Կապի, հեռահաղորդակցության ու միջոցառումների կազմակերպման բրիտանացի մասնագետ Սարա Ռոսը մարտի 10-ին Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունում անց է կացրել «Սոցիալական խնդիրների մասին իրազեկման բրիտանական մոդելը» սեմինարը՝ Հայաստանի երիտասարդ կինոռեժիսորների մասնակցությամբ: Սեմինարում քննարկվել է սոցիալական խնդիրների իրազեկման հարցում փաստագրական ֆիլմերի կարևորությունը և փաստագրական ֆիլմերի քարոզչությունն ընդհանուր առմամբ: Սարա Ռոսը կարևորել է նման ֆիլմերի քարոզումը սոցիալական կայքերում: «Սոցիալական մեդիաները, հատկապես, սոցիալական ցանցերը լավ հնարավորություն են այս կամ այն ֆիլմի մասին տեղեկություններ տարածելու համար: Եթե մարդը նույնիսկ չդիտի ֆիլմը, նա կիմանա, որ այս կամ այն խնդիրը գոյություն ունի»,-ասել է Ռոսը լրագրողներին: Ըստ նրա, եթե ֆիլմը դիտած 100 մարդ պատմի այս կամ այն խնդրի մասին իր ընկերներին, իսկ նրանք իրենց հերթին՝ իրենց ընկերներին, տեղեկատվությունը բավականին լայն տարածում կստանա:
«Որպեսզի փաստագրական կինոն հաջողություն ունենա, հարկավոր է, որ ռեժիսորները համագործակցեն հասարակական կազմակերպությունների հետ, այդ թվում հավաստիանալու համար, որ ընտրված թեման մատչելի է: Բացի այդ, ֆիլմի համար լավ սցենար է հարկավոր»,-ասել է նա:
Բրիտանացի ռեժիսորների համար ամենաընդունված թեման հակամարտությունների հոգեբանական հետևանքներն են, մասնավորապես, Աֆղանստանից վերադարձած զինվորներինը:

10 Март 2011 - 10:25 AMT
Британский специалист по связям, телевещанию и организации мероприятий Сара Рос 10 марта в Союзе кинематографистов Армении провела семинар “Британская модель информирования о социальных проблемах” с участием молодых кинорежиссеров Армении. В ходе семинара была обсуждена роль документальных фильмов в процессе информирования общества о социальных проблемах и пропаганда документальных фильмов в целом. Сара Рос придала большое значение пропаганде таких фильмов в социальных сетях. “Социальные медиа, особенно, социальные сети предоставляют хорошую возможность распространить информацию о том или ином фильме. Если человек даже не сам не посмотрит фильм, он хотя бы будет знать, что существует такая проблема ”, – сказала Сара Рос журналистам. По ее словам, если даже сто посмотревших фильм расскажут о той или иной проблеме своим друзьям, а те в свою очередь – своим друзьям, то эта информация получит довольно широкое распространение.
“Чтобы документальное кино имело успех, необходимо сотрудничество режиссеров с общественными организациями, в том числе и для того, чтобы удостоверится в доступности выбранной темы. Кроме этого, фильм должен быть основан на сильном сценарии”, – добавила она.
Самой популярной темой для британских режиссеров-документалистов является психологическое последствие конфликтов, в частности, проблема солдат, вернувшиеся из Афганистана.