Մարտի 5-ին Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը ցույց տվեց Իլհամ Ալիևի քաղաքականության անարդյունավետությունը՝ ուղղված ռազմատենչ հռետորության կիրառմանը որպես ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ռեսուրս: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Կովկասի ինստիտուտի գիտական հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Սերգեյ Մինասյանը:
«Ռազմական շանտաժը պատերազմից բացի ոչնչի չի կարող հանգեցնել: Ամենայն հավանականությամբ, Ալիևը հաշվի առավ ռազմական գործողություններ սկսելու բոլոր բացասական հետևանքները՝ կապված տասնյակ հազարավոր զոհերի և տարածաշրջանի ենթակառուցվածքի էներգետիկ և տնտեսական քայքայման հետ: Այս դեպքում նա ամեն ինչ պետք է անի ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու և դեմքը պահպանելու համար»,- ասել է Մինասյանը:
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը, Դմիտրի Մեդվեդևը և Իլհամ Ալիևը Սոչիում բանակցությունների արդյունքում ընդունել են համատեղ հայտարարություն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, առաջնորդները քննարկել են 2010-ի հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում կայացած հանդիպման ժամանակ ընդունված եռակողմ հայտարարության գործնական իրագործման հարցերը: Մասնավորապես, նախագահները պայմանավորվել են կարճ ժամկետում ավարտել ռազմագերիների փոխանակման գործընթացը:
Բացի դրանից, փաստաթղթում նշվում է «բոլոր վիճելի հարցերը խաղաղ միջոցներով լուծելու և զորքերի շփման գծում միջադեպերի հետաքննության անցկացման ձգտումը կողմերի մասնակցությամբ ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի աջակցությամբ»:
«Նախագահները նշել են իրենց կանոնավոր հանդիպումների կարևոր նշանակությունը ղարաբաղյան կարգավորման համար և պայմանավորվել շարունակել դրանք նման ձևաչափում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների աշխատանքի հետ միասին»,- ասվում է հայտարարությունում:

The agreement reached on March 5 in Sochi demonstrated the faulty nature of Ilham Aliyev’s policy, which is aimed at using military rhetoric as a resource in Karabakh talks, according to the head of the scientific studies department at Caucasus Institute.
As Sergei Minasyan told PanARMENIAN.Net reporter, military blackmail can lead to nothing but a war. “Aliyev must have calculated the negative consequences of war, entailing thousands of victims, as well as destroyed energy and economy infrastructure of the region. In this case, the Azerbaijani president must do his best to find a way out of the situation without losing his face,” Minasyan stressed.
Armenian, Russian and Azerbaijani Presidents – Serzh Sargsyan, Dmitry Medvedev and Ilham Aliyev – adopted a joint statement on the Nagorno Karabakh conflict settlement based on the results of their negotiations in Sochi.
The document reads that the Presidents considered matters of practical implementation of the trilateral statement adopted during the October 27, 2010, meeting in Astrakhan. Specifically, the Presidents agreed to finalize the swap of POWs as soon as possible.
The document stresses the parties’ willingness “to solve all disputable matters peacefully and conduct investigation of possible incidents along the ceasefire line under the auspices of the OSCE Minsk Group through the assistance of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.”