Դելիի հայկական գերեզմանատանը բնակվում է 17 հնդկական ընտանիք: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի ղեկավար, հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը: Նրա խոսքերով, միայն մեկ դամբարանում 40-50 քմ տարածքի վրա ապրում է 6 հնդկական ընտանիք, իսկ յուրաքանչյուր տապանքարի կողքին կարելի է տեսնել մահճակալ:
«Մենք ոչինչ չենք կարող անել, քանի որ Հնդկաստանում գործում է օրենք, որի համաձայն մարդը, որը մի քանի գիշեր շարունակ գիշերում է մի տեղում, ինքնաբերաբար իրավունք է ստանում այդ հողի նկատմամբ»,- ասել է Կարապետյանը:
2011-ի փետրվարի 8-ից մարտի 2-ը «Հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրման հիմնադրամի» աշխատակիցները Սամվել Կարապետյանի գլխավորությամբ ուսումնասիրել են Հնդկաստանի հայկական հուշարձանները: Հայ գիտնականները եղել են քաղաքներում և գյուղերում, որտեղ նախկինում հայ համայնք է եղել. Դելի, Ագրա, Գվալիոր, Բենարես, Կալկաթա, Մադրաս, Կոչի, Բոմբեյ, Սեյդարաբադ, Հայդարաբադ:
Ընդհանուր առմամբ Սամվել Կարապետյանը և նրա խումբը հաշվառել են հայկական ճարտարապետության շուրջ 4000 հուշարձաններ, որոնցից մի քանիսը գտնվում են պետության հովանու ներքո:

9 Март 2011 - 13:44 AMT
На армянском кладбище в Дели живет 17 индийских семей. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель армянского “Фонда по изучению армянской архитектуры” Самвел Карапетян. По его словам, только в одном склепе, на территории в 40-50 кв. метров живет 6 индийских семей. Практически рядом с каждым надгробием можно увидеть кровати, на которых эти люди спят.
“Мы ничего не можем с этим поделать, так как в Индии действует закон, согласно которому, человек, несколько ночей подряд переночевавший на одном месте, автоматически получает право на эту землю”, – сказал Самвел Карапетян.
С 8 февраля по 2 марта 2011 года сотрудники “Фонда по изучению армянской архитектуры” во главе с Самвелом Карапетяном изучали армянские памятники Индии. Армянские ученые побывали в городах и селах, где раньше проживала армянская община: Дели, Агра, Гвалиор, Бенарес, Калькутта, Мадрас, Кочи, Бомбей, Сейдарабад, Хайдарабад.
В общей сложности Самвел Карапетян и его команда насчитали около 4000 армянских памятников архитектуры, некоторые их которых находятся под защитой государства.