9 Մարտ 2011 - 10:24 AMT
Բավական տարօրինակ է, որ «Ժառանգություն» կուսակցության բոլոր բողոքի ակցիաներն ավարտվում են ոստիկանության հետ ընդհարումներով, ի տարբերություն ՀԱԿ բազմահազար ցույցերի, որոնք միշտ խաղաղ են ավարտվում: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում հայտարարել է ՀՀԿ պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը: «Իմ անձնական կարծիքով, «Ժառանգության» ներկայացուցիչների կողմից ստեղծված տեղային ընդհարումները բավական լավ են պլանավորված և կառավարվում են որոշակի կենտրոնների կողմից»,- ասել է նա, բայց չի պարզաբանել, թե ում կողմից:
Իր հերթին, «Ժառանգության» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը խորհուրդ է տվել բախումների պատճառը պարզել ոստիկանությունից: «Եթե փետրվարի 28-ին քաղաքապետարանի մոտ ոստիկանության գործողություններին տրվեր իրավական գնահատական, ապա կհաջողվեր կանխել մարտի 3-ին կառավարության շենքի մոտ տեղի ունեցած ընդհարումները կուսակցության և ոստիկանության ներկայացուցիչների միջև»,- ասել է Սաֆարյանը:

Довольно странно, что все протестные акции партии «Наследие» заканчиваются столкновениями с полицией, в отличие от многотысячных митингов Армянского Национального Конгресса (АНК), которые всегда заканчиваются мирно . Об этом журналистам в Ереване заявил депутат от Республиканской партии Армении (РПА) Гамлет Арутюнян. «По моему личному мнению, создаваемые представителями «Наследия» локальные столкновения довольно хорошо спланированы и управляются из определенных центров», – сказал он, не уточнив, откуда именно.
В свою очередь, глава фракции «Наследие» Степан Сафарян посоветовал выяснить причину столкновений у полиции. «Если бы была дана правовая оценка действиям полиции 28 февраля у мэрии, и 17 февраля в Гюмри и Ванадзоре, то удалось бы предотвратить столкновения между представителями партии и полицией 3 марта перед зданием правительства», – подчеркнул Сафарян.