15 Մարտ 2011 - 07:38 AMT
«HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն և «Հայաստանի պատանեկան ձեռքբերումներ» ՀԿ-ն արդեն երեք տարի իրագործում են ծրագիր` ուղղված երեխաների գրագիտության բարձրացմանը`«Ավելի, քան փող»:
Ինչպես նշվում է «Հայաստանի պատանեկան ձեռքբերումներ» ՀԿ-ի հաղորդագրությունում, այս գարնան սկզբից ծրագրին մասնակցելու են ավելի քան 1500 աշակերտներ: HSBC խմբի գլոբալ նախաձեռնության շրջանակներում երկու տարում ավելի քան 110 000 երիտասարդներ ողջ աշխարհում ստացել են համապատասխան ֆինանսական կրթություն, ինչն օգնելու են նրանց գնահատել 21-րդ դարի տնտեսության հնարավորությունները: «Մենք պետք է փոքր տարիքի երեխաների համար մատչելի մակարդակում ներկայացնենք գործիքներ, որոնք կօգնեն նրանց իմաստուն որոշումներ ընդունել փողի հարցում»,- ասել է բանկի մարքեթինգի գծով մենեջեր Մարիամ Ադամյանը:
«HSBC բանկ Հայաստանի» աշխատողները կամավոր մասնակցել են «Ավելի, քան փող» ծրագրին Հայաստանի մայրաքաղաքի և մարզերի մի շարք դպրոցներում:
Առաջին երկու տարում այդ գլոբալ նախաձեռնությանը մասնակցել է շուրջ 4000 HSBC աշխատակից ողջ աշխարհում, որոնք օգնել են 32 երկրների երիտասարդների զարգացնել կապիտալի կառավարման հմտությունները: Այդ համագործակցության հաջողության արդյունքում HSBC-ն ծրագրի ֆինանսավորումը 4 տարում ավելացնելու է մինչև 5.5 մլն դոլար, ընդ որում ֆինանսական գրագիտության ծրագիրն ընդգրկելու է 42 երկրների 45 շրջաններ:
«Ֆինանսապես գրագետ դառնալու համար երեխաներն իրենց տարիքին և ընդունակությունների համապատասխան ֆինանսական գիտելիքներ ձեռք բերելու կարիք ունեն: Ավելին, դա օգնելու է նրանց կատարել առաջին քայլը փողի հետ առողջ հարաբերությունների հարցում և վերահսկել սեփական տնտեսական հաջողությունը»,- ասել է «Հայաստանի պատանեկան ձեռքբերումներ» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը:

15 Март 2011 - 07:38 AMT
ЗАО «HSBC Банк Армения» совместно с НПО «Юношеские достижения Армении» уже три года реализуют программу, направленную на повышение грамотности детей – «Больше, чем деньги».
Как отмечается в сообщении «Юношеские достижения Армении», с начала весны этого году в программе примут участие более чем 1500 местных учеников. В рамках глобальной инициативе Группы HSBC за два года более чем 110 000 молодых людей во всем мире получили соответствующие финансового образования, что поможет им оценить возможности экономики 21-го века.
«Мы должны на доступном для детей младшего возраста уровне предоставить инструменты, которые помогут им принимать мудрые решения в отношении денег», – сказал менеджер по маркетингу банка Мариам Адамян.
Сотрудники «HSBC Банк Армения» приняли добровольное участие в программе «Больше, чем деньги» в ряде школ столице и областей Армении.
В первые два года в этой глобальной инициативе приняло участие порядка 4000 HSBC сотрудников по всему миру, которые помогли молодым людям в 32 странах развить навыки управления капиталом. В результате успеха данного сотрудничества, HSBC увеличит финансирование программы в течение четырех лет до $ 5,5 млн., при этом программа повышения финансовой грамотности охватит до 45 районов в 42 странах.
«Для того чтобы стать финансово грамотным, дети нуждаются в возможности приобретения финансовых знаний с течением времени соизмеримо с их возрастом и способностями. Более того, это поможет им сделать первый шаг к достижению здоровых отношений с деньгами и научиться контролировать свой собственный экономический успех» – сказала исполнительный директор НПО «Юношеские достижения Армении» Армине Ованнисян.