Մարտի 16-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեին, Ռոբերտ Բրադկեին, Իգոր Պոպովին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Սոչիում մարտի 5-ին կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները: Այդ ենթատեքստում նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա հնարավոր կլինի առաջընթաց գրանցել բանակցային գործընթացում:
Ինչպես հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց շփման գծում ադրբեջանական կողմից կազմակերպվող շարունակական սադրանքների եւ զինդադարի խախտումների վրա` նշելով, որ դրանք չեն նպաստում բանակցային գործընթացում դրական մթնոլորտի ձեւավորմանը եւ հավելեց, որ եթե Ադրբեջանը համաձայնություն տար ընթացքում Մինսկի խմբի համանախագահների, միջազգային հանրության կողմից վերջին երկու տարվա ընթացքում հնչող կոչերին` դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից եւ ամրապնդել զինադադարի ռեժիմը, դա կնպաստեր խաղաղ գործընթացի առաջընթացին:
Զրույցի ընթացքում համանախագահները նախարարին ներկայացրեցին Բաքվում իրենց ունեցած հանդիպումների արդյունքները:

16 Март 2011 - 08:36 AMT
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 16 марта в Ереване встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Робертом Брадтке (США), Игорем Поповым (Россия), Бернаром Фасье (Франция) и личным представителей действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
В ходе встречи стороны обсудили итоги состоявшейся в Сочи трехсторонней встречи глав Армении, России и Азербайджана. В этом контексте министр Налбандян выразил надежду, что на основе достигнутой президентами договоренности будет возможно зарегистрировать прогресс в переговорном процессе.
Глава внешнеполитического ведомства Армении обратил внимание посредников на продолжающиеся Азербайджаном провокации на линии фронта и нарушения режима прекращения огня, отметив, что это не способствует формированию положительной атмосферы в переговорах. По словам Налбандяна, если бы Азербайджан дал согласие на призывы международного сообщества о выводе снайперов с линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана и укреплении режима перемирия, то это способствовало бы прогрессу в переговорах.
В ходе встречи сопредседатели МГ ОБСЕ представил итоги встреч, проведенных в Баку, сообщает пресс-служба МИД РА.