծահասակները պատճառ են բերում զբաղվածությունը կամ տոմսերի բարձր գինը: Բայց Երևանի գրեթե բոլոր թանգարաններն աշխատում են նաև հանգստյան օրերին: Իսկ ինչ վերաբերվում է գներին, ապա…Երկրի բոլոր թանգարաններում շաբաթվա մեջ կա առնվազն մեկ օր, երբ մուտքն ազատ է:

3 Март 2011 - 13:11 AMT
Самым большим и старым музеем Еревана является основанный в 1919 году Музей Истории Армении, где хранится около 400.000 экспонатов, из которых 45% составляют монеты, 35% – археологические артефакты, а также карты, предметы быта и т.д. А в 2011 году в музее открылся отдельный зал, посвященный истории Урарту.
Музей как в советское время, так и сегодня представляет свои экспонаты на многих международных выставках. Самая большая коллекция была вывезена во Францию в 2007 году в рамках Года Армении во Франции.
Однако стоит отметить прискорбный факт, что Музей не пользуется особой популярностью среди населения Армении. В 2010 год Музей Истории посетили всего 34.126 человек, которые в основном хотели лично увидеть выставленный в музее самый древний башмак в мире, которому 5500 лет. Из общего числа посетителей лишь маленький процент пришелся на подрастающее поколение, которому самое место в музеях. 4630 школьников привели на экскурсию учителя, и 1202 – родители. К сожалению, о Музее знает и очень небольшое число приезжающих в Армению туристов: в 2010 полюбоваться на экспонаты пришло лишь 7595 иностранцев. По предположению замдиректора музея Иветы Мкртчян, причина тому отсутствие сотрудничества музея с туроператорами, отсутствие буклетов и реклам в отелях и в аэропорту: “Наш музей в основном посещают местные жители разных возрастов и профессий, а небольшое число иностранных посетителей можно объяснить тем, что у нас не получается полноценного сотрудничества с туроператорами».
В относительно лучшем положении находится Музей-институт древних рукописей им. Месропа Маштоца – Матенадаран, где, помимо выставок, проводятся исследования этих самых древних рукописей. В Матенадаране приблизительно 17.300 рукописей, из которых 2904 на иностранных языках, а остальные – на армянском. При этом в основном в Музее хранятся оригиналы.
Здесь можно найти огромное количество книг по истории, географии, медицине, праву, музыке и т.д. Помимо армянских рукописей в Матенадаране хранится большое количество рукописей на греческом, ассирийском, арабском, грузинском, русском и даже на эфиопском языках.
Согласно статистике, в 2010 году Матенадаран посетили более 4 тыс групп, в общей сложности 55.300 человек. Матенадаран пользуется большой популярностью и среди иностранных туристов. “Каждый год с апреля по ноябрь музей посещает такое количество иностранных туристов, что у здания накапливается огромная очередь, и мы едва успеваем принять всех желающих. Именно по этой причине мы договорились с армянскими школами организовывать экскурсии школьников в остальные месяцы ”, – сказала замдиректора музея.
В Матенадаране сейчас строится новый корпус, который призван решить проблему нехватки места. В новом корпусе будут расположены лаборатории, реставрационная школа и центр, а в старом здании будут располагаться только выставочные залы. Архитектором нового здания является известный певец и композитор, архитектор по специальности Артур Месчян. Как сообщила замдиректора Института Шушан Хачикян, открытие нового корпуса запланировано на 21 сентября – День независимости Армении.
Оба музея находятся под попечительством государства, которое ежегодно выделяет средства на расходы музеев. Помимо этих средств, они получают прибыль от продажи билетов, цены на которые составляют в среднем от 500 до 1000 драмов ($1.3 -$2.5), и от продажи сувениров. К примеру, в сувенирном магазине при Матенадаране продаются бальзамы и мази по рецептам, взятым из древних рукописей. Благодаря этим средствам музеи в состоянии организовать временные выставки, различные мероприятия, осуществлять публикации каталогов и научных работ.
В целом сотрудники музеев Еревана, за исключением самых крупных, недовольны числом посетителей. Местные жители практически перестали ходить в музеи. Счастливое исключение составляют школьники и студенты. Взрослые же ссылаются то на занятость, то на высокую цену на билеты. Но почти все музеи в Ереване работают в выходные. А что касается цен, то… во всех музеях страны есть по крайне мере один день в неделю, когда вход совершенно бесплатный.