«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որը մարտի 15-ին հացադուլ է հայտարարել, այցելել է 4-րդ հիվանդանոցի բժիշկը (այդ հիվանդանոցի ենթակայության տակ է գտնվում Ազատության հրապարակը): Բժիշկը զննել է Հովհաննիսյանին և, ինչպես հետո ասաց պատգամավորը, առողջական վիճակը նա նորմալ է գնահատել:
Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, Ազատության հրապարակում Րաֆֆի Հովհաննիսյանիի հետ միասին մի քանի տասնյակ մարդ կա՝ պատգամովրներ, «Ժառանգության» անդամներ, ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչներ Ալեքսանդր Արզումանյանն ու Կարապետ Ռուբինյանը, ինչպես նաև Լիլիթ Գալստյանը ՀՅԴ-ից:
«Ժառանգություն» կուսակցության բաց համաժողովում կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պահանջել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանից հրաժարական տալ ու ապահովել առաջին անկախ ու արդար ընտրությունների անցկացումը: Նա նաև հայտարարել է, որ ծոմ է հայտարարում:
Մարտի 15-ի լույս 16-ի գիշերը Հովհաննիսյանն անցկացրել է Ազատության հրապարակում: Ինչպես հայտնել է այսօր «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը, «Ժառանգություն» կուսակցությանը թույլ չեն տվել Ազատության հրապարակում վրան խփել հացադուլ հայտարարած Րաֆֆի Հովհաննսիյանի համար: Սաֆարյանի խոսքերով, ոստիկանությունն իր գործողությունները հիմնավորել է նրանով, որ Ազատության հրապարակը «մանկական հրապարակ է և այն միայն երեխաների համար է»:

Лидера армянской оппозиционной партии «Наследие», депутата НС РА Раффи Ованнисяна, объявившего 15 марта голодовку, сегодня посетил врач 4-ой городской больницы, в ведении которого находится площадь Свободы. Врач осмотрел Ованисяна, и как потом сообщил сам депутат, его состояние врач оценил как нормальное.
Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, на площади Свободы в центре Еревана вместе с Раффи Ованисяном находится несколько десятков человек, как депутаты и сторонники “Наследия”, так и других политических сил, в частности, представители Армянского национального конгресса (АНК) Александр Арзуманян и Карапет Рубинян, а также депутат от АРФ «Дашнакцутюн» Лилит Галустян.
Накануне на внеочередном съезде партии “Наследие” Раффи Ованнисян потребовал от президента Армении Сержа Саргсяна сложить свои полномочия и обеспечить проведение первых справедливых и независимых выборов. Также лидер партии “Наследие” объявил о начале голодовки. Ованнисян назвал свою акцию “Голодовка во имя свободы”.
Всю ночь с 15 на 16 марта Раффи Ованнисян провел на площади Свободы. Как сообщил сегодня глава парламентской фракции партии «Наследие» Степан Сафарян, «Наследию» не разрешили на площади Свободы разбить палатку для Раффи Ованнисяна. Полиция обосновала свои действия тем, что площадь Свободы – «это детская площадка и она только для детей».