14 Մարտ 2011 - 15:09 AMT
Մարտի 14-ին Վրաստանում և Ադրբեջանում գրանցված ստորերկրյա ցնցումները չի կարելի կապել Ճապոնիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի ու ցունամիի հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության պետ Հրաչյա Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով, Հարավային Կովկասում մշտապես ստորերկրյա ցնցումներ են գրանցվում: «Տարածաշրջանում հաճախակի են ստորերկրյա ցնցումներ զգացվում, և մեր սարքերը մշտապես գրանցում են դրանք: Գոյություն ունի սեյսմիկ ակտիվության ընդհանուր ֆոն հասկացությունը, որի արդյունքում կուտակված էներգիան ազատվում է տարբեր հզորության ստորերկրյա ցնցումների տեսքով»,- ասել է Պետրոսյանը` ավելացնելով, որ այսօր խուճապի մատնվելու պատճառ չկա:
Մարտի 14-ին Ադրբեջանում երկրաշարժ է գրանցվել: 3,5 բալ ուժգնությամբ ստորերկրյա ցնցումները գրանցվել են տեղական ժամանակով 12:27-ին: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում էր Շիրվան քաղաքից 35կմ դեպի հյուսիս` 35կմ խորության վրա:
3.0 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել Վրաստանի տարածքում:
Մարտի 11-ին 9.0 մագնիտուդով երկրաշարժը Ճապոնիայում մոտ 10մ բարձրությամբ ցունամի առաջացրեց: Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում էր Տոկիոյից 373 կմ դեպի հյուսիս-արևելք, օջախը 24 կմ խորության վրա էր: Շուտով նույն շրջանում ևս մի քանի հզոր ստորերկրյա ցնցումներ գրանցվեցին` ավելի քան 6,0 բալ ուժգնությամբ:

Землетрясения, произошедшие 14 марта в Азербайджане и Грузии, нельзя связывать с разрушительным землетрясением и цунами в Японии. Об этом в беседе корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил начальник Национальной службы сейсмической защиты Армении Грачья Петросян.
По его словам, на Южном Кавказе постоянно фиксируются подземные толчки. «В регионе частично ощущаются подземные толчки и наши аппараты постоянно фиксируют их. Существует понятие – общий фон сейсмический активности, в результате которой накопившаяся энергия высвобождается в виде подземных толчков различной мощности”, – сказал Петросян, добавив, что сегодня причин для паники нет.
14 марта, в Азербайджане было зафиксировано землетрясение. Подземные толчки силой 3,5 балла были зафиксированы в 12:27 по местному времени. Эпицентр землетрясения находился в 35 километрах севернее города Ширван на глубине 35 километров.
Землетрясение магнитудой 3,0 произошло на территории Грузии.
Землетрясение магнитудой 9,0 произошло в Японии 11 марта, оно вызвало цунами высотой более десяти метров. Эпицентр землетрясения находился в 373 километрах северо-восточнее Токио, его очаг залегал на глубине 24 километров. Вскоре в том же районе произошло еще несколько мощных подземных толчков магнитудой свыше 6,0. mmX
Подземные толчки, зарегистрированные в Грузии и Азербайджане, никак не связаны с разрушительным землетрясением в Японии, сказал Грачья Петросян.