15 Մարտ 2011 - 11:11 AMT
Լևոն Զուրաբյան. Հայաստանի ապագայի մասին որոշումը մարտի 17-ի ընդդիմության հանրահավաքում կկայացնի ժողովուրդը
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը ՀԱԿ-ի անունից կոչ է արել իր կողմնակիցներին կարգապահ ու կազմակերպված լինել մարտի 17-ի հանրահավաքում: Զուրաբյանը կոչ է արել ոստիկանությանը ձեռնպահ մնալ ագրեսիվ պահվածքից, քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների ներկայությունից հանրահավաքին, ինչպես նաև փողոցները փակելուց:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ի կոնկրետ գործողություններին մարտի 17-ի հանրահավաքում, ապա Զուրաբյանը հրաժարվել է բացահայտել «ՀԱԿ-ի ներքին խոհանոցը»: Նա միայն ասել է, որ ժողովրդից ամենատարբեր առաջարակներ են ստացվում ընդդիմության հետագա գործողությունների մասին:
Մարտի 1-ի հանրահավաքում ընդունված հայտարարության համաձայն, ՀԱԿ-ը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է անում մինչև մարտի 15-ը Երևանում 2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի ուսումնասիրման միջազգային հանձնաժողով ստեղծել կամ վերսկսել փաստահավաք խմբի գործունեությունը: Ընդդիմությունն իշխանություններից պահանջում է նաև մարտի դեպքերի զոհերի և տուժածների ընտանիքներին հատուցում տրամադրել, հանել Ազատության հրապարակում ցույց անցկացնելու վրա դրված արգելքը, դադարեցնել ՀԱԿ կողմնակիցների և ակտիվիստների հանդեպ բռնությունը, վերսկսել A1+ հեռուստաալիքի գործունեությունը, լուծել մի շարք սոցիալական խնդիրներ, որոնք վերջին ժամանակներս սրվել են:
ՀԱԿ-ը նաև միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԱՄՆ-ին կոչ է անում դադարեցնել աջակցությունը Հայաստանի «կառավարող վարչակարգին»:
Ցույցի ժամանակ ընդունված հայտարարությունը ՀԱԿ-ին լիազորում է իշխանությունների հետ բանակցություններ վարել մոտակա ամիսների ընթացքում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար:

On behalf of the opposition Armenian National Congress (ANC), Coordinator of ANC Levon Zurabyan called on all supporters of the opposition to be disciplined and organized during the March 17 rally.
He urged the RA Police to refrain from aggressive behavior, participation of police in mufti, as well as from blocking of streets.
As for certain action of the ANC during the March 17 rally, Zurabyan refrained from going into details, adding that the people will themselves make a decision during the rally.
According to him, people make various offers with respect to further actions of the opposition.
Based on the March 1 oppositional rally results, the ANC adopted a statement demanding for resignation of the Prime Minister, Deputy Prime Minister, the Police Chief and other high-ranking officials of Armenia.
Among other demands are: creation of an international committee on March 1-2, 2008 events, compensation for families of the victims of the events indicated, removal of a ban on rallies at Victory Square, solution of a number of social issues.
The opposition also demanded normalization of Karabakh talks and NKR involvement in negotiation process. The ANC urged the international community, specifically, the U.S. to stop supporting the “ruling regime” of Armenia. According to the statement, the ANC will negotiate the possibility of the extraordinary elections within the next few months. “It’s not a simple political statement, it’s a program for a national struggle,” ANC leader Levon Ter-Petrosyan stressed.