16 Մարտ 2011 - 11:09 AMT
Լուսնի մոտեցումը Երկրին բնական երևույթ է և սպառնալիք չի ներկայացնում: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, նման երևույթ տեղի է ունեցել 1974-ին և 1992-ին: Ավելին, 1912-ին, երբ Լուսինը կրկին մոտեցել է Երկրին, նրանց միջև հեռավորությունը կազմել է 356 375 հազար կմ (դա ավելի մոտ է, քան լինելու է մարտի 19-ին):
«Լուսնի մոտեցումը Երկրին տեղի է ունենում միջինը 18 տարին մեկ անգամ»,- հայտարարել է Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Հայկ Հարությունյանը և հավելել, որ խուճապային տրամադրություններն անհիմն են: Նա նշել է, որ 2034-ին Լուսինը Երկրին ավելի շատ է մոտենալու, քան մարտի 19-ին:
Մարտի 19-ին Լուսինը մոտենալու է Երկրին 356 577 կմ հեռավորության վրա: Մի շարք մասնագետների հաղորդմամբ, դա սպառնում է Երկրին բնական կատակլիզմնմերով. հրաբուխների ժայթքում, երկրաշարժեր, ջրհեղեղներ: Բացի դրանից, Լուսնի մերձեցումն ազդելու է Երկրի կլիմայի վրա առաջիկա տարիներին:

16 Март 2011 - 11:09 AMT
Приближение Луны к Земле вполне естественное явление и не представляет угрозы. Об этом заявил директор Бюраканской астрофизической обсерватории Национальной академии наук Армении Айк Арутюнян. По его словам, подобное явление происходило в 1974, 1992 годах. Более того, как отметил Арутюнян, в 1912 году, когда было вновь зарегистрировано приближение Луны к Земле, расстояние между ними был около 356 тысяч 375 км (это ближе, чем будет 19 марта этого года).
“Приближение Луны к Земле происходит в среднем раз в 18 лет», – заявил Арутюнян, добавив, что панические настроения необоснованы. Глава Бюраканской астрофизической обсерватории отметил, что в 2034 году Луна приблизится к земле намного ближе, чем 19 марта.
19 марта Луна приблизится к Земле на расстояние в 356 577 км. По сообщениям ряда специалистов, это грозит Земле природными катаклизмами: извержения вулканов, землетрясения, наводнения. Кроме того, приближение Луны оказывает влияние на климат Земли и в последующие за ним годы.