Հայ կինոռեժիսոր, «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի նախագահ Հարություն Խաչատրյանը նկարահանում է «Անվերջ փախուստ» և «Անվերջ վերադարձ» ֆիլմերը հայ տարագիրների մասին: Առաջին ֆիլմը նկարահանվում է արդեն 21 տարի: Ֆիլմում պատմվում է մարդկանց մասին, որոնք տարբեր պատճառներով լքել են Հայաստանը և հիմնվել տարբեր երկրներում: Ֆիլմը պատմում է նրանց կենսակերպի, կենցաղի, շրջապատի մասին: «Մենք եղել ենք բանտերում և նարկոլոգիական կլինիկաներում, որտեղ 100-ից 95 հոգին հայեր են եղել, ընդ որում` 90-ը` Հայաստանի բանկիչներ»: Այդ մասին խոսելն ամոթ չէ: Իհարկե, եթե խոսել այդ մասին ցինիզմով և հեգնանքով, ապա դա խայտառակություն է, բայց խնդրին լուրջ մոտենալու դեպքում դա նույնիսկ օգտակար է»,- ասել է Խաչատրյանը:
Ֆիլմի երկրորդ մասում պատմվում է մարդկանց մասին, որոնք ծնվել են և մեծացել են արտասահմանում, բայց եկել են ապրելու Հայաստան:

Армянский кинорежиссер, президент кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян снимает фильмы “Бесконечный побег” и “Бесконечное возвращение” про армянских эмигрантов. Первый фильм снимается уже 21 год. В фильме рассказывается о людях, которые по разным причинам покинули Армению и обосновались в других странах. Фильм рассказывает об образе их жизни, быте, об окружающей их среде. “Мы бывали в тюрьмах и наркологических клиниках, где 95 из 100 человек были армянами, причем 90 – уроженцы Армении. Об этом говорить не стыдно. Конечно, если говорить об этом с цинизмом и насмешкой, то это – позор, но если серьезно подходить к проблеме, то это даже полезно”, – сказал Арутюн Хачатрян.
Во второй части фильма рассказывается о людях, которые родились и выросли за границей, но переехали жить в Армению.