Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների Սոչիում կայացած հանդիպմանը միջոցներ են ձեռնարկվել, ուղղված Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման կանխարգելմանը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է փորձագետ Մանվել Սարգսյանը: Ըստ նրա, տեղի ունեցած հանդիպումը ցույց տվեց, որ բանակցային գործընթացը, որը «առկախված մնաց» Աստանայի գագաթնաժողովից հետո, վերսկսվել է: Սարգսյանը նշեց նաև, որ Սոչիի հանդիպումից մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանն իր պահանջներն էր ներկայացնում՝ վերջնագրի տեսքով պահանջելով, որ Հայաստանն ընդունի նորացված Մադրիդյան սկզբունքները:
«Ադրբեջանը կոնկրետ ակնկալիքներ ուներ Սոչիի հանդիպումից: Հավանաբար,. Հայաստանն իր համաձայնությունն է տվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տարբերակներից մեկին և փորձել է համոզել Ադրբեջանին համաձայնվել այդ տարբերակի հետ: Սակայն, Սոչիում կարգավորման ոչ մի տարբերակ չի քննարկվել»,-ասել է հայ փորձագետը:
Ըստ Սարգսյանի, ադրբեջանական կողմը, ռազմական սպառնալիքից բացի, այսօր ոչ մի այլ փաստարկ չունի: Եվ այդ ֆոնի վրա ստեղծված ստատուս-կվոյի պահպանումն ուղղակի անհրաժեշտ է, գտնում է հայ փորձագետը:

На сочинской встрече президентов Армении, России и Азербайджана были предприняты меры по предотвращению войны в Нагорном Карабахе. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил эксперт Манвел Саркисян. По его словам, состоявшаяся встреча показала, что переговорный процесс, который «повис в воздухе» после саммита ОБСЕ в Астане, возобновился. Саркисян также отметил, что за неделю до встречи в Сочи Азербайджан выставлял свои условия, в ультимативной форме, требуя принятия Арменией обновленных Мадридских предложений.
«У Азербайджана были конкретные ожидания от сочинской встречи. По всей вероятности, Армения дала согласие на определенный вариант урегулирования карабахского конфликта и пыталась убедить Азербайджан согласиться на этот вариант. Однако в Сочи никакой вариант урегулирования обсужден не был», – сказал армянский эксперт.
По мнению Саркисяна, никакого аргумента у азербайджанской стороны, кроме военной угрозы, сегодня нет. И на этом фоне сохранение нынешнего статус- кво просто необходимо, считает он.