Հայաստանում շատ կանայք մարտի 8-ը` Կանանց միջազգային օրը, տոն չեն համարում: Այդ մասին վկայում են երևանցի կանանց շրջանում PanARMENIAN.Net-ի անցկացրած հարցման արդյունքները: Չի բացառվում, որ պատճառը մարդկության գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչների համար այդ օրն առանձնահատուկ դարձնելու ցանկության բացակայությունն է տղամարդկանց կողմից: Որոշ տղամարդկանց համար մարտի 8-ը տանջանքի է վերածվում կամ, առնվազն, տարրական ծաղիկ-օծանելիք նվիրելու արդեն հոգնեցրած, բայց անհրաժեշտ արարողության:
Սակայն, ինչպես պարզվեց, կանանց համար այնքան կարևոր չեն նվերները, որքան իրենց հանդեպ ուշադրությունը: «Կարևոր չէ, թե դա ինչ նվեր է, կարևոր է, թե ինչպես է այն մատուցվում»,- ասաց հարցվող կանանցից մեկը: Բացի դրանից, կանանց որոշակի մասը մարտի 8-ից ինչ-որ անակնկալ է սպասում, մյուսերը կցանկանային տղամարդկանցից իրենց ձեռքով պատրաստած նվեր ստանալ:
Բայց ահա թե ինչում է պարադոքսը. հարցվածների թվում գտնվեցին կանայք, որոնք հայտնեցին, որ գերադասում են մարտի 8-ը նշել ընկերուհիների հետ և ավելի հազվադեպ` տղամարդկանց: Չի բացառվում, որ դրա պատճառը տոնի միանգամայն անբնական մթնոլորտն է, որը տղամարդիկ փորձում են ստեղծել` ելնելով պարտականությունից:
Բայց և այնպես, տոները միշտ էլ հաճելի են, քանի որ անգամ ամենածույլ և անուշադիր տղամարդիկ տարին մեկ անգամ հիշում են այն մասին, որ կանանց պետք է նվերներ մատուցել:

7 Март 2011 - 13:28 AMT
Многие женщины в столице Армении не считают 8 марта – Международный женский день – праздником. Об этом свидетельствуют результаты проведенного PanARMENIAN.Net среди ереванских женщин опроса. Не исключено, что причина – нежелание мужчин сделать этот день для прекрасной половины человечества особенным. Для некоторых мужчин 8 марта превращается в пытку или, по крайней мере, в надоевшее, но необходимое дарение банальных цветов-духов.
Однако, как оказалось, женщинам не так важны подарки, сколько просто внимание к себе. «Неважно, какой это будет подарок, важно то, как его преподнесут», – сказала одна из респонденток. Между тем, определенная категория женщин ждет от 8 марта какого-нибудь сюрприза, другие хотели бы получить от мужчины подарок, сделанный им самим.
Но вот в чем парадокс: среди опрошенных нашлись женщины, которые заявили, что предпочитают отмечать 8-ое марта со своими подругами и редко в компании мужчин. Не исключено, что причина тому та весьма неестественная атмосфера праздника, которую пытаются, исходя из чувства долга, создать мужчины
Но, несмотря на все это, праздники это всегда приятно, поскольку даже самые ленивые и невнимательные мужчины раз в году вспоминают про то, что женщинам необходимо дарить подарки.