10 Մարտ 2011 - 09:26 AMT
Հայաստանը և Ադրբեջանը չպետք է թույլ տան երրորդ երկրներին միջամտել ղարաբաղյան հակամարտության լուծմանը, հայտարարել է «Եվրոպական ինտեգրացում» կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը` մեկնաբանելով Սոչիում Սարգսյան-Մեդվեդև-Ալիև եռակողմ հանդիպման արդյունքում արված հայտարարությունը:
Նրա խոսքերով, դա վտանգավոր է ինչպես ողջ տարածաշրջանի, այնպես էլ ղարաբաղյան հակամարտության համար: Նա նշել է, որ կարևոր չէ, որ մենաշնորհացումը հնարավոր է դարձել համանախագահ-երկրների համաձայնությամբ կամ առանց դրա:
Բեքարյանը նաև հավելել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ամենակարևոր խնդիրը վստահության խնդիրն է: «Վստահության հարցը վերաբերվում է ոչ թե ադրբեջանական ժողովրդին, այլ նրա իշխանություններին, որը լիովին սպառված է»,- ասել է նա:

Армения и Азербайджан не должны позволять третьей стране решать карабахский конфликт, заявил председатель организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян, комментируя заявление в Сочи по итогам трехсторонней встречи Медведев – Саргсян -Алиев.
По его словам, это опасно как всего региона, так и для карабахского конфликта. Он отметил, что неважно, что монополизация стала возможной с согласия стран -сопредседателей или без их согласия.
Бекарян так же добавил, что самая важная проблема в карабахском конфликте – это проблема доверия. “Вопрос доверия относится не к азербайджанскому народу, а к его властям, которое полностью исчерпано”,- заметил он.