12 Մարտ 2011 - 11:16 AMT
Երևանյան հանդիսատեսին կներկայացվեն 33 ձևափոխություններ ըստ Վերմեերի «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» կտավի
Մարտի 15-ին Երևանում Նորարար փորձարարական արվեստի կենտրոնում` «ՆՓԱԿ», բացվելու է նկարիչ Նարեկ Ավետսիյանի «Սիմուլակրում` 33 ձևափոխություններ ըստ Վերմեերի «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» կտավի» անվանումով ցուցահանդեսը: Նախագիծը ստեղծվել է 17-րդ դարի անվանի հոլանդացի նկարիչ Յան Վերմեերի «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» կտավի 33 վերարտադրություն-տարբերակների հիման վրա: Կտավի 33 պատճեն-տարբերակները կատարվել են համաշխարհային և հայկական գեղանկարչության տարբեր ոճերով, ինչպես նաև անիմացիայի տեսքով` երաժշտական ուղեկցությամբ: Բացի դրանից, կտավը կարելի է դիտել տարբեր դարաշրջանների անվանի համաշխարհային և հայ գեղանկարիչների նկարների միասնության մեջ. Մոդիլյանի, Կիտագավա, Դալի, Ռուբենս, Ռեմբրանդտ, Բոսխ, դա Վինչի, Սարյան, Մինաս և այլն:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: «Ի սկզբանե նախատեսվում էր ցուցահանդեսը բացել արտասահմանում, բայց հանգամանքներն այնպես դասավորվեցին, որ այն բացվելու է Երևանում: Սակայն մենք ամեն դեպքում մտադիր ենք նման ցուցահանդես բացել նաև արտասահմանում»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի վարիչ Սոնա Հարությունյանը:
Ցուցահանդեսի բացման ժամանակ երգիչ Վահան Արծրունին հանդես կգա «Սիմուլակրում» ստեղծագործությամբ` գրված հատուկ այս ցուցահանդեսի համար:

12 Март 2011 - 11:16 AMT
15 марта в Центре инновационного экспериментального искусства «НПАК» в Ереване откроется выставка художника Нарека Аветисяна под названием «Симулякрум»: 33 метаморфозы полотна «Девушка с жемчужной сережкой» Вермеера. Проект основан на 33 репродукциях-вариациях полотна «Девушка с жемчужной сережкой» знаменитого голландского живописца 17 века Яна Вермеера. 33 копии-вариации сделаны в разных стилях мировой и армянской живописи, а также в виде анимаций с музыкальным сопровождением: в частности, анимационные ролики показывают смену картин в движении. Помимо этого, картину «Девушка с жемчужной сережкой» можно увидеть в соединении с картинами знаменитых мировых и армянских живописцев разных эпох таких, как Модильяни, Китагава, Дали, Рубенс, Рембрандт, Босх, Да Винчи, Сарьян, Минас и многих других.
Выставка организована при содействии Министерства культуры Армении. “Изначально планировалось открыть выставку за рубежом, но обстоятельства сложились так, что выставка откроется в Ереване. Однако мы все же намерены провести аналогичную выставку за границей. Пока идут переговоры, но первая выставка, по всей вероятности, пройдет в Берлине”, – заявила на пресс-конференции в Ереване заведующая отделом современного искусства Министерства культуры РА Сона Арутюнян.
На открытии армянский певец Ваан Арцруни выступил с произведением “Симулякрум”, написанным специально для этой выставки.