Պատմության ընթացքում առնվազն երեք անգամ Թուրքիան փորձել և մինչ օրս փորձում է իրականացնել ցեղասպանական գործողություններ` Ղարաբաղի հայ բնակչության լիակատար բնաջնջման կամ բռնագաղթի ուղղությամբ: Այս մասին ասվում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, պատմաբան Հայկ Դեմոյանի «Ղարաբաղը և Թուրքիայի ցեղասպանական փորձերը» հոդվածում, որը զետեղված է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կայքում: Ըստ նրա, Հայաստանին նախապայմաններ առաջադրելու Թուրքիայի ներկայիս դիրքորոշումը, ներառյալ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում ճնշումներ գործադրելու քաղաքականությունը և Հայաստանից ցանկալի զիջումներ ստանալու ձգտումը, պատմական համատեքստի տեսանկյունից շատ արդիական է թվում և հղումները պատմական փաստերին, այս տեսանկյունից օգնում են լույս սփռել Ղարաբաղյան հարցի շուրջ «թուրքական ռազմավարության» ակունքների վրա:
Անդրադառնալով Թուրքիայի ցեղասպանական առաջին փորձին՝ Հայկ Դեմոյանը գրում է. «Օսմանյան կայսրության սահմանների ընդլայնումը Կովկասի ուղղությամբ սկսվեց տասնվեցերորդ դարից: Թուրքական զորքերը դեպի Կասպից ծովի ափերը տանող ճանապարհին բազմիցս բախվեցին Արցախի (Ղարաբաղի) հայերի համառ դիմադրությանը և բազմիցս պարտություն կրեցին արցախահայերի կազմակերպված դիմադրությունից: 1725 թվականին սուլթան Ահմեդ III-ը (1703-1730) հայերին բնաջնջելու հատուկ ֆեթվա (հրաման) արձակեց օսմանցիներին հաջող դիմադրություն կազմակերպած հայերի դեմ՝ հրամայելով սպանել բոլորին` մեղադրելով ռուսներին Կովկաս բերելու և օսմանցիների մուտքը դեպի Բաքու շրջափակելու համար: Ղարաբաղում հայերի կողմից գերի վերցված Սալեհ փաշայի վկայությունները խոսուն փաստ է դնում թուրքական սուլթանի` Ղարաբաղի հայերին գլխովին բնաջնջելու նպատակադրության մասին: Սալեհ փաշան խոստովանում է. «Սուլթանը հրամայել է բնաջնջել հայերին և ղզլբաշներին (շիաներ – Հ.Դ.), քանի որ ռուսաց ցարի զորքերը զավթել են Կասպից ծովի այդ ափը և մենք ստիպված ենք հարձակվել նրանց վրա: Մենք պետք է հեռացնենք հայերին, ովքեր կարծես սեպ լինեն մեր միջև: Մենք պետք է ոչնչացնենք մեր ուղու վրա հայտնված ցանկացած խոչընդոտ և բացենք ճանապարհը: Չլինեիք դուք` հայերդ, մենք վաղուց արդեն ոտք դրած կլինեինք հնուց ի վեր մեզ պատկանող Դերբենտ և Բաքու»: 18-րդ դարի այս փաստաթղթում մենք տեսնում ենք հայերի հանդեպ թրքական մոտեցման ծագումնաբանությունը, որոնց հետագայում Թուրքիան կմեղադրվի Ստամբուլի և թրքական Արևելքի միջև անմիջական կապը խափանելու մեջ: Կորցնելով հազարավոր զինվորներ և փաշաներ` ձախողվեց Ղարաբաղը միացնելու և օսմանյան ուժերն այնտեղ տեղավորելու սուլթանի և նրա դաշնակիցների փորձերը: Արցախահայերի դեմ Օսմանյան ցեղասպանության առաջին փորձը հաջողություն չունեցավ, բայց դա դեռ սկիզբն էր…»:
«Ղարաբաղի հայ բնակչության ոչնչացման երկրորդ փորձը տեղի ունեցավ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում օսմանյան զորքերի կովկասյան տարածաշրջան ներխուժելուց հետո, երբ թրքական աջակցությամբ ստեղծվեց արհեստածին մի պետություն, որին երիտթուրքերը կնքեցին «Ադրբեջան» անվամբ: Այն հյուսիսային Իրանի նահանգներից մեկի անունն էր և հեռահար նպատակ կար վերջինս կցել նորաստեղծ Ադրբեջանի հանրապետությանը: Բայց սա թրքական պետություններ ստեղծելու օսմանյան նախագծի միակ օրինակը չէր: Սրան հաջորդեցին «Արազի հանրապետության» և «Հարավ-արևելյան կովկասյան ժողովրդավարական հանրապետության» հռչակումը, որպես քայլ` թրքական էքսպանսիային նպաստելու համար (նմանօրինակ քաղաքականության ժամանակակից օրինակ է 1974 թվականին թուրքական զորքերի ափհանումը Հյուսիսային Կիպրոսում և Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության ստեղծումը): Օսմանյան բանակի կովկասյան արշավն ավարտվեց Բաքու քաղաքի գրավումով և 1918 թվականի սեպտեմբերի 15-ին քաղաքում մնացած հայ բնակչության դեմ իրագործված դաժան կոտորածներով: Բաքուն գրավելուց հետո Օսմանյան ուժերը նոր ռազմարշավ սկսեցին, այս անգամ «խաղաղեցնելու» հայաբնակ Ղարաբաղը: Օսմանյան կայսրության ռազմական նախարար Էնվեր փաշան, ով 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության գլխավոր իրագործողներից մեկն էր, հրամայեց իր զարմիկին` Ադրբեջանում թուրքական զորքերի հրամանատար Նուրի փաշային, «մաքրել Ադրբեջանը ռուսներից և հայերից` ապահովելու թուրքական տարածքային շարունակականությունը համար»: Այս հրամանից մեկ շաբաթ անց Թուրքիան ընդունեց իր պարտությունն Առաջին համաշխարհային պատերազմում: Օսմանյան բանակը իր վերջին պարտությունը Առաջին համաշխարհային պատերազ-մում կրեց հենց Ղարաբաղում, երբ դարանակալած հայ գյուղացիները հարձակվեցին Հադրութի շրջանի գյուղերի դեմ պատժիչ արշավ իրականացնող օսմանյան բանակի զորաջոկատի վրա և կոտորեցին մոտ չորս հարյուր թուրք զինվոր: Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտը և Թուրքիայի նահանջը ձախողեց ցեղասպանության երկրորդ փորձը: Ավելի ուշ, ի հետևանք բոլշևիկյան և քեմալական համաձայնության, 1921 թվականին Ղարաբաղը բռնակցվեց Սովետական Ադրբեջանին»,-գրում է պատմաբանը:
«Չէի ցանկանա պնդել, որ ցեղասպանության երրորդ փորձը Ղարաբաղի հայերի բնաջնջման ուղղակի քաղաքականություն էր Թուրքիայի կողմից, սակայն Անկարայի լիակատար աջակցությունն Ադրբեջանին, վերջինիս կողմից մարդկության դեմ հանցագործութ-յունների իրականացման և հայ բնակչության արտաքսման փորձերը թույլ են տալիս պնդելու, որ Թուրքիան, ուղղակիորեն, ներգրավված էր Ղարաբաղում հայերի դեմ նոր ցեղասպանություն իրագործելու փորձի մեջ: Բավական է միայն ասել, որ թուրքական կանոնա-վոր բանակի հարյուրավոր զինվորներ և սպաներ, ներառյալ տասը գեներալ, ներգրավված էին հայկական ինքնապաշտպանական ուժերի դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններում: Կրկին Թուրքիան դարձավ պարտված կողմ, այս անգամ Ադրբեջանի հետ միասին` դառնալով Բաքվի ստորացուցիչ պարտությունների պասիվ դիտորդը»,-գրում է Հայկ Դեմոյանն իր հոդվածում:
Նրա խոսքերով, հիմնվելով վերոհիշյալ փաստերի և արձանագրությունների վրա`կարող ենք պնդել, որ 1. Թուրքիան կանգնած է Ղարաբաղյան հարցի առաջացման հիմքում, երբ ստեղծեց ադրբեջանական պետությունը և փորձեց բռնակցել հայաբնակ տարածքը վերջինիս: 2. Բացահայտորեն աջակցելով Ադրբեջանին` Թուրքիան դարձավ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կողմերից մեկը:
Ըստ պատմաբանի, ղարաբաղյան հիմնահարցում թուրքական միջամտությունն ու Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ մղվող պատերազմում Ադրբեջանին ցուցաբերած աջակցությունը Թուրքիային վերածեց ավելի շատ հիմնախնդրի, քան թե դրա հանգուցալուծման մասը: Թուրքիայի ներգրավվածությունը հակամարտության ոլորտում ներառում է հետևյալ բաղադրիչները` ռազմական միջամտության սպառնալիք, զինուժի ցուցադրություն, Հայաստանի նկատմամբ էներգետիկ և տրանսպորտային շրջափակում, ռազմական աջակցութ-յուն Ադրբեջանին, հակահայկական կոալիցիայի ձևավորմանն ու Հայաստանի տեղեկատվական մեկուսացմանն ուղղված նախաձեռնությունների մշակում և իրականացում, միջազգային կազմակերպություններում ադրբեջանական շահերի բարձրաձայնում:
«Մշտական ռազմական սպառնալիքներն ու լարվածություն առաջացնելու փորձերը, Հայաստանին տարածաշրջանային ու միջազգային քաղաքականության մեջ շրջափակելու փորձերը ուղղակի սպառնալիք ստեղծեցին Հայաստանի և Ղարաբաղի համար: Հենվելով վերոհիշյալ փաստերի վրա, կարող ենք պնդել, որ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ թուրքական մոտեցումները (պատմական և ժամանակակից) որոշ առումով Ղարաբաղը վերածեցին թրքական ցեղասպանությունների իրականացման փորձադաշտի սուլթանական, երիտթուրքականների և քեմալականների/հանրապետականների կողմից: Ավելին, Օսմանյան Թուրքիայի կողմից ստեղծված ադրբեջանական պետությունը ժառանգեց ժողովրդա-գրական ինժեներիայի թուրքական կոդը, այսինքն` ցանկացած ազգային կամ փոքրամասնությանը վերաբերող խնդիր բռնի արտաքսման կամ զանգվածային սպանությունների միջոցով լուծելու եղանակը` այսպիսով ճանապարհ հարթելով «անվտանգ և ապահով» ազգային պետության ստեղծման համար: Թուրքիայի և Ադրբեջանի ազգային պետությունները ձևավորվել են ժողովուրդների բնաջնջումների ու բռնաճնշումների արդյունքում, և ապագայում այս հանգամանքները լուրջ հետևանքներ են ունենալու երկու պետությունների համար:
Եռակի ցեղասպանական փորձերը արցախահայության դեմ և Թուրքիայի պարտությունների փաստը պետք է որ պարզ ուղերձ հանդիսանա Անկարայի համար. Թուրքիան պետք է ընդունի հայերի և «Pax Ottomanica»-ի շատ ուրիշ ազգերի դեմ իրագործած ցեղասպանությունները, իսկ սեփական պատմության վերաշարադրումն անհրաժեշտությունը բխում է սեփական պատմության ու հիշողության հետ «զրոյական խնդիրներ» ունենալու հրամայականից, քանզի Realpolitik-ը լուծում չի հանդիսանում երկրի ներկայիս ազգային ու պետական ինքնությունների ճգնաժամերի հաղթահարման համար: Այս պարագայում Թուրքիայի համար այլընտրանք չկա»,-ասվում է Հայկ Դեմոյանի հոդվածում:

At least three times in history Turkey has tried to commit genocidal acts while striving to implement the policy of total extermination and deportation of the Armenian population from Karabakh, director of the Armenian Genocide Institute Museum Hayk Demoyan writes in his article titled “Karabakh and Turkey’s genocidal attempts.”
The article posted on the AGMI official website goes on saying:
“From the historical point of view Turkey’s current stance and attempts to put preconditions to Armenia and the policy of pressure with the intent to get necessary concessions from Armenia in the settlement of Karabakh issue seem very actual; moreover, the references to the historical records are important in shedding a light on the origins of the ‘Turkish strategy’ in Karabakh issue,”
The first attempt
The expansion of the borders of the Ottoman Empire in the Caucasus has started from the 16th century. On the way to the Caspian shores the Turkish armies faced with the heavy resistance of the Armenians of Artsakh (Karabakh) and many times have suffered defeats from the organized resistance of the Karabakh Armenians. In 1725 Sultan Ahmet III (1703-1730) issued a special fatwa to exterminate Armenians for their successful resistance against the Ottomans and ordered to kill them all for bringing the Russians into the Caucasus and blocking the access of the Ottomans towards Baku. The confession of a Turkish general Saleh pasha, who was captured by the Armenians in Karabakh, confirmed that Sultan was aimed at total extermination of local Armenians. He said: “Sultan ordered to exterminate Armenians and Persians (Shia’s – H. D.), since the troops of the Russian Tsar had occupied that shore of the (Caspian) see, thus we have to assault on them. We should remove the Armenians, who are like a wedge between us. We should destroy any obstacle existing on our way and open the way. If there were not you (Armenians), we would have already stepped on Derbend and Baku that belong to us from the ancient times.” [1]. In this 18th century document we see the formation of the Turkish approaches towards ‘non-obedient’ Armenians, who as it was stated, were like a wedge between Istanbul and the Turkic East. After suffering thousands soldiers and pashas, Sultan’s and his allies’ attempts to annex Karabakh and to station the Ottoman forces there failed. Thus, the first attempt of the Ottomans to commit genocide against Karabakh Armenians was not successful, but this was just the beginning…
The second attempt
The second attempt to destroy the Armenian population of Karabakh took place after the Ottoman armies invaded the Caucasus during the WWI and created an artificial state baptizing it under the name of ‘Azerbaijan’ – using the name of the North Iranian province with the purpose of annexing the latter to the newly born Azerbaijan Republic. But this was not the only example of the Turkish state-building engineering. The proclamation of ‘Araz republic’ and the ‘South-Eastern Caucasus democratic republic’ followed the creation of Azerbaijan with the intent to ease the Turkish expansionism. (the modern example of such policy is the creation of the Turkish republic of Northern Cyprus after the Turkish invasion of Cyprus in 1974). The Caucasus campaign of the Ottoman army resulted in capturing Baku city and committing horrible massacre of the Armenian population of the city in September 1918. After taking Baku, the Ottoman forces launched a new military campaign this time ‘to tranquil’ Armenian resistance in Karabakh. Ottoman war minister Enver pasha, who was one of the architects of the Armenian Genocide in 1915, ordered his cousin Nuri pasha, the commander of the Turkish forces in Azerbaijan, “to clear Azerbaijan of Russians and Armenians, in order to ensure Turkish-Turkic territorial continuity”(!)[2] A week after this order Turkey admitted its defeat in the WWI. The Ottoman army suffered its last defeat in WWI just in Karabakh when a detachment of the Ottoman army on their way of the punitive expedition towards the Southern villages of Karabakh were ambushed by Armenian villagers who destroyed about 400 Ottoman solders. The end of WWI and the Turkish withdrawal failed the second attempt of genocide. Later, as a result of Bolshevik and Kemalist Entente, Karabakh was annexed to Soviet Azerbaijan in 1921.
The third attempt
We are not going to claim that the third attempt was a direct policy of an extermination of Karabakh Armenians, but Turkey’s strong support to Azerbaijan in the latter’s attempts at deportation and the crimes against humanity enable us to claim that Turkey was directly involved in a new attempt of committing genocide against the Armenians in Karabakh. It is enough to say that hundreds of soldiers and officers of the Turkish regular army, including 10 generals were involved in the military operations performed against the Armenian self-defense forces. And again Turkey was loser in Karabakh, this time together with Azerbaijan and became a passive spectator of the Baku’s humiliated defeats in 1992-1994.
The Thrkish interference in Karabakh conflict and the open support to Azerbaijan in the war against Nagorno-Karabakh and Armenia made Turkey more a part of the conflict rather than the its settlement. The Turkish involvement in the conflict included the following components: threats of military intervention, pressure by displaying armed forces, imposing transportation and energy blockade of Armenia; providing military support to Azerbaijan; developing initiatives directed to the formation of anti-Armenian coalition and informational isolation of Armenia; lobbying Azerbaijani interests in international organizations [3].
Permanent military menace and attempts at escalation, the blockade of Armenia and the efforts to isolate Armenia from the regional and international politics created a direct threat towards Armenia and Karabakh. Let’s sum up. The first statement based on the above mentioned historical facts is that having the case of the Turkish approaches towards the solution of Karabakh issue in the historical and modern dimensions in some way turned Karabakh into a polygon for approbation and implementation of genocidal policies by Sultans, Young Turks and Kemalists/Republicans. Moreover, Azerbaijani state created by the Ottoman Turkey has adopted the very Turkish code of demographic engineering, i.e. to solve the entire national or minority issues by imposing forced deportations or commiting mass killings and, in this way pave a way to the “safer and more secure” nation state. Nation states of Turkey and Azerbaijan were formed as a result of the extermination of other nations; thus, this fact represents one of the main threats for the future of both states.
Based on the above mentioned facts and records we can claim that 1. Turkey stands at the origins of the creation of Karabakh issue by the establishment of Azerbaijani state and has attempted to attach Armenian-populated region to it 2. Turkey is one of the sides in Karabakh conflict with an open support to Azerbaijan.
Triple genocidal attempts and defeats of Turkey in Karabakh from the local Armenians must have a clear message to Ankara: Turkey must recognize the Genocide committed against Armenians and many other nations in the ‘Pax Ottomanica’ since, the rewriting of the history is necessary to make ‘zero problem’ with its own history and memory since Realpolitik is not a solution for the country’s current national identity crisis.