12 Մարտ 2011 - 05:33 AMT
Մարտի 15-ին ՆՓԱԿ-ում (Նորարար Փորձառական Արվեստի Կենտրոն) կբացվի նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանի ցուցահանդեսը. «Սիմուլակրում»` 33 ձևափոխություններ ըստ Վերմեերի «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» կտավի: Նարեկ Ավետիսյանը Հայաստանի հետխորհրդային ժամանակակից արվեստի նշանավոր արվեստագետներից մեկն է: Թվանշանային տեխնոլոգիաների դարաշրջանում «մաքուր» արվեստի ջատագով լինելը նրա համար նշանակում է հանդես բերել արվեստի այնպիսի զննումներ, որոնք թույլ կտան բացահայտել հոգին, ասվում է ՆՓԱԿ-ի մամլո հաղորդագրության մեջ:
Այսպես, Նարեկ Ավետիսյանի արտիստական հայացքի շրջումները համակարգչից դեպի կտավ ու վրձին և հակառակ ուղղությամբ, կանգ են առել «Սիմուլակրում» կոնցեպցիայում: Ներկայացվող «Սիմուլակրում»-ը ամբողջական բազմամաս նախագիծ է` բաղկացած կտավներից, վիդեոանիմացիայից և այն ուղեկցող երաժշտությունից: Նախագիծը հենված է 17-րդ դ. հոլանդացի հանրահայտ նկարիչ Յոհաննես Վերմեերի «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» կտավի 33 պատճե վարիացիաների վրա:

12 Март 2011 - 05:33 AMT
В Центрe инновационного экспериментального искусства в Ереване откроется выставка художника Нарека Аветисяна
15 марта в Центрe инновационного экспериментального искусства в Ереване откроется выставка художника Нарека Аветисяна под названием «Симулякрум: 33 метаморфозы по полотну «Девушка с жемчужной сережкой» Вермеера». Представляемый Аветисяном «Симулякрум» является целостным многораздельным проектом, который состоит из картин, видеоанимации, и сопровождается музыкой. Проект основан на 33 репродукциях-вариациях полотна «Девушка с жемчужной сережкой» знаменитого голландского живописца 17 века Яна Вермеера, написанного в своеобразной манере и стиле мировых, а также армянских мастеров.