14 Մարտ 2011 - 13:47 AMT
(?)Հայաստանի կառավարության կողմից զբոսաշրջությունը հռչակվել է երկրի տնտեսության զարգացման գերակա ճյուղերից մեկը: Ձեր գնահատմամբ, զարգացման ի՞նչ փուլում է գտնվում այս ոլորտը Հայաստանում:
(!)Զբոսաշրջությունը տնտեսության գերակա ճյուղ լինելու առաջնային թեկնածու ոլորտներից է: Իհարկե, Հայաստանի ազգային մրցունակությունը միայն տուրիզմի վրա չի կարելի կառուցել, բայց այս ոլորտը մեծ կարևորություն ունի մի քանի պաճառով: Առաջինը` Հայաստանի պատմամշակութային և բնական հարստությունը ինքնին մրցակցային առավելություն է: Սա անպայմանորեն պետք է արժևորել: Երկրորդը` տուրիզմը արտահանման ոլորտ է, իսկ մենք արտահանման հարցում լուրջ խնդիր ունենք: Երրորդը` զբոսաշրջությունը ֆինանսական հոսքեր, ներդրումներ է ուղղորդում դեպի մարզեր: Այս առումով իսկապես զբոսաշրջությունը շատ կարևոր ոլորտ է, և համոզված եմ, որ Հայաստանը զբոսաշրջության ոլորտում կարող է մրցունակ լինել: Համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու դեպքում հնարավոր է անգամ 2 տարում արդյունքեր տենսել տուրիզմի բնագավառում: Մեր մասնակցությամբ Տաթևում «ՏաԹևեր» ճոպանուղու բացումը նպաստեց զբոսաշրջիկների հոսքին: Միայն 2010-ի նոյեմբեր ամսվա տուրիստական հոսքը դեպի Տաթև ավելի շատ էր, քան ամբողջ 2009 թվականի ընթացքում: Սա ապացուցում է, որ հնարավոր է արագ, բեկումնային զարգացում ապահովել զբոսաշրջության բնագավառում:
(?)Ձեր կարծիքով, որո՞նք են այն հիմնական խոչընդոտները, որոնք խանգարում են զբոսաշրջության զարգացմանը Հայաստանում:
(!)Զբոսաշրջությունը տուժում է այն բոլոր խնդիրնրից, որոնք կան մյուս բնագավառներում: Զարգացմանը որոշ չափով խանգարում է շուկայի ոչ բաց ու փոքր լինելը: Բայց մեր կարծիքով, հիմնական խնդիրը ծառայությունների բավարար մակարդակի բացակայությունն է և Հայաստանի ճանաչելիության ցածր մակարդակը: Ես միշտ ասում եմ, որ արտասահմանցին Հայսատան չի գալիս ոչ այն պատճառով, որ Հայաստանում հանգստանալը շատ թանկ է համարում, կամ քանի որ կարծում է, թե ենթակառուցվածքները բավարար զարգացած չեն, այլ այն պատճառով, որ չգիտի Հայաստանի մասին, կամ ենթադրում է, որ այս երկիրը հետաքրքիր չէ տուրիզմի համար: Հետևաբար, մենք նոր ծառայությունների փաթեթներ պիտի մշակենք և դրանք ուղղակիորեն խթանենք արտասահմանում` ճիշտ ընտրելով մեր թիրախները: Մեր կարծիքով, այսօր հայկական զբոսաշրջության համար առաջնային թիրախը Արևմտյան Եվրոպան է:
(?)Տպավորություն է ստեղծվել, որ Հայաստանը գրավիչ է միայն պատմական հուշարձաներով, վանական համալիրներով: Ուրիշ էլ ինչո՞վ Հայաստանը կարող է հետաքրքրել արտասահմանցիներին:
(!)Իսկապես, մենք բացառիկ մշակութային հարստություն ունենք: Բայց դա բավարար չէ: Պետք է բազմազանություն ապահովել: Հետևաբար, պետք է ստեղծել գյուղական, քարանձավային, մշակութային, խոհանոցային տուրիզմի համար անհրաժեշտ ծառայություններ, ու այդ ամենը փոխկապակցված ձևով ներկայացնել արտասահմանի տուրօպերատորներին: Մեկ երթուղիում պետք է ապահովել բազմազանություն, մի քանի ծառայություններ համատեղել:
(?)Զբոսաշրջիկներին Հայաստան այցելելուց հաճախ հետ է պահում ավիատոմսի և հյուրանոցային ծառայությունների բարձր գինը: Սա չի՞ ազդում Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների աճի վրա:
(!)Տուրօպերատորները ևս նշում են, որ եթե, ասենք, 20 % էժան լինի ավիատոմսի և հյուրանոցի գինը, ապա անհամեմատ ավելի մեծ թվով զբոսաշրջիկներ կգան Հայաստան: Հայաստանը միգուցե տարածաշրջանում ամենաթանկ տուրիզմը չի առաջարկում, բայց գներն այստեղ օպտիմալ չեն: Համակարգային խնդիրներից` մենաշնորհներից, բիզնեսի համար անբարենպաստ միջավայրից, հարկերից բացի, պահանջարկի խնդիր կա: Իրականում տուրիստների թիվը փոքր է, և նաև այս պատճառով դժվար է էժան գին սահմանել: Եթե կարողանանք ավելացնել զբոսաշրջիկների քանակը, ապա գները կնվազեն, և դա իր արդյունքը կտա:
(?)Հայաստանում զբոսարջիկներ հաճախ անվանում ենք Սփյուռքի հայերին, ովքեր այցելում են Հայաստան: Ինչպե՞ս անել, որ ավելի շատ արտասահմանցիներ այցելեն Հայաստան:
(!)Ապացուցված է, որ Սփյուռքից տուրիզմը մեծ ներուժ ունի: Բայց մեր հիմնական թիրախը պիտի լինի օտարերկրացին: Ոչ միայն սփյուռքահայերը, այլ նաև ՀՀ քաղաքացիները նույն պահանջներն են ներկայացնում, ինչ օտարերկրացիները: Օրինակ` խոհանոցային, քարանձավային, գյուղական տուրիզմը ինչպես մեզ, այնպես էլ արտասահմանցիներին, նույնպես հետաքրքրում է: Այլ հարց է, որ այս նոր զբոսաշրջային արդյունքները կամ դեռևս մշակած չեն, կամ դրանք բավարար չեն խթանվել:
(?)Անդրադառնանք Հիմնադրամի կողմից թիրախային գոտի համարվող Սևանին և Հարավային միջանցքին: Տվյալ գոտիների զարգացման ի՞նչ փաթեթներ կան մշակված:
(!)Հարավային միջանցքը մեր ամենաինտենսիվ գործունեության գոտին է այս տարի: Այդ գոտում ներուժն իսկապես ամենաքիչ օգտագործվածն է: Եղեգիսը, Արենին, Նորավանքը, Սիսիանը, Քարահունջը, Ուխտասարը, Տաթևը, Գորիսը զբոսաշրջության համար հոյակապ վայրեր են: Խթանելով ծառայաություններն այնտեղ` մենք ավելի շատ զբոսաշրջիկ կներգրավենք, ինչը կնպաստի նաև ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
Սևանում նույնպես մեծ հնարավորություններ կան: Մասնավորապես, այնտեղ հիմա մշակում ենք բարձր լեռնային գոտու սպորտային տուրիզմի զարգացման հատուկ փաթեթ, որը կարևոր ծրագիր է:
(?)Հայաստանի հարավային շրջաններում են կենտրոնացած երկրի հիմնական հանքարդյունաբերական կենտրոնները: Որքանո՞վ է սա խանգարում զբոսաշրջության արգացմանը Հարավային միջանցքում: Ի՞նչն է, ըստ Ձեզ, ավելի նպատակահարմար, խթանել այդ տարածքներում հանքարդյունաբերության, թե տուրիզմի զարգացումը:
(!)Անկախ տուրիզմից, ես, ինչպես ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասը, կարևորում եմ Հայաստանի բնական հանածոների ճիշտ օգտագործումը: Եթե անգամ մի կողմ թողնենք բնապահպանական խնդիրները, որոնք իսկապես շատ կարևոր են, զբոսաշրջության հետ մեծամասամբ անհամատեղելի է հանքարդյունաբերությունը: Տուրիզմը, ինչպես հանքարդյունաբերությունը, կարող է մեծ եկամուտներ, ներդրումներ բերել: Բայց հանքարդյունաբերությունը սպառվող ոլորտ է, իսկ զբոսաշրջությունը, ընդհակառակը, զարգացող և ինքնավերականգնվող: Հանքարդյունաբերության դեպքում եկամուտները կենտրոնացվում են մի քանի կազմակերպությունների ձեռքում, համայնքները հանքերից ստացվող գումարի միայն մի շատ փոքր` չնչին մասն են ստանում ուղղակիորեն: Բացի այդ, հանքարդյունաբերությունը առաջ է բերում առողջապահական խնդիրներ: Հետևաբար, մենք պետք է քաղաքականություն մշակենք, համաձայն որի Հարավային միջանցքում հանքարդյուբերությամբ զբաղվեն խիստ վերահսկվող ու հատուկ դեպքերում:
(?)Անցած տարի Տաթևի ճոպանուղու բացումը մեծ իրադարձություն էր, որով Հայսատանը ևս մեկ անգամ հայտնեց իր մասին աշխարհին: Նմանատիպ ի՞նչ նոր նախաձեռնություններով հանդես կգա Մրցունակության հիմնադրամը:
(!)Տաթևի հետ կապված ծրագիրը միայն ճոպանուղու բացմամբ չի սահմանափակվում: Տաթևի համար կան մեծ ծրագրեր, որոնց համար ներդրումներ ենք ակնկալում: Իհարկե, խնդիր էր դրված, որ ճոպանուղին լինի ամենաերկարը, որովհետև դրանով է ապահովվում Հայաստանի գովազդն աշխարհում: Այսինքն` բացի վանական համալիրից, զբոսաշրջիկին տրամադրում ենք բազմազանություն` ժամանցը կազմակերպելու համար: Տեղացիների համար սա ևս շատ կարևոր իրադարձություն էր, քանի որ նրանք համոզվեցին, որ իրենց համայնքում նեդրումներ են կատարվում:
2011-ի ծրագրերը, ինչպես հիմնադրամի գործունեության նախորդ երկու տարիների ընթացքում, բավական բազմազան են և լայնածավալ: Մեր գործունեության ուղղություններն այս տարի կրկին կլինեն զբոսաշրջությունը, միջուկային բժշկությունը և սկսում ենք բարձրագույն կրթության ծրագիրը: Միջուկային բժշկության ոլորտում մասնավորապես նախատեսում ենք սկսել Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոնի մաս կազմող «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ի շինարարության աշխատանքները, որպեսզի մինչև 2012 թվականի ավարտը, երբ Հայաստան կտեղափոխվի նախորդ տարի ձեռքբերված արագացուցիչը` ցիկլոտրոնը, շենքը պատրաստ լինի: Սա բավական մեծ ուշադրություն և ռեսուրսներ պահանջող գործընթաց է: Հավելեմ, որ թեև զբոսաշրջության ոլորտի համեմատությամբ միջուկային բժշկության ծրագիրը այդքան արագ վերադարձնելիություն չունի, բայց դրա ազդեցությունը Հայաստանի առողջապահության ոլորտի մրցունակության վրա կլինի նույնքան հիմնավոր և զանգվածային: Այսինքն` ստեղծելով Ուռուցքաբանության գերազանցության կենտրոն` որոշակի, բայց էական փոփոխությունների կենթարկվի ողջ առողջապահությունը` սկսած ծառայությունների մատուցման ձևից և մակարդակից, վերջացրած պարտադիր բժշկական ապահովագրության հարցով:
Ինչ վերաբերվում է բարձրագույն կրթության ծրագրին, ասեմ, որ այս տարի մենք ակտիվորեն կաշխատենք դրա հայեցակարգի մշակման և հավանական ներդրողներ գտնելու ուղղությամբ:
(?)2010 թվականը բեղմնավոր տարի էր Մրցունակության հիմնադրամի համար: Ի?նչ ծրագրեր կան 2011-ի համար:
(!)2011-ի ծրագրերը զբոսաշրջության ոլորտում շատ են ու բազմազան: Զբոսաշրջության ծրագրի շրջանակներում 2011 թվականին նախատեսվում է ակտիվորեն շարունակել Զբոսաշրջության հարավային միջանցքի զարգացման ծրագիրը` ներառյալ հյուրատների (նախատեսվում է 5-10 իջևանատների ու հարակից հյուրընկալության ծառայության ծրագրեր), «Հայկական խոհանոցի» ծրագիրը, այդ ուղղությամբ մշակել քայլարշավային երթուղիներ, իրականացնել խոշոր միջազգային միջոցառումներ «Հայկական խոհանոցի ծրագրի» շրջանակներում, սկսել նոր ծրագրեր Զբոսաշրջային միջանցքների զարգացման շրջանակներում, մշակել ներդրումային ծրագրեր, աշխատել մասնավոր ներդրողներ գտնելու ուղղությամբ, աշխատել ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ, խթանել Հայաստանը որպես հետաքրքրաշարժ զբոսաշրջային ուղղություն` ներկայացնելով մեր երկիրը 6 հեղինակավոր տուրիստական ցուցահանդեսներում, ստեղծել նոր տեղեկատվական կենտրոններ, հրավիրել 25 լրագրողների թիրախային շուկա համարվող պետություններից, մշակել նոր տեղեկատվական կայք: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում ամբողջ թափով կշարունակվեն վանական համալիրի վերականգնման աշխատանքները, Հայ առաքելական եկեղեցու հետ համատեղ նախատեսում ենք մշակել վանական կյանքի վերականգնան նախագիծ: Նաև ծրագրում ենք Տաթևին հարակից նվազագույնը մեկ գյուղում ֆինանսավորել և իրականացնել սոցիալական ենթակառուցվածքի նախագիծ, ինչպես նաև վեց գյուղերում կազմակերպել եռամսյակային համայնքային միջոցառումներ` տեղեկացվածության և ներգրավածության մակարդակը բարձրացնելու համար, Արենի գյուղում աշնանը կազմակերպելու ենք Գինեգործության խոշոր տոնախմբություն` կապելով այն աշխարհում ամենահին գինեգործական տեղանքի հայտնաբերման հետ և այլն:
(?)Տուրիզմի զարգացման համար կարևոր է նաև համագործակցությունը միջազգային տուրօպերատորների, ընկերությունների հետ: Այս ուղղությամբ Հիմնադրամն ի՞նչ աշխատանք է տանում:
(!)Մենք այս տարի մասնակցելու ենք նվազագույնը 4 միջազգային ցուցահանդեսների: Այս շաբաթ Բեռլինում մասնակցում ենք խոշորագույն ցուցահանդեսի, ուր հնարավորություն կունենանք ուղղակիորեն հանդիպել տուրօպերատորների հետ: Ամենաարդյունավետ գործիքը համագործակցության համար նման ցուցահանդեսների ժամանակ տուրօպերատորների հետ ուղղակիորեն աշխատելն է:
Ցուցահանդեսի ժամանակ մենք ներկայացնելու ենք Հայաստանը և այն նոր զբոսաշրջային արդյունքները, որոնց վրա աշխատել ենք նախորդ տարի, և որոնք զբոսաշրջիկների նոր հոսքեր կապահովեն դեպի մեր երկիր` մասնավորապես դեպի հարավ:

14 Март 2011 - 13:47 AMT
(?) Сфера туризма объявлена правительством Армении одной из приоритетных сфер экономического развития. Как Вы оцените сегодняшнее состояние этой сферы?
(!) Туризм – это одна из сфер, призванных стать приоритетным направлением экономического развития. Конечно, национальную конкурентоспособность нельзя основывать только на туризме, но эта сфера имеет важное значение, и этому есть несколько причин. Во-первых, историко-культурное наследие и природные богатства Армении уже сами по себе являются конкурентными. И это надо учитывать. Во-вторых, туризм – экспортная сфера, а у нас серьезные проблемы с экспортом. В-третьих, туризм способствует инвестициям и финансовым потокам, направленным именно в области страны. Исходя их этого, туризм на самом деле – сфера очень важная, и я уверен, что Армения может стать конкурентной в этой сфере. При соответствующих усилиях уже в течение двух лет можно достичь определенных результатов. Открытие при нашем участии канатной дороги “Крылья Татева” способствовало увеличению потока туристов в Армению. Только в ноябре 2010 года Татев посетило больше туристов, чем за весь 2009 год. Это доказывает, что вполне возможно обеспечить быстрое и серьезное развитие туристической сферы.
(?) По Вашему мнению, какие основные препятствия мешают развитию туризма в Армении?
(!) На туризм отрицательно влияют все те проблемы, которые существуют в других сферах. Развитию туризма в какой-то мере мешает закрытый и небольшой внутренний рынок. Но мы считаем, что основной проблемой является недостаточный уровень сервиса в стране и информированности об Армении за рубежом. Я всегда говорил, что иностранцы не приезжают в Армению не потому, что отдых здесь обходится очень дорого, или считают инфраструктуры в стране недостаточно развитыми, а потому, что просто не знают об Армении и считают, что эта страна не интересна для туризма. Соответственно, мы должны разработать пакет новых услуг и непосредственно за рубежом представлять их, правильно выбирая целевые рынки. Мы считаем, что сегодня таковыми для Армении являются страны Западной Европы.
(?) Существует мнение, что Армения привлекательна только своими историческими памятниками, монастырскими комплексами. Чем еще Армения может привлечь иностранцев?
(!) Да, на самом деле у нас исключительные исторические ценности, но этого недостаточно. Необходимо обеспечить туристам разнообразие. Соответственно необходимо создать условия для сельского, пещерного, культурного, “кулинарного” туризма, и все это в комплексе предлагать зарубежным туроператорам. Таким образом, одна туристическая путевка должна включать несколько направлений.
(?) Довольно часто туристов отпугивают высокие цены на билеты и на гостиничные услуги. Как это влияет на рост числа посещающих Армению туристов?
(!) Туроператоры тоже отмечают, что если цены на билеты или гостиничные услуги были бы, скажем, на 20% ниже, то в Армению приезжало намного больше туристов. Может быть, туризм в Армении не самый дорогой, но цены здесь не вполне оптимальные. Помимо системных проблем, таких как монополия, неблагоприятная для бизнеса среда, налоги, есть еще проблема спроса. На самом деле, достаточно небольшое число туристов не позволяет устанавливать низкие цены. Если мы сможем увеличить число туристов, то цены соответственно спустятся.
(?) В Армении туристами зачастую называют приезжающих в страну армян диаспоры. Что надо сделать, чтобы увеличить число именно приезжающих в Армению иностранцев?
(!) Очевидно, что туризм из диаспоры имеет достаточно серьезный потенциал, но нашей основной целью должны стать именно иностранцы. Не только армяне диаспоры, но и сами граждане Армении предъявляют те же требования, что и иностранцы. К примеру, пещерный, сельский и “кулинарный” туризм интересует нас так же, как и иностранцев. Вопрос в том, что эти направления или не отработаны, или недостаточно представлены.
(?) Обратимся к Севану и Южному коридору, которым Фонд уделяет особое внимание. Какие шаги предпринимаются для развития этих направлений?
(!) Южный коридор в этом году – направление наиболее интенсивного развития для Фонда. Потенциал этой территории практически не используется. Ехегис, Арени, Нораванк, Сисиан, Караундж, Ухтасар, Татев, Горис – прекрасные места для туризма. Развивая здесь туристические услуги, мы привлечем еще большее число туристов, что будет способствовать также реализации инвестиционных программ.
В Севане также большие возможности. В частности, сейчас разрабатывается очень важная программа – специальный пакет развития высокогорного спортивного туризма.
(?) В южных районах Армении сконцентрированы основные центры горнорудной промышленности. Мешает ли это развитию туризма в Южном коридоре. Что более оправдано: развивать в этих районах промышленность или туризм?
(!) Независимо от туризма, я, как и большинство граждан Армении, придаю большое значению правильному использованию полезных ископаемых. Если даже оставить в стороне экологические проблемы, которые на самом деле очень важны, туризм не совестим с горнорудной промышленностью.
Туризм, как горнорудная промышленность, может способствовать большим доходам и инвестициям. Но горнорудная промышленность – сфера, которая может иссякнуть, а туризм, наоборот, сфера развивающаяся и самовосстанавливающаяся. В горнорудной промышленности доходы концентрируются в руках нескольких компаний, общины получают лишь малую толику доходов от разработки месторождений. Помимо этого, разработка месторождений приводит к проблемам в плане здоровья людей. Следовательно, мы должны разработать политику, согласно которой в Южном коридоре разрабатывать месторождения можно было бы лишь в особых и жестко контролируемых случаях.
(?) Открытие в прошлом году канатной дороги “Крылья Татева” стало большим событием, которым Армения еще раз заявила о себе миру. Готовит ли Фонд к реализации подобные крупные программы?
(!) Программа, связанная с Татевом, не ограничивается только открытием канатной дороги. Конечно, была поставлена задача, чтобы канатная дорога была самой длинной в мире, так как это – своеобразная реклама Армении. То есть, помимо посещения монастырского комплекса, мы обеспечиваем туристу разнообразное времяпровождение. Для местных это тоже стало большим событием, так как они убедились, что в их регион также направляются инвестиции.
В 2011 году, как и в предыдущие два года, Фонд намерен осуществить разнообразные и широкомасштабные программы. Основными направлениями нашей деятельности снова будут туризм, радиологическая медицина, также мы планируем начать реализацию программы в сфере высшего образования. В сфере радиологической медицины мы планируем начать строительство являющегося частью Армянского онкологического центра ЗАО “Центр производства радиоизотопов”, чтобы к концу 2012 года, когда в Армению будет переправлен приобретенный в прошлом году ускоритель – циклотрон, здание было готово. Это процесс, требующий внимания и ресурсов. И хотя по сравнению с туризмом, программа радиологической медицины не даст столь быстрой отдачи, но ее влияние на конкурентоспособность сферы здравоохранения Армении будет таким же масштабным и основательным. То есть, с созданием Армянского онкологического центра определенным и очень важным изменениям подвергнется вся сфера здравоохранения, начиная с уровня врачебных услуг и заканчивая вопросом обязательного медицинского страхования.
Что же касается программ в сфере высшего образования, то в этом году мы намерены активно работать над созданием концепции и поиском потенциальных инвесторов.
(?) 2010 год был достаточно плодотворным годом для Фонда. Какие программы планируется осуществить в 2011 году?
(!) В 2011 году мы планируем осуществить достаточно много разнообразных программ в сфере туризма. В рамках туристических программ в 2011 году планируем продолжить программу развития Южного туристического коридора, в том числе строительство гостевых домов (планируется строительство 5-10 подобного типа гостиниц), проект “Армянская кухня”, планируем разработку пеших маршрутов. Также мы намерены провести крупные международные мероприятия в рамках проекта “Армянская кухня”, начать осуществление новых проектов в рамках программы развития туристических коридоров, разработать инвестиционные программы, работать над поиском потенциальных инвесторов, над развитием инфраструктур, представить Армению миру как интересное туристическое направление посредством участия в ряде авторитетных туристических выставок, создать новые информационные центры, пригласить 25 журналистов из стран, являющихся целевыми рынками, разработать новый информационный сайт. В рамках программы “Возрождение Татева” мы будем продолжать работы по восстановлению монастырского комплекса. Совместно с Армянской Апостольской Церковью мы намерены разработать проект возрождения монастырской жизни. Помимо этого, мы планируем по крайней мере в одном из прилегающих к Татеву сел профинансировать и осуществить социальную программу по развитию инфраструктуры, а также в 6 селах намерены организовать общинные мероприятия по повышению информированности и вовлеченности населения. В селе Арени осенью мы проведем большой праздник виноделия, связав его с нахождением археологами самой древней в мире винодельни.
(?) Для развития туризма важно также сотрудничество с международными туроператорами, компаниями. Какую работу в этом направлении проводит Фонд?
(!) В этом году мы примем участие, по крайней мере, в 4 международных выставках. В Берлине мы приняли участие в крупнейшей выставке, что предоставило возможность непосредственно пообщаться с заграничными туроператорами. Самым эффективным инструментом для сотрудничества является именно непосредственная работа с туроператорами во время выставок.
На выставках мы будем представлять Армению и результаты нашей прошлогодней деятельности в сфере туризма, которые обеспечат новый поток туристов в Армению, в частности, в южные области страны.