Սադրանքները Ղարաբաղի հետ սահմանում դարձել են Ադրբեջանի այցեքարտը, գտնում է հայ քաղաքագետը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, հայտարարել է քաղաքագետ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական բաժանմունքի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը:
«Վերջին 2 տարում մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություններից առաջ և հետո սադրիչ գործողություններ է հրահրում շփման գծում: Հայ զինվորի սպանությունը, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմի այն հայտարարությունը, թե իբր հայկական ուժերի կողմից ադրբեջանցի երեխա է սպանվել, սադրիչ քաղաքականության դրսևորումներ են»,-ասել է քաղաքագետը:
ԵԱՀԿ առաքելության դիտարկումից ընդամենը ժամեր անց,` իսկ ավելի կոնկրետ մարտի 10-ին ժամը 18:20-ի սահմաններում Կուրոպատկինո գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված փամփուշտից զոհվեց ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված Արթուր Սամվելի Աղաբաբյանը:

11 Март 2011 - 10:52 AMT
Провокации на границе с Карабахом стали визитной карточкой Азербайджана, считает армянский политолог
Провокационные действия на границе с Карабахом стали визитной карточкой Азербайджана. Об этом на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, заявил политолог, директор Армянского филиала Института стран СНГ Александр Маркаров.
«За последние 2 года мы наблюдаем, что Азербайджан до и после переговоров по карабахскому конфликту устраивает провокационные действия на линии соприкосновения. Убийство армянского солдата, а также заявление азербайджанской стороны о якобы убийстве армянскими силами азербайджанского ребенка – очередное проявление провокационной политики Баку”,- сказал политолог.
10 марта, спустя несколько часов после мониторинга миссии ОБСЕ в зоне карабахского конфликта, в результате обстрела азербайджанской стороной позиции Армии обороны НКР, расположенной в направлении села Куропаткино, погиб военнослужащий-срочник арцахской армии Артур Агабабян 1992 года рождения. До сочинской встречи президентов Армении, Азербайджана и России в Верхнем Чайлу из-за обстрела азербайджанских ВС погиб еще один солдат АО НКР Григор Шахкян.