15 Մարտ 2011 - 09:55 AMT
Ճապոնիայում տեղի ունեցած ուժգին երկրաշարժն ուղղակի ազդեցություն չի ունենա Հայաստանի վրա, Երևանում լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության պետ Հրաչյա Պետրոսյանը: Ըստ նրա, դա բացատրվում է նրանով, որ երկրաշարժը տեղի է ունեցել Հայաստանից մեծ հեռավորության վրա և նրանով, որ «մենք գտնվում ենք տարբեր տեկտոնիկ շերտերի վրա»: Ինչ վերաբերում է աննշան ցնցումներին Ադրբեջանում, Իրանում ու Թուրքիայում, ապա, ըստ Հրաչյա Պետրոսյանի, նման ցնցումները բնորոշ են սեյսմիկ ակտիվությամբ երկրներին, ինչը լավ է, քանի որ նպաստում է երկրակեղևում կուտակված էներգիայի լիցքաթափմանը, ինչը թույլ է տալիս խուսափել ուժեղ երկրաշարժերից: Պետրոսյանն ընդգծել է, որ ըստ ծառայության, վտանգավոր իրավիճակներ տարածաշրջանում չեն կանխատեսվում:
Մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի ունեցավ 9.0 մագնիտուդով երկրաշարժ, որն առաջացրեց 10 մ բարձրությամբ ցունամի: Ըստ վերջին պաշտոնական տվյալների, զոհվածնեի ու անհայտ կորածների թիվը հասնում է 5,9 հազարի: Երկրաշարժի արդյունքում խափանվել է «Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանի սառեցման համակարգը: Վթարի հետևանքով երկու պայթյուն է տեղի ունեցել՝ առաջին և երրորդ էներգաբլոկներում: Արտակարգ իրավիճակ է հայտարարված հարևան «Ֆուկուսիմա-2» ատոմակայանում, որտեղ նույնպես խափանվել է սառեցման համակարգը: 20 կմ շառավիղով բնակչությունը տարհանվել է:
Երկուշաբթի Ճապոնիան պաշտոնապես խնդրեց ՄԱԳԱՏԷ-ին մասնագետների խումբ գործուղել, որը կօգնի հաղթահարել վթարային ԱԷԿ-ներում ստեղծված իրավիճակը:

15 Март 2011 - 09:55 AMT
Произошедшее в Японии сильное землетрясение не окажет прямого воздействия на Армению, заявил журналистам в Ереване начальник Агентства национальной службы сейсмической защиты МЧС Армении Грачья Петросян. По его словам, это объясняется тем, что это землетрясение произошло очень далеко от Армении, а также и тем, что «мы находимся на разных тектонических плитах». Что касается легких толчков в Азербайджане, Иране и в Турции, то, отметил Грачья Петросян, подобные толчки регулярно происходят в этом сейсмоактивном регионе, что хорошо, так как именно таким образом как расходуется энергия, накопившая в земной коре, что позволяет избежать сильных землетрясений. Петросян подчеркнул, что по данным службы, опасных ситуаций в регионе не предвидится.
Землетрясение магнитудой 9,0 произошло в Японии 11 марта, оно вызвало цунами высотой более десяти метров. По последним официальным данным, погибшими или пропавшими без вести числятся 5,9 тысячи человек. В результате землетрясения на станции "Фукусима-1" отказала система охлаждения реакторов. Авария уже привела к двум взрывам – в первом и третьем энергоблоках. Режим чрезвычайной ситуации действует и на соседней АЭС "Фукусима-2", где также отказала система охлаждения. Эвакуировано все население в радиусе 20 километров от АЭС. Япония в понедельник официально попросила МАГАТЭ прислать группу специалистов, чтобы помощь справиться с ситуацией на аварийных АЭС.