4 Մարտ 2011 - 14:18 AMT
ՄԱԿ-ը դատապարտում է քաղաքացիների դեմ բռնության ակտերը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանում ՄԱԿ մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևան` մեկնաբանելով երեկ Երևանում ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց կայացած հանրահավաքի ցրումը:
«Ես գտնում եմ, որ նման միջադեպերը չպետք է տեղ գտնեն: Ես տեղյակ չեմ կատարվածի մանրամասներից և գտնում եմ, որ նախքան նման միջադեպերը մեկնաբանելը անհրաժեշտ է ունկնդրել երկու կողմերին»,- ասել է Դաֆինա Գերչևան:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանում ՄԱԿ մշտական համակարգողը հայտնել է, որ Երևանում փողոցային առևտրի արգելման հետ կապված խնդիրը լուծելու համար քաղաքի իշխանություններն այլընտրանքային լուծումներ են առաջարկել, ինչը նշանակում է, որ Երևանի քաղաքապետարանն աչք չի փակում այդ խնդրի վրա:
Փողոցային առևտրականները, որոնք արդեն մի քանի շաբաթ շարունակ բողոքում են փողոցային առևտրի արգելման մասին Երևանի քաղաքապետարանի որոշման դեմ, ծրագրում էին մարտի 3-ի առավոտյան բողոքի ցույց անցկացնել Հայաստանի կառավարության շենքի դիմաց: Ոստիկանները թույլ չտվեցին ակցիայի մասնակիցներին հավաքվել կառավարության շենքի մոտ: Արդյունքում ցուցարարների, դեպքի վայրում հավաքված «Ժառանգության» պատգամավորների և ոստիկանների միջև ընդհարում տեղի ունեցավ:

4 Март 2011 - 14:18 AMT
ООН осуждает акты насилия против граждан. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила постоянный координатор ООН в РА, постоянный представитель Программы развития ООН Дафина Герчева, комментируя вчерашний разгон демонстрации возле здания правительства РА.
“Я считаю, что подобные инциденты не должны иметь места. Я не владею подробностями случившегося, и считаю, что прежде, чем комментировать подобные инциденты, необходимо выслушать обе стороны”, – сказал Дафина Герчева.
В то же время постоянный координатор ООН в РА заявила, что для решения проблемы, связанной с запретом уличной торговли в Ереване, власти города предложили альтернативные решения, что означает, что мэрия Еревана не закрывает глаза на эту проблему.
Уличные торговцы, которые уже несколько недель протестуют против решения мэрии Еревана о запрете уличной торговли, планировали утром 3 марта провести акцию протеста перед зданием правительства Армении. Полицейские не разрешили участникам акции собраться у здания правительства. В результате произошла потасовка между демонстрантами, собравшимся на месте события депутатами “Наследия” и полицейскими.