12 Մարտ 2011 - 09:43 AMT
Ջավախքի իսլամականացումը լուրջ սպառնալիք է Հայաստանի համար: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել փորձագետ Վահե Սարգսյանը: Ըստ նրա, այժմ Ջավախքի հայ բնակչությունը վտանգված է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Վրաստանի ադրբեջանաբնակ շրջանների կողմից, ինչպես նաև Թուրքիայի ու Աջարիայի կողմից: «Եթե 20 դարի սկզբին Վրաստանում ընդամենը 20-25 հազար ադրբեջանցի էր բնակվում, ապա ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ արդեն նրանց քանակը հասել էր 300-400 հազարի: Մահմեդական տարրի քանակական աճը Վրաստանում տեղի է ունենում երկրաչափական պրոգրեսիայով»,-ասել է փորձագետը:
Նա հավելել է, որ տարածաշրջանի համար մեծ վտանգ են ներկայացնում նաև մեսխեթցի թուրքերի վերաբնակեցման ծրագրերը, ինչպես նաև թուրքական ներդրումները: Վահե Սարգսյանը գտնում է, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է առավել ակտիվ քաղաքականություն վարեն Ջավախքի հարցում, ներդրումներ անեն, քանի որ տնտեսությունն այս դեպքում քաղաքական նշանակություն ունի:
Իր հերթին ջավախքցի փորձագետ Ղևոնդ Մկրտչյանը նշել է, որ հայաբնակ շրջանի պահպանումը հայ պետականության պահպանման կարևորագույն պայմանն է: «Եթե Ջավախքը հայաթափվի, Հայաստանը ստիպված կլինի խոշոր ռազմական խմբավորում պահել Վրաստանի հետ սահմանում»,-ասել է Մկրտչյանը՝ հավելելով, որ ջավախահայությունը հիասթափված է Հայաստանից և վրացական համարանիշերով մեքենաների մաքսազերծման հետ կապված օրինակը դրա ապացույցն է:

Исламизация Джавахка является серьезной угрозой для Армении. Об этом заявил журналистам в Ереване эксперт Ваге Саркисян. По его словам, сейчас армянское население Джавахка оказалось под угрозой как со стороны Азербайджана и азербайджанонаселенных районов Грузии, так и со стороны Турции и Аджарии. «Если в начале ХХ века в Грузии жило всего 20-25 тыс. азербайджанцев, то к моменту развала СССР их число увеличилось до 300-400 тыс. Количественный рост исламского элемента в Грузии происходит в геометрической прогрессии», – отметил армянский эксперт.
Он также добавил, что большую опасность для региона представляют планы возвращения турков-месхетинцев, а также турецкие инвестиции. Ваге Саркисян считает, что армянские власти должны проводить более активную политику в отношении Джавахка, делать инвестиции, так как экономика в данном случае имеет политическое значение.
В свою очередь, джавахкский эксперт Гевонд Мкртчян подчеркнул, что сохранение армянонаселенного края – одно из важнейших условий сохранения армянской государственности. «Если Джавахк останется без армян, то Армения будет вынуждена держать на границе с Грузией крупную военную группировку для охраны границы», – подчеркнул Мкртчян, добавив, что население края разочаровано в Армении и пример с растаможкой автомашин с грузинскими номерами – тому доказательство.