Մարտի 5-ին Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը ցույց տվեց Իլհամ Ալիևի քաղաքականության անարդյունավետությունը՝ ուղղված ռազմատենչ հռետորության կիրառմանը որպես ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ռեսուրս: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Կովկասի ինստիտուտի գիտական հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Սերգեյ Մինասյանը:
«Ռազմական շանտաժը պատերազմից բացի ոչնչի չի կարող հանգեցնել: Ամենայն հավանականությամբ, Ալիևը հաշվի առավ ռազմական գործողություններ սկսելու բոլոր բացասական հետևանքները՝ կապված տասնյակ հազարավոր զոհերի և տարածաշրջանի ենթակառուցվածքի էներգետիկ և տնտեսական քայքայման հետ: Այս դեպքում նա ամեն ինչ պետք է անի ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու և դեմքը պահպանելու համար»,- ասել է Մինասյանը:
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը, Դմիտրի Մեդվեդևը և Իլհամ Ալիևը Սոչիում բանակցությունների արդյունքում ընդունել են համատեղ հայտարարություն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, առաջնորդները քննարկել են 2010-ի հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում կայացած հանդիպման ժամանակ ընդունված եռակողմ հայտարարության գործնական իրագործման հարցերը: Մասնավորապես, նախագահները պայմանավորվել են կարճ ժամկետում ավարտել ռազմագերիների փոխանակման գործընթացը:
Բացի դրանից, փաստաթղթում նշվում է «բոլոր վիճելի հարցերը խաղաղ միջոցներով լուծելու և զորքերի շփման գծում միջադեպերի հետաքննության անցկացման ձգտումը կողմերի մասնակցությամբ ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի աջակցությամբ»:
«Նախագահները նշել են իրենց կանոնավոր հանդիպումների կարևոր նշանակությունը ղարաբաղյան կարգավորման համար և պայմանավորվել շարունակել դրանք նման ձևաչափում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների աշխատանքի հետ միասին»,- ասվում է հայտարարությունում:

Соглашение, достигнутое 5 марта в Сочи показало всю ущербность политики Ильхама Алиева, направленную на использование военной риторики в качестве ресурса в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава департамента по научным исследованиям Института Кавказа Сергей Минасян.
«Военный шантаж ни к чему иному, кроме как к самой войне привести не может. Скорее всего, Алиев просчитал все негативные последствия от начала военных действий, связанные с десятками тысяч жертв и разрушенной энергетической и экономической инфраструктурой региона. В данном случае президенту Азербайджана надо сделать все, что бы выйти из создавшегося положения, сохранив лицо», – подчеркнул Минасян.
Президенты Армении, России и Азербайджана Серж Саргсян, Дмитрий Медведев и Ильхам Алиев по итогам переговоров в Сочи 5 марта приняли совместное заявление по карабахскому урегулированию. Как отмечается в документе, лидеры рассмотрели вопросы практической реализации трехстороннего заявления, принятого ими во время прошлой встречи в Астрахани 27 октября 2010 года. В частности, президенты договорились завершить в кратчайшие сроки обмен военнопленными.