17 Մարտ 2011 - 09:01 AMT
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աշխատակիցների կողմից կատարվել է ուսումնասիրություն Վանաձորի ավտոկայանում եւ Վանաձոր-Սպիտակ ավտոմայրուղում: 2011 թվականի մարտի 17-ի առավոտյան ժամը 09:00-ից ուսումնասիրությունների ժամանակ Վանաձորի ավտոկայանում Երեւան մեկնող միկրոավտոբուսներ չեն եղել: Ավտոկայանում սպասող քաղաքացիները փորձում էին ճշտել, թե երբ հնարավորություն կլինի մեկնել Երեւան: Նրանց հարցին միկրոավտոբուսների աշխատանքը համակարգող աշխատակիցը պատասխանեց. «Ամբողջ օրը միկրոավտոբուսներ չեն լինելու, քանի որ Երեւանում հանրահավաք է»:
«Ավտոկայանում սպասողները փորձում էին Երեւան մեկնել անհատական երթուղային տաքսիներով, այն էլ ավելի բարձր գնով (մեր ուսումնասիրության ժամանակ քաղաքացիները պատրաստվում էին Երեւան մեկնել՝ մեկ հոգու համար վճարելով 2500 դրամ, երբ սովորաբար վճարում են 2000 դրամ): Վանաձոր-Սպիտակ մայրուղի ողջ երկարությամբ շատ հազվադեպ էին մեքենաները, չնայած նրան, որ մայրուղում ոստիկաններ չկային: Հիշեցնենք, որ 2011 թ. սա երրորդ դեպքն է, երբ խոչընդոտվում է քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի իրավունքը»,-ասվում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի հաղորդագրության մեջ:

Жители города Ванадзор, третьего по величине города Армении, 17 марта не могут приехать в Ереван. Как сообщает ванадзорский офис Хельсинской гражданской ассамблеи, который проводит мониторинг ситуации в городском автовокзале и на трассе Ванадзор-Спитак, по состоянию на 09:00 часов 17 марта в автовокзале не было микроавтобусов, которые каждый день направляются в столицу. На вопрос граждан, желающих добраться в Ереван, сотрудник, координирующий работу микроавтобусов, заявил, что транспорта не будет в течение целого дня, “поскольку в Ереване вечером пройдет митинг”.
Как отмечают источники в Ванадзоре, граждане жалуются, что не могут воспользоваться услугами такси, поскольку есть приказ не пропускать машины в столицу.
Это уже третий случай, когда право на свободное передвижение людей попирается в дни митинга оппозиции в Ереване.
17 марта в Ереване состоится митинг армянской оппозиционной силы Армянский Национальный Конгресс. Оппозиция сообщила о митинге еще на предыдущем митинге, который прошел 1 марта.