Մարտի 27-ին երևանյան Stop ակումբում ելույթ կունենա «Շարակ» ջազ խումբը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց խմբի անդամներից Կարեն Մամիկոնյանը, «Շարակը» ջազ-ֆյուժն ոճով է նվագում (երաժշտական ժանր, որը միավորում է ջազի և այլ ոճի երաժշտություն` սովորաբար փոփ, ռոք, ֆոլք, ռեգգի, ֆանկ, մետալ, R&B, հիփ-հոփ, էլեկտրոնային և էթնիկական երաժշտության տարրեր): «Խումբն ամեն չորեքշաբթի ելույթ է ունենում «Մալխաս» ջազ-ակումբում: Մենք հավաքվեցինք 2010 թվականին ու դեռևս չենք հասցրել մասնակցել որևէ փառատոնի, սակայն իր գործունեության կարճ ժամանակահատվածում խումբը հասցրել է նվաճել ջազի հայ սիրահարների սրտերն ու համերգներով հանդես է գալիս Հայաստանի տարբեր ջազ ակումբներում»,- ասաց Մամիկոնյանը:
Խմբի մեջ մտնում են Կարեն Մամիկոնյանը` դաշնամուր, Արմեն Հյուսնունց` սաքսոֆոն, Գագիկ Խոլդավիրդին` կիթառ, Հակոբ Օրդաքյան` հարվածային գործիքներ, Էդգար Սահակյան` բաս-կիթառ:
Բացի դրանից, Կարեն Մամիկոնյանն ասաց, որ նվագում է «Crossroads blues band» բլյուզ խմբում, որը 2009 թվականին մասնակցեց Դուբայում կայացած Միջազգային ջազ փառատոնին: «Այժմ մենք պատրաստվում ենք ձայնասկավառակ ձայնագրել»,- նշեց նա:
Մամիկոնյանն ինքը դեռևս 2006 թվականին հիմնադրել է «Karen Mamikonyan jazz trio» ջազ խումբը, որը համերգներով հանդես է գալիս ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտասահմանում, իսկ երկուշաբթի օրերը նվագում է «Մալխաս» ջազ ակումբում: Խմբում նվագում են Կարեն Մամիկոնյանը` դաշնամուր, Նիկողայոս (Կոլյա) Վարդանյանը` կոնտրաբաս, Հակոբ Փորդաքյան` հարվածային գործիքներ:

27 марта в клубе Stop выступит джазовая группа “Шарак”. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net один из участников группы Карен Мамиконян, “Шарак” играет в стиле джаз-фьюжн (музыкальный жанр, соединяющий в себе элементы джаза и музыки других стилей, обычно поп, рок, фолк, регги, фанк, метал, R&B, хип-хоп, электронная музыка и этническая музыка). «Группа выступает каждую среду в джаз-клубе «Малхас». Мы собрались в 2010 году и пока что не успели принять участие в каких-либо фестивалях, однако, за короткий срок своей деятельности, группа успела завоевать сердца армянских любителей джаза и выступает с концертами в разных джазовых клубах Армении», – сказал Мамиконян.
В группу входят Карен Мамиконян – фортепиано, Армен Уснунц – саксофон, Гагик Ходавирди – гитара, Акоп Ордакян – барабан, Эдгар Саакян – бас-гитара.
Кроме того, Карен Мамиконян сказал, что играет в блюзoвой группе «Crossroads blues band». “Сейчас мы собираемся записать диск», – сказал он.
Сам Мамиконян еще в 2006 году основал джазовую группу “Karen Mamikonyan jazz trio”, которая выступает с концертами как в Армении, так и за рубежом, а по понедельникам играет в джаз-клубе «Малхас». Группа также в 2009 году приняла участие в Международном джазовом фестивале в Дубае. В группе играют Карен Мамиконян – фортепиано, Никогайос (Коля) Вартанян – контрабас, Акоп Пордакян – барабан.