04.04.2001, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները միշտ խոսել են խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների եւ բնակչության ընդգրկման կարեւորության մասին:
Ինչպես հայտնի դարձավ ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին դիվանագիտական աղբյուրներից, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը ` Վաշինգթոնում կայացած հատուկ ճեպազրույցում:
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների ներկայացուցիչները կմասնակցեն բանակցություններին «հարմար պահին»:
«Տարածաշրջան կատարվող այցերի ընթացքում Մինսկի խմբի համանախագահները այցելում են Ստեփանակերտ եւ հանդիպում են տեղական խիշանությունների ներկայացուցիչների հետ: Բացի այդ, մենք գիտենք, որ Հայաստանի նախագահը մշտապես կապ է պահպանում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ : Այնպես որ, նրանք տեղեկացված են բանակցությունների ընթացքի եւ բովանդակության մասին, եւ նրանց մոտեցումները հաշվի են առնվում եւ օգտագործվում են խաղաղ գործընթացում»,- ասել է ամերիկյան դիվանագետը:

ЕРЕВАН, 2 апреля. /Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ всегда говорили о важности вовлечения властей и населения Нагорного Карабаха в процесс мирного урегулирования проблемы.
Как стало известно Медиамакс из дипломатических источников, об этом на специальном брифинге в Вашингтоне заявил высокопоставленный представитель Государственного Департамента США.
Он подчеркнул, что представители властей Нагорного Карабаха примут участие в переговорах, когда наступит “подходящий момент”.
“В ходе визитов в регион сопредседатели Минской группы посещают Степанакерт и встречаются с представителями местных властей. Кроме того, мы знаем, что президент Армении постоянно поддерживает связь с властями Нагорного Карабаха. Так что они информированы о ходе и содержании переговоров, и их подходы учитываются и используются в мирном процессе”, – сказал американский дипломат. –0–