Միայն Նովրուզ Բայրամի օրերին, որը Իրանի շատ քաղաքացիներ նախընտրում են նշել Հայաստանում, Հայաստանի բյուջե է մտնում շուրջ 20 միլիոն դոլար: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է փորձագետ Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքերով, հյուրանոցներում տեղերի անբավարարության պատճառով Իրանի քաղաքացիները վարձակալում են բնակարաններ, որոնցում մեկ գիշերն արժի շուրջ 150 դոլար: Բացի դրանից, Դավթյանը նշել է, որ Նովրուզի օրերին Հայաստանում համերգներ են տալիս պարսիկ երաժիշտները: «Համերգի մեկ տոմսն արժե 70 դոլար, իսկ համերգներով Հայաստան են գալու 8 իրանցի երգիչներ»,- ասել է փորձագետը:
Տիգրան Դավթյանի կարծիքով, հիմնական խնդիրներից մեկը, որոնց հետ բախվում են իրանցի զբոսաշրջիկները Հայաստանում, ճանապարհային ցուցանակների բացակայություն է անգլերենով: Նրա խոսքերով, այդ պատճառով սեփական մեքենաներով Հայաստան եկող զբոսաշրջիկները կարող են կորցնել ճանապարհը: «Բացակայում է կապն իրանցի զբոսաշրջիկների և ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցների միջև, քանի որ վերջինները բացի հայերենից և հնարավոր է`ռուսերենից, չեն տիրապետում այլ օտար լեզուների»,- ասել է նա:
Իր հերթին, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տուրիզմի և տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանն ասել է, որ անգլերենի չիմացությունը չի խանգարում ճանապարհային ոստիկանության աշխատողներին: Նա հաղորդել է, որ զբոսաշրջիկների մեծ հոսքի պատճառով Հայաստանի թանգարաններում սկսել են տեղեկատվություն տրամադրել թանգարանի ցուցանմուշների մասին նաև պարսկերեն լեզվով:

Лишь в дни Новруз Байрама (мусульманский Новый год), который граждане Ирана предпочитают праздновать в Армении, в армянский бюджет поступает около $ 20 миллионов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил эксперт Тигран Давтян. По его словам, из-за нехватки мест в гостиницах, граждане Ирана в эти дни арендуют квартиры, одна ночь в которых стоит около $150. Кроме этого, Давтян заметил, что в дни Новруза в Армении также дают концерты иранские музыканты. “Один билет на концерт стоит около $70, а с концертами в Армению приедут восемь иранских певцов”, – заметил эксперт.
Обращаясь к основным проблемам, с которыми сталкиваются иранские туристы в Армении, Тигран Давтян сказал, что это, в частности, отсутствие дорожных указателей на английском языке. По его словам, из-за этого туристы, приезжающие из Ирана на собственных автомобилях, могут потерять дорогу. “Также отсутствует связь между иранскими туристами и сотрудниками дорожной полиции РА, поскольку последние, кроме армянского и возможно русского языка, не владеют другим иностранным языком”, – подчеркнул он.
В свою очередь начальник управления туризма и территориального экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян сказал, что незнание английского языка не мешает работе сотрудников дорожной полиции РА. В этом контексте он также сообщил, что из-за большого потока туристов из ИРИ иранским туристам в музеях РА начали предоставлять информацию об экспонатах музея на персидском языке.