Մարտի 3-ին ժամը 12.00-ի սահմաններում Կառավարության շենքի մերձակայքում են հավաքվել բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքող մի խումբ անձինք: ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության մի քանի պատգամավորներ նախ հավաքվածներին սադրեցին մոտենալ Կառավարության շենքին, ապա փորձեցին բախումներ հրահրել ոստիկանների հետ, որոնք օրենքով վերապահված լիազորությունների սահմաններում, պահպանում էին հասարակական կարգը: Այս մասին ասվում է ՀՀ Ոստիկանության մամլո հաղորդագրությունում:
«Ըստ ամենայնի` պատգամավորների խնդիրը ակցիայի խաղաղ ընթացքը շեղելն էր, կրքերը շիկացնելը, բախում հրահրել քաղաքացիների և ոստիկանների միջև: Դա, բարեբախտաբար, նրանց չհաջողվեց, և հնչեցին վիրավորանքներ ու հայհոյանքներ ինչպես ոստիկանների, այնպես էլ Կառավարության անդամների հասցեին: Ոստիկաններին հաջողվել է վերահաստատել հասարակական կարգը: Ցուցարարները հեռացել են Կառավարության շենքի մուտքից և շարունակել իրենց ակցիան, որին ոչ ոք չի խոչընդոտել, հաղորդում է ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունը»,- նշվում է հաղորդագրությունում:
Երևանում տեղի է ունեցել ծեծկռտուք բացօթյա առևտրով զբաղվող մարդկանց, պատգամավորների և ոստիկանների միջև: Բացօթյա առևտրով զբաղվող մարդիկ, որոնք արդեն մի քանի շաբաթ բողոքում են փողոցային առևտուրն արգելելու մասին Երևանի քաղաքապետարանի որոշման դեմ, նախատեսել են այսօր ժամը 11:00-ին բողոքի ակցիա անցկացնել Հայաստանի կառավարության շենքի մոտ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը դեպքի վայրից, առավոտյան կառավարության շենքը շրջապատվել է հարյուրավոր ոստիկանների կողմից, որոնք թույլ չեն տվել ակցիայի մասնակիցներին խմբվել կառավարության շենքի մոտ:

3 Март 2011 - 12:18 AMT
Полиция Армении: Депутаты «Наследия» пытались спровоцировать столкновения между торговцами и полицейскими
Полиция Армении прокомментировала факт потасовки между уличными торговцами, депутатами фракции “Наследие” и полицейскими, которая произошла утром 3 марта перед зданием правительства Армении. Как сообщает пресс-служба Полиции РА, депутаты “Наследия” пытались спровоцировать столкновения между торговцами и полицейскими, которые, как отмечено в сообщении Полиции, в рамках своих полномочий, охраняли общественный порядок.
“По всей вероятности, депутаты поставили перед собой задачу накалить страсти и спровоцировать столкновения между полицейскими и демонстрантами. К счастью, этого им не удалось”, – сказано в сообщении полиции. Уличные торговцы, которые уже несколько недель протестуют против решения мэрии Еревана о запрете уличной торговли, планировали сегодня в 11:00 часов провести акцию протеста перед зданием правительства Армении. Как сообщают очевидцы, полицейские не разрешили участникам акции собраться у здания правительства. В результате произошла потасовка между активистами и полицейскими, которые, по словам участников акции, применили насилие в отношении мирных демонстрантов.
В результате потасовки пострадали депутаты НС РА Анаит Бахшян и Армен Мартиросян, которым была оказана срочная медицинская помощь.