Սոչիի եռակողմ հանդիպումից հետո Ադրբեջանի դիրքորոշումը որոշակի փոփոխություն է կրել: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Լատվիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: Ըստ ՀՀ նախագահի, ղարաբաղյան հակամարտության կողմերը տեսանելի ապագայում կկարողանան որոշակի պայմանավորվածության հասնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքների շուրջ՝ ազգերի ինքնորոշման, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման և տարածքային ամբողջականության հիման վրա:
«Այն բանից հետո, երբ համաձայնություն ձեռք կբերվի այդ երեք սկզբուքների շուրջ, կարող է սկսվել բանակցությունների նոր փուլը: Համաձայնությունը երեք հիմնական սկզբունքների շուրջ կազդարարի բանակցությունների սկիզբը, ոչ թե ավարտը»,-հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը, հաղորդում է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը:
Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը, Դմիտրի Մեդվեդևը և Իլհամ Ալիևը Սոչիում մարտի 5-ին կայացած բանակցությունների արդյունքում համատեղ հայտարարություն են ընդունել ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ: Ինչպես ասվում է փաստաթղթում, նախագահներրը քննարկել են 2010թ. հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում արված եռակողմ հայտարարության գործնական իրականացման հարցերը: Մասնավորապես, նախագահները պայմանավորվել են սեղմ ժամկետներում ավարտել ռազմագերիների փոխանակումը:
Բացի այդ, փաստաթղթում ընդգծվում է «բոլոր վիճահարույց հարցերը խաղաղ միջոցներով լուծելու ու շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի հետաքննություն անցկցանել կողմերի մասնակցությամբ ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչի աջակցությամբ»:

11 Март 2011 - 08:12 AMT
Стороны карабахского конфликта в обозримом будущем смогут достичь определенной договоренности, считает президент РА
После сочинской трехсторонней встречи в позиции Азербайджана по карабахскому конфликту наблюдаются определенные сдвиги. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на встрече с представителями армянской общины Латвии. По словам главы армянского государства, стороны карабахского конфликта в обозримом будущем смогут прийти к определенной договоренности вокруг трех основных принципов урегулирования карабахского конфликта – право народов на самоопределение, неприменение силы или угрозы силы и территориальная целостность.
«После того, как будет достигнуто согласие вокруг этих трех принципов, может начаться новый этап переговоров. Достижение согласия по трем основным принципам – это лишь начало, это не конец переговоров», – заявил Серж Саргсян, передает Общественное телевидение Армении.
Президенты Армении, России и Азербайджана Серж Саргсян, Дмитрий Медведев и Ильхам Алиев по итогам переговоров в Сочи 5 марта приняли совместное заявление по карабахскому урегулированию. Как отмечается в документе, лидеры рассмотрели вопросы практической реализации трехстороннего заявления, принятого ими во время прошлой встречи в Астрахани 27 октября 2010 года. В частности, президенты договорились завершить в кратчайшие сроки обмен военнопленными.