4 Մարտ 2011 - 09:42 AMT
«Մենք անընդունելի ենք համարում ուլտիմատումի լեզուն, ինքներս այն չենք կիրառում և թույլ չենք տա այն կիրառել մեր նկատմամբ»,- ասել է Հայաստանի Հանրապետկան կուսակցության (ՀՀԿ) անդամ Հովհաննես Սահակյանը` մեկնաբանելով մարտի մեկի հանրահավաքի ժամանակ ընդդիմության առաջադրած պահանջները:
Ընդ որում, նա նշել է, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր նախագահության սկզբից ևեթ հանդես է եկել ընդդիմության հետ երկխոսության կողմից, ինչի վկայությունը բազմաթիվ կլոր սեղաններն են կարևոր քաղաքական և տնտեսական հարցերի շուրջ:
ՀՅԴ խմբակցությունից պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն իր հերթին նշել է, որ այսօրվա դրությամբ հայ հասարակության մի զգալի մաս ներկայացված չէ ո'չ խորհրդարանում, ո'չ գործադիր իշխանության մեջ: «Այդ ուժերը փողոցում են մնացել, և իշխանությունները չպետք է զարմանան, որ նրանք փորձում են իրենց խնդիրները լուծել հենց փողոցում»,- ընդգծել է Գալստյանը:
Նա ավելացրել է նաև, որ իրենց վերջին կոալիցիոն հայտարարությամբ իշխանություններն ուժեղացրեցին Հայաստանի քաղաքական դաշտի բևեռացումը:
Մարտի 1-ին Երևանում կայացավ բազմամարդ հանրահավաք` նվիրված 2008 թվականի մարտի դեպքերի տարելիցին, երբ հայկական ընդդիմության բազմօրյա ցույցերը մարտի 1-2-ին վերածվեցին անկարգությունների և ոստիկանության հետ ցուցարարների բախումների: Գլխավոր դատախազության տվյալներով, տուժեցին մոտ 200 մարդ, տասը զոհվեցին, ձերբակալվեցին մոտ 100 մարդ:
Մարտի 1-ի ցույցի արդյունքներով ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը(ՀԱԿ) հայտարարություն է ընդունել, որում պահանջում է Հայաստանի վարչապետի, փոխվարչապետի, Ոստիկանության պետի և այլ պաշտոնատար անձանց հրաժարականը:
Ընդունված հայտարարության համաձայն, ՀԱԿ-ը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է անում մինչև մարտի 15-ը Երևանում 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի ուսումնասիրման միջազգային հանձնաժողով ստեղծել կամ վերսկսել փաստահավաք խմբի գործունեությունը: Ընդդիմությունն իշխանություններից պահանջում է նաև մարտի դեպքերի զոհերի և տուժածների ընտանիքներին հատուցում տրամադրել, հանել Ազատության հրապարակում ցույց անցկացնելու վրա դրված արգելքը, դադարեցնել ՀԱԿ կողմնակիցների և ակտիվիստների հանդեպ բռնությունը, վերսկսել A1+ հեռուստաալիքի գործունեությունը, լուծել մի շարք սոցիալական խնդիրներ, որոնք վերջին ժամանակներս սրվել են:
ՀԱԿ-ը նաև միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԱՄՆ-ին կոչ է անում դադարեցնել աջակցությունը Հայաստանի «կառավարող վարչակարգին»: Ցույցի ժամանակ ընդունված հայտարարությունը ՀԱԿ-ին լիազորում է իշխանությունների հետ բանակցություններ վարել մոտակա ամիսների ընթացքում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար:
Փետրվարի 17-ին ՀՀ նախագահի նստավայրում քաղաքական կոալիցիայի կողմերի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և «Օրինաց երկիր» կուսակցության միջև ստորագրվել է «Քաղաքական կոալիցիայի հայտարարություն»: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից այն ստորագրել է ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության կողմից` ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը և «Օրինաց երկիր» կուսակցության կողմից` ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ արդեն երեք տարի է Հայաստանի Հանրապետական, «Բարգավաճ Հայաստան», «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները կազմել են քաղաքական կոալիցիա, որն իր վրա է վերցրել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական զարգացման պատասխանատվությունը:
«Քաղաքական կոալիցիան ձևավորվեց մեր երկրի համար դժվարին պայմաններում: Կոալիցիայի ձևավորումը, նրա նպատակների իրագործման համար կողմերի կամքի և վճռականության հայտարարումն ու իշխանության գործունեության հավաքական պատասխանատվության ստանձնումը լուրջ դեր ունեցան երկրի կայունությունն ու բնականոն ընթացքն ապահովելու համար: Դա նաև կարևոր գործոն դարձավ Հայաստանի Հանրապետության առջև ծառացած արտաքին և ներքին մարտահրավերներին արդյունավետ դիմակայելու, այդ թվում` հարավօսական իրադարձությունների և աշխարհը համակած խոր ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում սոցիալական լուրջ անկումներ թույլ չտալու գործում: Քաղաքական կոալիցիան վերստին կարևորում է հնարավոր արտաքին սպառնալիքներին համախմբված դիմակայելու անհրաժեշտությունը, երկրում համակարգային փոփոխությունների շարունակականությունը, դրանց նոր ազդակ հաղորդելն ու շոշափելի արդյունքներ երաշխավորելը:
Քաղաքական կոալիցիան հայտարարում է հետճգնաժամային Հայաստանի առաջընթաց զարգացմանն ու մեր հասարակության բարեկեցության բարձրացմանն ուղղված առավել համարձակ քայլերի իրականացման վճռականության մասին` առանձնացնելով կոռուպցիայի դեմ համընդգրկուն պայքարի ու ստվերային տնտեսության էական կրճատման գերակայությունը: Քաղաքական կոալիցիան ընդգծում է միասնականության կարևորությունն այս գործընթացում և վերահաստատում իր քաղաքական պատասխանատվությունն այդ փոփոխությունների համար:
Նոր փոփոխություններին ընդառաջ` կոալիցիոն կուսակցությունները միասնական են և նպատակ չունեն գալիք խորհրդարանական ընտրություններում իրենց քաղաքական կշիռն ավելացնել միմյանց դեմ պայքար ծավալելու և կոալիցիայի ներսում ուժերի հարաբերակցությունը փոխելու հաշվին: Կոալիցիոն գործընկերները համոզված են, որ փոփոխությունների իրականացման հետևողականությունն առավել կմեծացնի կոալիցիայի քաղաքական դերակատարությունն ու նրա հանդեպ հասարակության վստահությունը` հանգեցնելով խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում կոալիցիայի ներկայացվածության աճին: Ավելին, քաղաքական կոալիցիան նախագահական ընտրություններում հանդես կգա միասնական թեկնածուով` ի դեմս գործող նախագահի, դրանով իսկ երաշխիքներ ստեղծելով ապահովելու փոփոխությունների հետագա շարունակականությունն ու մեր երկրի կայուն առաջընթացը հաջորդող հինգ տարիների ընթացքում»,-ասվում է կոալիցիայի հայտարարության մեջ, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

“Мы считаем неприемлемым язык ультиматума, сами его не применяем, и не позволим использовать его по отношению к нам”,- сказал член партии РПА Ованес Саакян, комментируя требования оппозиции, предъявленные на митинге первого марта.
При этом он отметил, что президент Армении Серж Саргсян с самого начала своего президентства выступал за диалог с оппозицией, свидетельством чего являются многочисленные круглые столы по самым важным политическим и экономическим вопросам.
В свою очередь депутат от парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян отметила, что на сегодняшний день значительная часть армянского общества не представлена ни в парламенте, ни в исполнительной власти. “ Эти силы остались на улице, и власти не должны удивляться тому, что они пытаются решить свои проблемы именно на улице”,- подчеркнула Галстян.
Она также добавила, что своим недавним коалиционным заявлением власти усилили поляризацию политического поля Армении.
1 марта в Ереване состоялся многочисленный митинг оппозиции, приуроченный к годовщине мартовских событий 2008 года, когда многодневные акции протеста армянской оппозиции вылились 1-2 марта в беспорядки и столкновения митингующих с полицией. По данным Генпрокуратуры, пострадали около 200 человек, десять человек погибли, было арестовано более 100 человек.
По итогам митинга 1-го марта оппозиционный Армянский Национальный конгресс (АНК) принял многопунктное заявление, в котором требует отставки премьер-министра, вице-премьера, начальника Полиции и других высокопоставленных чиновников Армении. Согласно принятому заявлению, АНК призывает власти Армении до 15 марта создать международную комиссию по изучению событий 1-2 марта 2008 года в Ереване или же возобновить деятельность группы по сбору фактов. Оппозиция также требует от власти выделить семьям жертв и пострадавших мартовских событий компенсацию, снять запрет на проведение митингов на площади Свободы, прекратить насилие по отношению к сторонникам и активистам АНК, возобновить деятельность телеканала А1+, решить ряд социальных проблем, которые обострились в последнее время.
В заявлении оппозиция также призывает Армению вернуть переговоры по карабахскому урегулированию в нормальное русло, восстановить реальный формат переговоров, обеспечив участие НКР в переговорном процессе.
АНК также призывает мировое сообщество, в частности, США прекратить содействие “правящему режиму” Армении.
Принятое на митинге заявление уполномочивает АНК вести переговоры с властями для проведения внеочередных выборов в течение ближайших месяцев.
17 февраля между сторонами политической коалиции – Республиканской партией Армении, партией «Баргавач Айастан» (Процветающая Армения) и партией «Оринац еркир» (Страна закона) было подписано «Заявление политической коалиции». Со стороны Республиканской партии Армении его подписал президент РА, председатель РПА Серж Саргсян, со стороны «Баргавач Айастан» – председатель партии Гагик Царукян и со стороны «Оринац еркир» – председатель партии Артур Багдасарян.
В заявлении говорится: «Уже три года как Республиканская партия Армении, партия «Баргавач Айастан» и партия «Оринац еркир» составили политическую коалицию, которая взяла на себя ответственность за политическое, экономическое и социальное развитие Республики Армения.
Политическая коалиция сформировалась в труднейших для нашей страны условиях. Формирование коалиции, заявление о воле и решимости сторон в реализации ее целей и принятие коллективной ответственности за деятельность власти сыграли серьезную роль в обеспечении стабильности и нормального развития страны. Это также стало важным фактором для эффективного противостояния возникшим перед Республикой Армения внешним и внутренним вызовам, в том числе, в деле недопущения серьезного социального упадка в условиях юго-осетинских событий и охватившего мир глубокого финансово-экономического кризиса.
Политическая коалиция вновь подтверждает необходимость сплоченного противостояния возможным внешним угрозам, непрерывности системных изменений в стране, придания им нового импульса и гарантирования ощутимых результатов.
Политическая коалиция заявляет о решимости в осуществлении еще более смелых шагов, направленных на прогрессивное развитие Армении и повышение благополучия нашего общества, выделяя приоритет всеобъемлющей борьбы с коррупцией и существенного сокращения теневой экономики.
Политическая коалиция подчеркивает важность единства в этих процессах и подтверждает свою политическую ответственность за эти изменения.
В преддверие новых изменений коалиционные партии едины и не имеют цели на предстоящих парламентских выборах увеличить свой политический вес за счет борьбы друг с другом и изменения соотношения сил внутри коалиции. Коалиционные партнеры убеждены, что последовательность в реализации изменений еще более увеличит политическую роль коалиции и общественное доверие в отношении нее, приведя в результате парламентских выборов к возрастанию представительности коалиции в Национальном Собрании РА. Более того, политическая коалиция на президентских выборах выступит с единым кандидатом в лице действующего президента, создавая, таким образом, гарантии для обеспечения дальнейшей непрерывности изменений и стабильного прогресса нашей страны в течение последующих пяти лет».