2 April 2001 - 18:58 AMT
04.04.2001, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. Ֆլորիդայում կայանալիք բանակցությունների հիման վրա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կարող են հանդես գալ ղարաբաղյան կարգավորման նոր առաջարկով:
Ինչպես հայտնի դարձել ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին դիվանագիտական աղբյուրներից, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը` Վաշինգթոնում կայացած հատուկ ճեպազրույցի ժամանակ: Դիվանագետի անունը չհրապարակելու պայմանով անցկացված ճեպազրույցը կազմակերպվել էր ապրիլի 3-ին Ֆլորիդայում կայանալիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախաշեմին:
Ամերիկյան դիվանագետը հիշեցրել է, որ տարբեր ժամանակներում արված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք առաջարկները շարունակում են բանակցությունների սեղանին մնալ: Նա ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները կարող են օգտագործել դրանք: Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը միաժամանակ հայտարարել է, որ միջնորդները չեն պատրաստվում «նորացնել» իրենց նախկին առաջարկները: Նրա խոսքերով, հիմքեր չկան ենթադրելու, որ այդ առաջարկները կդառնան խաղաղ համաձայնագրի հիմքը:

2 April 2001 - 18:58 AMT
ЕРЕВАН, 2 апреля. /Медиамакс/. На основе переговоров во Флориде сопредседатели Минской группы ОБСЕ могут выступить с новым предложением по карабахскому урегулированию.
Как стало известно Медиамакс из дипломатических источников, об этом на специальном брифинге в Вашингтоне заявил высокопоставленный представитель Государственного Департамента США. Брифинг, проводившийся при условии неразглашения имени дипломата, был организован в предверии встречи президентов Армении и Азербайджана во Флориде, которая начнется завтра, 3 апреля.
Американский дипломат напомнил, что три предложения Минской группы ОБСЕ, сделанные в разное время, остаются на столе переговоров. Он сказал, что президенты Армении и Азербайджана могут использовать их. Высокопоставленный представитель Госдепа заявил также, что посредники не собираются “обновлять” свои прежние предложения. По его словам, нет оснований полагать, что эти предложения станут основой для мирного соглашения. –0–