2010թ. ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչությունը ստուգումներ է անցկացրել «Deno Gold Mining Compаny» ընկերությունում: Մամուլում հայտնվեցին տեղեկություններ թանկարժեք եւ գունավոր մետաղների թաքցնելու մասին, ինչի առնչությամբ ընկերությունը հայտարարեց, որ համաձայն չէ ստուգումների արդյունքների հետ, եւ որ դրանք ճշգրտման կարիք ունեն: «ԷկոԼուր»-ին հայտնի է դարձել ակտի մասին, որը կազմվել է ստուգումների արդյունքում: 2010թ. վերջին եռամսյակի հաշվետվությունում ընկերությունը չի հաշվարկել մետաղների հետևյալ չափաքանակները` Zn – 152,20 տ, Pb – 22, 7 տ, Au – 38,81 կգ, Ag– 100 կգ:
Բացի այդ, ստուգող հանձնախումբը նշել է, որ ընկերությունը հաշվետու ժամանակաշրջանում պետք է մարի մետաղների չափաքանակները`սկսած 2009թ. վերջին եռամսյակից: Խոսքը հսկայական քանակությամբ թանկարժեք եւ գունավոր մետաղների մասին է, որոնց համար ընկերությունը պետք է վճարեր, իսկ չվճարելու դեպքում նրա վրա պետք է մեծտուգանքներ դրվեին:
«Սակայն, բնապահպանական պետական տեսչության պաշտոնական տվյալների համաձայն` ընկերությունում գրանցվել է ընդամենը «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքի խախտում, ինչի առնչությամբ կիրառվել է 50 հազար դրամ վարչական տուգանք: 2008 թ. եւս «Deno Gold Mining Compаny» ընկերությունում արձանագրվել էր ՀՀ ջրային օրենսգրքի 99-րդ հոդվածի խախտում, եւ կիրառվել է 150 հազար դրամի վարչական տուգանք:
2009-ին կոմբինատը նույն խախտումն է թույլ տվել եւ տուգանվել 100 հազար դրամով:
Հայտնի չէ, թե ուր է կորել 2010թ. դեկտեմբերի 7-ի ստուգումների ակտը: Եթե այդ ակտը պահպանվել է, ապա վերոնշյալ տուգանքները իմաստ չեն ունենա միլիոնավոր դրամների դիմաց, որը տվյալ ակտով ընկերությունը պարտավոր է վճարել»,-ասվում է «ԷկոԼուր»-ի հաղորդագրության մեջ:

11 Март 2011 - 13:15 AMT
Государственная природоохранная инспекция Министерства охраны природы РА покрывает нарушения компании Deno Gold Mining Compаny. Как сообщает пресс-служба НПО «ЭкоЛур», в 2010 г. государственная природоохранная инспекция произвела проверки в компании Deno Gold Mining Compаny, в результате чего выяснилось об утаивании драгоценных и цветных металлов. В соответствии с актом, компания не представила следующие количества металлов: Zn – 152,20 тонн, Pb –22, 7 тонн, Au – 38,81 кг, Ag – 100 кг.
Кроме того, выяснилось, что компания не погасила задолженность по металлам, начиная с последней четверти 2009 года. Куда делся акт проверки от 7-го декабря 2010 г, подписанный заместителем госинспекции Артуром Геворгяном, начальником территориальной госинспекции Сюника Левоном Петросяном, старшим инспектором отдела по контролю, маркшейдером Рубеном Ованнисяном, специалистом первого класса Сюникской территориальной инспекции Марианной Багдасарян, неизвестно.
«Если же этот акт сохранился, то все вышеуказанные штрафы не имеют смысла, по сравнению с сотнями миллионов драмов, которые должна платить компания по данному акту», – сообщает пресс-служба «Эко Лур».