Մարտի 11-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում
Շվեյցարիայի նորանշանակ դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկուն՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Շնորհավորելով դեսպան Օբոլենսկուն՝ Հայաստանում բարեկամ Շվեյցարիայի առաջին ռեզիդենտ դեսպան նշանակվելու եւ Երեւանում Շվեյցարիայի դեսպանության հիմնադրման կապակցությամբ, Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց. «hայ-շվեյցարական բարեկամությունն ունի երկարամյա պատմություն, հաճախ է խոսվում մեր երկրների միջեւ աշխարհագրական եւ պատմական ընդհանրությունների մասին: Այսօր գոհունակությամբ կարող ենք արձանագրել, որ երկու երկրների միջեւ վերջին տարիներին հաստատվել են բարձր մակարդակի հարաբերություններ, սերտ քաղաքական երկխոսություն, իսկ Երեւանում դեսպանության հիմնադրումը նոր հնարավորություններ կբացի երկկողմ համագործակցության առավել զարգացման համար:» Դեսպան Օբոլենսկին շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի եւ բարեմաղթանքների համար՝ վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը երկկողմ հարաբերությունները առավել ամրապնդելու եւ ընդլայնելու համար:
Նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Օբոլենսկին անդրադարձան ՀՀ նախագահի հրավերով Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահի մարտի վերջին Երեւան կատարելիք պաշտոնական այցելության նախապատրաստական աշխատանքներին, որի ընթացքում պաշտոնապես կբացվի Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատունը:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, զրուցակիցները հանգամանալից քննարկեցին տարբեր բնագավառներում երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու խորացմանն առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:

Новоназначенный посол Швейцарии в Армении Константин Оболенский вручил министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну копии верительных грамот. «Сегодня можно констатировать, что за последние годы между двумя странами установились отношения на высоком уровне, тесный политический диалог, а открытие посольства в Ереване – это новые возможности для максимального развития двустороннего сотрудничества», – заявил глава МИД РА.
В свою очередь, посол Оболенский заверил, что предпримет все возможное для максимального укрепления и развития двусторонних отношений.
Глава МИД Армении и посол Швейцарии обсудили также подготовительные работы к визиту президента Швейцарской Конфедерации в Ереван в конце марта по приглашению президента Армении, в рамках которого состоится церемония официального открытия посольства Швейцарии в Армении.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся укрепления и углубления двустороннего сотрудничества в различных сферах, а также обменялись мнениями по региональным проблемам.